Małe wahania, duże problemy - diagnostyka zaburzeń tarczycy

Hormony produkowane przez gruczoł tarczycy sprawiają, że cieszymy się smukłą sylwetką oraz dobrym samopoczuciem. Ale na tym nie kończy się ich zadanie. Odgrywają one ogromną rolę w pracy układu pokarmowego, serca, mięśni oraz całego układu nerwowego. Można więc śmiało powiedzieć, że mają zasadnicze znaczenie dla sprawności naszego organizmu.

Hormony produkowane przez gruczoł tarczycy sprawiają, że cieszymy się smukłą sylwetką oraz dobrym samopoczuciem. Ale na tym nie kończy się ich zadanie. Odgrywają one ogromną rolę w pracy układu pokarmowego, serca, mięśni oraz całego układu nerwowego. Można więc śmiało powiedzieć, że mają zasadnicze znaczenie dla sprawności naszego organizmu.

Dwa najważniejsze hormony produkowane przez tarczycę to tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3). To one decydują o szybkości przemiany materii, uczestniczą w regulowaniu temperatury ciała i wpływają na pracę serca. Wraz z krwią docierają do wszystkich tkanek i komórek organizmu. Hormonem „silniejszym”jest T3 – jego aktywność biologiczna jest nawet czterokrotnie większa od aktywności T4. Aby zapewnić tarczycy prawidłowe funkcjonowanie, należy utrzymać właściwą równowagę między tymi hormonami. Nawet małe zmiany w poziomie ich wytwarzania mogą wywołać katastrofalne dla zdrowia efekty.


Czytaj też: Choroba Hashimoto - objawy


Jak rozpoznać niedoczynność produkcji hormonów tarczycy?

– Objawy mogą być bardzo różne. Najczęściej są to: zmienność nastrojów, uczucie ciągłego zmęczenia, skłonność do depresji i trudności z koncentracją, ogólny spadek odporności, nadmierne przybieranie na wadze – tłumaczy prof. Edward Franek, endokrynolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. – Pacjenci z niedoczynnością tarczycy skarżą się także na ciągłe uczucie chłodu. Pojawiają się zaparcia, senność, suchość oraz szorstkość skóry. Temperatura ich ciała obniża się. Występuje spadek tętna. Najogólniej mówiąc niedobór hormonów tarczycowych w organizmie sprawia, że ten zaczyna pracować na zwolnionych obrotach. Wolniej zachodzą nie tylko procesy związane z przemianą materii, ale także wydalaniem z organizmu toksyn.

Równie groźna dla ustroju jest zwiększona produkcja hormonów. W tej sytuacji przemiana materii przyspiesza. Może objawić się to m.in. tym, że pomimo normalnego apetytu, tracimy na wadze. Częstym symptomem jest także przyspieszone tętno, a nawet kołatanie serca. Pacjenci często skarżą się na drżenie rąk. Zmianie ulega również nasze samopoczucie. Osoby z nadczynnością tarczycy mogą odczuwać niepokój wewnętrzny, być nadpobudliwe i nerwowe.


Jest wiele metod leczenia

By zdiagnozować nieprawidłowości w pracy tarczycy, należy udać się do lekarza i wykonać badania. Morfologia krwi pozwoli określić liczbę leukocytów (białych krwinek), dzięki badaniu hormonalnemu można sprawdzić stężenie hormonów tarczycy (T4 i T3). Lekarz zaleci także USG tarczycy.

Leczenie nadczynności tarczycy polega na długotrwałym stosowaniu leków zmniejszających produkcję hormonów przez ten gruczoł. Ta forma terapii musi być prowadzone bardzo konsekwentnie, gdyż zbyt wczesne odstawienie leku lub przerwa w jego przyjmowaniu może wywołać nawrót choroby. Leczenie farmakologiczne jest najbezpieczniejsze, ale i najmniej skuteczne. – Najbezpieczniejsze nie oznacza, że zupełnie bezpieczne – twierdzą lekarze. Średnio u ok. 0,5 proc. pacjentów terapia może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szpiku kostnego. Jej wadą jest także to, że leki trzeba przyjmować nawet przez 18 miesięcy.

Inną, coraz popularniejszą metodą leczenia jest kuracja radiojodem. Polega ona na jednorazowym podaniu choremu substancji promieniotwórczej. Metoda ta łączy w sobie kilka zalet: mały koszt, łatwość wykonania oraz wysoką skuteczność. Wadą jest z pewnością długi czas reakcji tarczycy. Poprawa może nastąpić dopiero po trzech miesiącach. Nadczynność tarczycy leczy się także operacyjnie. Zabieg polega na częściowym usunięciu narządu w celu zmniejszenia ilości tkanki tarczycowej produkującej hormony. Pacjentom zaleca się także stosowanie bogatej w białko diety.


Postaw na błonnik

Leczenie niedoczynności tarczycy polega głównie na podawaniu preparatów hormonów tarczycy. Ich rodzaj i ilość lekarz ustala indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. To jednak nie zawsze gwarantuje sukces. Zdarza się, że tak stymulowany gruczoł nie podejmuje na powrót swej funkcji. W tej sytuacji pacjent musi przyjmować hormony do końca życia. Może się zdarzyć, gdy niedoczynność tarczycy ma podłoże zapalne. Wówczas, ze względu na duże różnice w tolerancji przyjmowanych hormonów, pacjent będzie musiał regularnie badać stężenie hormonów tarczycy we krwi. Uciążliwość takich badań polega na ich częstotliwości. Przeprowadza się je w ostępach dwumiesięcznych. Dodajmy także, że przy niedoczynności tarczycy pomocniczo stosuje się bogatą w błonnik dietę.

Autor: Danuta Wysocka