Mapa myśli – skuteczne notowanie

Mapa Myśli jest wyrazem myślenia wielokierunkowego, a zatem naturalną funkcją umysłu. Jest to również technika graficzna, która wyzwala potencjał intelektu. Z powodzeniem można ją stosować we wszystkich dziedzinach życia. Co warto wiedzieć na jej temat?

Mapa Myśli jest wyrazem myślenia wielokierunkowego, a zatem naturalną funkcją umysłu. Jest to również technika graficzna, która wyzwala potencjał intelektu. Z powodzeniem można ją stosować we wszystkich dziedzinach życia. Co warto wiedzieć na jej temat?

Posługuje się słowami kluczowymi

Tworząc Mapy Myśli zapisuje się tylko te słowa, które mają znaczenie dla zrozumienia zagadnienia i jego zapamiętania. Są to tzw. słowa klucze, które niosą za sobą najwięcej treści i stymulują mózg do tworzenia skojarzeń. Każdemu zdarzyło się, że jedno słowo czy obraz pociągnęły za sobą ciąg skojarzeń, wspomnień. To są właśnie kluczowe słowa. Klucze do umysłu, które uruchamiają ciąg skojarzeń i pozwalają na przypomnienie sobie całości zagadnienia.


Prowadzi do oszczędzania czasu

Kreśląc Mapy Myśli oszczędza się co najmniej 50% czasu na zapisywaniu tylko istotnych słów. W związku z tym, że są one spisane czarno na białym łącznie z powiązaniami, oszczędza się czas podczas czytania i przeglądania mapy.


Wywołuje współpracę półkul

Każdej półkuli naszego mózgu przyporządkowane są inne czynności umysłowe: prawa półkula odpowiada za: rytm, zmysł przestrzeni, obraz całości, wyobraźnię, marzenia, postrzeganie kolorów i rozmiarów, natomiast pod kontrolą lewej półkuli są: słowa, liczby, myśli logiczne i analityczne, linearność, hierarchiczność i zbiory. Standardowy, linearny system notowania odwołuje się wyłącznie do lewej, "logicznej" półkuli. W procesie linearnego notowania zupełnie pomija się moc prawej, "twórczej" półkuli. Stosując Mapę Myślową podczas nauki korzysta się z obu półkul swojego mózgu, co sprawia, że procesy uczenia się zachodzą znacznie szybciej.


Wpływa na poprawę pamięci

Dzięki wykorzystaniu współpracy obu półkul tzw. efektu synergii, łatwiej jest zapamiętać Mapę Myśli, jest ona swoistą mnemotechniką. Działa jak obraz, co w dużym stopniu wpływa na poprawę pamięci i usprawnienie myślenia, bo obrazy zapamiętuje się znacznie łatwiej. Umożliwia łatwiejsze przyswajanie nowych wiadomości i uporządkowanie zdobytej wiedzy.


Jest narzędziem kreatywności

Tworząc mapę myśli używa się wyobraźni, skojarzeń, humoru, kolorów, piktogramów. Dzięki temu nauka zostaje skojarzona z zabawą, relaksem i chęcią tworzenia.


Obszary przydatności

Mapa Myśli może być pomocna w wielu obszarach. Przykładowo, do planowania spotkań, wyznaczania celów, przygotowywania wystąpień publicznych, prezentacji, zarządzania czasem czy zapamiętywania ważnych informacji z mediów oraz przeczytanych książek oraz robienia burz mózgów.

Autor: Andżelika Korczak-Urban