Mądre niemowlaki

Niemowlęta rozumieją wiele słów wypowiadanych przez dorosłych, a ich mózg przetwarza je tak samo, jak mózg dorosłego człowiek.

Niemowlęta rozumieją wiele słów wypowiadanych przez dorosłych, a ich mózg przetwarza je tak samo, jak mózg dorosłego człowiek.

Opierając się na nowoczesnych technologiach obrazowania pracy mózgu, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazali, że mózgi rocznych dzieci przetwarzają usłyszane słowa w tych samych obszarach, co mózgi dorosłych i w takim samym czasie. Co więcej, dzieci nie tylko przetwarzają te słowa jako dźwięki, ale również rozumieją ich znaczenie.

"Dzieci używają tych samych mechanizmów mózgowych co dorośli, żeby uzyskać dostęp do +bazy danych+ znaczeń słów. Ta baza danych jest ciągle uaktualniana aż po wiek dorosły" - wyjaśnia główna autorka badań Katherine E. Travis. W jednym z eksperymentów pokazywano dzieciom w wieku 12-18 miesięcy obrazki przedstawiające różne, znane im, przedmioty. Dzieci słyszały wówczas nazwę przedmiotu. Naukowcy badali reakcje ich mózgów w przypadku, kiedy nazwa była prawidłowa (np. obrazek przedstawiający piłkę i słowo "piłka") oraz nieprawidłowa (np. obrazek z piłką i słowo "pies").

Okazuje się, że w obu typach przypadków, prawidłowym i błędnym, aktwność mózgu wzrastała w tych samych obszarach co u dorosłych. Oznacza to, że dzieci rozumiały znaczenie słów, a ich mózg reagował alarmem, kiedy usłyszane znaczenie nie było zgodne ze znaczeniem z ich "bazy danych".

Autor: Świat Zdrowia, PAP