Maluch w piance

Pierwszej kąpieli często towarzyszy niepokój. Jak dbać o noworodka, by był czyściutki i zdrowy? Jak nie wyrządzić mu krzywdy? Podpowiemy, jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie.

Pierwszej kąpieli często towarzyszy niepokój. Jak dbać o noworodka, by był czyściutki i zdrowy? Jak nie wyrządzić mu krzywdy? Podpowiemy, jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie.

Najpierw przygotuj właściwe kosmetyki i sprzęt. Oprócz wanienki ważne jest zorganizowane miejsce do przewijania. Przy braku profesjonalnego przewijaka można kupić specjalną gąbkę obszytą ceratką lub rozłożyć kocyk i przykryć go flanelową pieluszką. Pozostałe wyposażenie to:


- myjka lub bardzo miękka gąbka,

- mydło dla niemowląt,
- miękki ręcznik przeznaczony wyłącznie dla noworodka,
- oliwka, puder, krem łagodzący podrażnienia,
- waciki do przemywania oczu i buzi oraz patyczki do uszu,
- termometr kąpielowy, termometr pokojowy, szczoteczka do włosów.

W domu powinna znajdować się także sól fizjologiczna, gencjana, spirytus, preparat do odkażania wody. Szampony, mleczka do ciała, płyny do kąpieli przeznaczone są dla niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia.


Dobre warunki

Pomieszczenie, w którym będzie kąpany noworodek, trzeba ogrzać do temperatury około 24-250C. Temperatura wody powinna być zbliżona do ciepłoty ciała, czyli 370C. Jeżeli dziecko jest niespokojne w kąpieli, może to być wina niewłaściwej temperatury wody (można spróbować ją leciutko dogrzać), niepewności rodziców, zbyt głębokiej wody czy niewygodnego ułożenia. Optymalne warunki kąpielowe wypracowuje się metodą delikatnych prób.

Dziecko wkłada się do wody ostrożnie, ale niezbyt długo. Lewa ręka opiekuna musi stanowić stabilne podparcie dla główki i kręgosłupa noworodka. Główkę opiera się w zagięciu łokcia, a przedramię podpiera tułów. Specjalne podkładki do wanienek dobre są dla większych dzieci - noworodka nie można sadzać.


Po kolei

Buzia. Najlepiej umyć jeszcze przed kąpielą. Robi się to wacikiem namoczonym w przegotowanej wodzie. Zaczyna się od czoła, poprzez policzki, do bródki.

Oczy. Po porodzie powieki noworodka są opuchnięte. Często pojawia się także żółtawa wydzielina z oczu. Przy prawidłowej pielęgnacji znika ona dosyć szybko. Oczka przemywa się przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną - każde osobnym wacikiem w kierunku od skroni do noska.

Nos. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Podczas mycia buzi można oczyścić nozdrza rogiem wilgotnego wacika. Podczas kataru lepiej sprawdzają się staromodne gumowe gruszki z miękką końcówką niż nowoczesne z plastikowym zakończeniem.

Ciało. Ważne jest, by dobrze wymyć wszystkie zakamarki, zagięcia, wgłębienia między fałdkami oraz pachwiny.


Intymnie

Panienka. Bardzo ważne jest, by dokładnie umyć okolice sromu - szczególnie przestrzeń między wargami sromowymi większymi i mniejszymi w kierunku od góry do odbytu.

Młodzieniec. Bardzo istotne jest dokładne umycie moszny i przestrzeni pod jąderkami. Napletek trzeba delikatnie odciągnąć i obmyć wacikiem zanurzonym w wodzie. Pod nim także zbiera się brud i mnożą się bakterie. W razie problemów trzeba zwrócić się o poradę do lekarza.


Po kąpieli

Po wyjęciu z wody noworodka natychmiast trzeba osuszyć. Najlepiej zrobić to miękką pieluszką, a dopiero potem owinąć ręcznikiem. Umyte ciałko trzeba nawilżyć oliwką. W razie zaczerwienienia zastosować krem łagodzący.

Paznokcie

Początkowo dobrze obcinać podczas snu.

Ciemiączko

Nie wymaga szczególnej troski. Główkę dziecka, tak jak całe ciałko, trzeba po prostu utrzymywać w czystości. Ciemiączka nie trzeba się bać. Wbrew pozorom jest ono mocne i elastyczne. Podczas szczotkowania i mycia główki na pewno nie zrobi się noworodkowi krzywdy.

Pielęgnacja pępka

Pępowina odcięta po porodzie zamienia się kikut, który zasycha i odpada średnio po 10-14 dniach. Naturalna jest zmiana jego barwy najpierw na niebieskawy, a potem na czarny. Okolice pępuszka noworodka są pomarszczone i pełne zagłębień. Wymagają więc szczególnej dbałości o higienę. Kikucik trzeba lekko odgiąć i wyczyścić patyczkiem do uszu wszystkie zakamarki. Bez obaw - dziecka to nie boli. Czasem dziecko jest niespokojne podczas tego zabiegu. Może to być wynikiem zbyt niskiej temperatury preparatu służącego do przemywania. Pępek noworodka musi mieć dostęp do powietrza. Trzeba więc wybierać pieluszki z wycięciem na brzuszku. Nie wolno też pępuszka smarować kremami czy oliwką, ani też zasypywać pudrem.


Rozsądek nade wszystko

Noworodek jest delikatny i kruchy. Nie jest jednak ze szkła. I nie trzeba też stwarzać mu sterylnych warunków - od pierwszych chwil dziecko powinno przebywać w środowisku zbliżonym do tego, w którym będzie żyło. To jedyny sposób na to, by maluch uodpornił się na zmiany temperatury czy bakterie. Dobrze też pamiętać, że jeśli nam jest gorąco, to dziecku także. Przegrzewanie niemowlaka prowadzi do kłopotów skórnych i podatności na infekcje. Temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić około 22-23oC. Wyższa doprowadzi do przesuszenia śluzówek i problemów z drogami oddechowymi.

Autor: Joanna Wereszczyńska