Mama po cesarce

Cesarskie cięcie jest dla organizmu nieco większym obciążeniem niż poród naturalny. Ważne, aby kobieta po operacji umiała pielęgnować powstałą bliznę.

Cesarskie cięcie jest dla organizmu nieco większym obciążeniem niż poród naturalny. Ważne, aby kobieta po operacji umiała pielęgnować powstałą bliznę.

Inny połóg?

Pierwsze sześć tygodni po porodzie przebiega podobnie zarówno u kobiet, które rodziły naturalnie, jak i tych po cesarskim cięciu. Podobny jest proces obkurczania macicy i laktacji. Istotną różnicą jest natomiast to, że kobieta po cesarce musi dojść do siebie po zabiegu i nauczyć się pielęgnować bliznę.


Kiedy mogę wstać?

Tak szybko, jak tylko poczujesz się na siłach. Najpierw możesz próbować kręcić młynki stopami i wykonywać ruchy dłoni. To poprawi krążenie. Wstań kiedy poczujesz się nieco silniejsza. Wiele kobiet czyni to już 8 godzin po operacji. Kiedy będziesz chciała spróbować, poinformuj o tym położną, która wyjmie cewnik z Twojego pęcherza i będzie Cię asekurować. Zanim wybierzesz się na pierwszy krótki „spacer” poza łóżko, możesz również poprosić, aby pielęgniarka przyniosła Ci dziecko do nakarmienia. Wprawdzie w pierwszych godzinach po porodzie nie potrzebuje ono dużo pokarmu, ale z Twoich piersi wydobywa się teraz cenna dla niego siara bogata w przeciwciała. Ponadto wczesne przystawienie malucha pomaga w prawidłowym przebiegu laktacji. Jeśli poród odbywa się drogą operacyjną początki karmienia piersią mogą być trudniejsze.


Czy będzie mnie bolało?

Blizna po cesarce każdego dnia boli coraz mniej. Najtrudniejsze są pierwsze doby, kiedy ciężko wstać, bo towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie ciągnięcia. Jednak umiarkowana aktywność ma pozytywny wpływ na Twój stan ogólny. Dlatego nie unikaj wykonywania normalnych, nieforsownych czynności. Staraj się też nadmiernie nie garbić, aby zmniejszyć napięcie w ranie. Zapytaj lekarza czy w Twoim wypadku wskazane jest noszenie specjalnego pasa pooperacyjnego lub poporodowego. Być może będzie korzystnie wpływał na Twoją rekonwalescencję.
Jeśli ból jest bardzo silny, poproś położną o środki przeciwbólowe odpowiednie dla karmiącej. Pamiętaj – to nie wstyd! Ból przy normalnych czynnościach powinien ustąpić dość szybko. Jednak jeszcze kilka tygodni może Ci dokuczać bolesność w trakcie dotykania rany.


Pielęgnacja rany

Przez pierwszą dobę lub dwie rana będzie zaklejona opatrunkiem, którego nie wolno Ci samodzielnie odklejać. Został założony jeszcze na sali operacyjnej i ma chronić miejsce cięcia. Puki masz go na sobie, rany nie wolno zamoczyć. Jeśli więc będziesz się myła, okryj go i bardzo na niego uważaj. Po odklejeniu opatrunku Twoim oczom ukarze się rana. Zwykle wykonana jest ona wzdłuż linii bikini i ma nie więcej niż 15 centymetrów. Tkwią w niej szwy, które, jeśli wszystko przebiega pomyślnie, zostaną usunięte w okolicach ósmej doby od operacji.

Ranę po zdjęciu opatrunku musisz utrzymywać w czystości. Przede wszystkim stosuj się do zaleceń personelu medycznego. Jeśli nie zaleci Ci inaczej, myj ranę trzy-cztery razy dziennie delikatnym szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Potem dokładnie susz.

Ważna jest także odzież którą nosisz. Miejsce cięcia goi się lepiej, jeśli ma dostęp do świeżego powietrza. Dlatego ubieraj się przewiewnie i wybieraj odzież z naturalnych materiałów. Bielizna powinna przede wszystkim nie drażnić rany. Najlepsze będą wysokie bawełniane majtki.


Sygnały ostrzegawcze

Po czym poznać że rana goi się nieprawidłowo? Przede wszystkim powinna być sucha. Wszelkie sączenie czy wyciek, szczególnie ropny sugeruje zakażenie. Ważny jest również zapach. Powinien być neutralny. Jeśli zaczyna brzydko pachnieć, w ranie mogą rozwijać się bakterie beztlenowe. Zwróć także uwagę na to czy miejsce cięcia nie robi się nadmiernie zaczerwienione lub gorące. Pierwszym sygnałem zakażenia może być także nagły ból w ranie, która już powoli przestawała być bolesna.


Co zrobić, aby blizna była niewidoczna?

Jeśli tylko stan matki i dziecka na to pozwalają, cięcie cesarskie wykonywane jest w taki sposób, aby rana była jak najmniej widoczna i możliwa do ukrycia pod bielizną. Pamiętaj, że blizna, która widzisz po zdjęciu szwów, z czasem zmniejszy się i zblednie. Zapytaj lekarza od kiedy możesz zacząć stosować preparaty, które zmniejszą jej widoczność. Większość kobiet może wcierać je już w kilka dni po zdjęciu szwów. Bardzo skuteczne są maści z wyciągiem z cebuli. Ale, aby przyniosły efekt w postaci zmniejszenia blizny, ważna jest regularność i systematyczność.

Autor: Marta Mozol-Jursza