Mam problem - zaburzenie erekcji

Każdy mężczyzna miał kiedyś problemy ze wzwodem, nie oznacza to jednak, że jest impotentem.

Każdy mężczyzna miał kiedyś problemy ze wzwodem, nie oznacza to jednak, że jest impotentem.

Zaburzenia erekcji diagnozuje się w sytuacji, gdy mężczyzna odczuwa pobudzenie seksualne oraz chęć podjęcia aktywności seksualnej, ale nie może jej zrealizować ze względu na trudności z utrzymaniem członka w stanie wzwodu. Zaburzenia erekcji, jak większość dysfunkcji seksualnych, może mieć charakter pierwotny (trwa od początku życia seksualnego) lub wtórny (trudności pojawiają się po okresie satysfakcjonującej aktywności seksualnej).

Zaburzenia erekcji polegają na tym, że:

- nabrzmienie prącia nie pojawia się wcale;

- występuje tylko częściowy wzwód, który jest niewystarczający do podjęcia stosunku seksualnego;

- erekcja cofa się tuż przed imisją - pełen wzwód pojawia się podczas wstępnych etapów gry miłosnej lecz zanika lub zmniejsza się przy próbie wprowadzenia członka do pochwy, ewentualnie tuż przed wytryskiem;

- erekcja cofa się zaraz po imisji (wprowadzeniu członka do pochwy);
wzwód występuje, ale tylko wtedy, kiedy stosunek nie jest przewidywany.


Przyczyny zaburzeń erekcji

Wśród czynników odpowiedzialnych za powstawanie zaburzeń erekcji można wyodrębnić zarówno przyczyny organiczne jak i psychogenne. Czynniki organiczne prowadzące do zaburzeń erekcji mogą mieć charakter:

- neurogenny (np. stwardnienie rozsiane);

- hormonalny (nieprawidłowy poziom stężenia testosteronu, hormonów przysadkowych, prolaktyny, hormonów tarczycy)

- naczyniowy (choroby układu krążenia, nadciśnienie).

Najczęstszą przyczyną zaburzeń erekcji są problemy wynikające z niedrożności naczyń krwionośnych w okolicy miednicy i narządów płciowych. Zaburzenia naczyniowe rozwijają się pod wpływem picia alkoholu, palenia papierosów, nieprawidłowej diety – nadmiar tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów, braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Zmiany związane z niedrożnością naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dopływ i odpływ krwi do prącia często wymagają interwencji chirurgicznej, począwszy od operacyjnego udrażniania nawet niewielkich naczyń tętniczych i żylnych członka, aż do wszczepiania różnego rodzaju protez do ciał jamistych.

Innymi ważnymi czynnikami odpowiedzialnymi za powstanie zaburzeń erekcji są: cukrzyca, szacuje się, że około 50 % diabetyków boryka się z takimi trudnościami oraz przyjmowane leki, przede wszystkim: antycholinergiczne, SSRI,a także długotrwałe przyjmowanie leków na nadciśnienie i psychotropowych.

Do przyczyn o charakterze psychicznym możemy zaliczyć:

- czynniki sytuacyjne (warunki niesprzyjające do odbywania stosunku seksualnego; strach przed ciążą; strach przed chorobami wenerycznymi);

- traumatyczne przeżycia;

- problemy partnerskie (zarówno o charakterze psychologicznym, jak i wynikające ze specyficznej budowy pochwy partnerki lub słabej lubrykacji);

- trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu głębokich relacji emocjonalnych i towarzyskich;
depresja;

- stany zmęczenia, wyczerpania, długotrwałego stresu i przepracowania;

- ambicjonalne traktowanie własnej męskości;

- wrogość wobec partnerki;

- rygoryzm religijny.

Wybór metody leczenia zaburzeń erekcji zależy od jej przyczyny. Stosuje się zarówno farmakoterapię polegającą na przyjmowaniu leków doustnych, iniekcji do ciał jamistych, wprowadzaniu preparatów docewkowych. Można stosować również aparaty próżniowe lub operacyjnie wprowadzać urządzenia protezujące. W przypadku psychogennych zaburzeń erekcji stosuje się psychoterapię, która może dodatkowo obejmować trening autogenny (czyli ćwiczenia rozluźniające mięśnie połączone z koncentracją na zalecanych wyobrażeniach) lub trening seksualny (prowadzący do zmiany ogólnego nastawienia podczas aktywności seksualnej).


Karolina Halemba - psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny (Pracownia Psychologiczno-Seksuologiczna w Poznaniu).

Autor: Karolina Halemba, seksuolog kliniczny