Mądre niemowlęta

Małe dzieci, a nawet niemowlęta, potrafią odczytywać intencje otaczających je osób.

Małe dzieci, a nawet niemowlęta, potrafią odczytywać intencje otaczających je osób.

Umiejętność zinterpretowania intencji bądź przekonań innych, określana często "teorią umysłu", stanowi istotną część społecznych interakcji i może być głównym warunkiem rozwoju współpracy w społecznościach ludzkich. Jeszcze kilka lat temu powszechnie akceptowano pogląd, że umiejętność ta jest zarezerwowana dla dzieci od 3. lub 4. roku życia. Dziś naukowcy sugerują, że taką zdolność mogą posiadać nawet niemowlęta.

Węgierska psycholog Ágnes Melinda Kovács opracowała nowe podejście do tej kwestii i zastosowała je wśród dorosłych i siedmiomiesięcznych niemowląt. Podczas badania obserwowała reakcję uczestników na krótkie animacje z piłką w roli głównej. Najpierw piłka turlała się za małą ścianę, a następnie albo tam pozostawała, albo wytaczała się na widok. Wraz z uczestnikami badania różne etapy tego procesu obserwował bohater kreskówki. Na koniec każdej animacji naukowcy mierzyli jak długo zajmuje uczestnikom badania odkrycie położenia piłki. Czas reakcji zarówno dorosłych jak i dzieci był lepszy, gdy "pomagał" im bohater kreskówki.

Kovács twierdzi, że od siódmego miesiąca życia, dzieci automatycznie uświadamiają sobie punkt widzenia innych. Umiejętność ta pojawia się zupełnie automatycznie i nie wymaga od nich wysiłku.

Autor: Świat Zdrowia, PAP