Maciej Maniewski: Nowa fryzura towarzyszy nowym etapom w życiu

Zimą włosy przechodzą istną szkołę przetrwania. O tym, jak pomóc włosom przetrwać zimę, jakie zabiegi im zafundować oraz dlaczego czapka jest obowiązkowa mówi stylista fryzur Maciej Maniewski.

Zimą włosy przechodzą istną szkołę przetrwania. O tym, jak pomóc włosom przetrwać zimę, jakie zabiegi im zafundować oraz dlaczego czapka jest obowiązkowa mówi stylista fryzur Maciej Maniewski.

Na co narażone są włosy zimą?


Lista jest długa. Mróz osłabia cebulki włosów. Noszenie czapki, gdy temperatura spada, to must have. Nakrycia głowy mają jednak minusy – włosy trzymane w cieple, często bez dostępu powietrza, zaczynają produkować duże ilości sebum. Przez to fryzura szybciej się przetłuszcza i zwiększa się ryzyko pojawienia się łupieżu.Co powinno się znaleźć w składzie szamponów, odżywek, masek?


Zacznę od tego, czego unikać, niezależnie od pory roku. Dbajmy o to, aby produkty, które wybieramy, nie zawierały SLES (etoksylowany laurylosiarczan sodu) i SLS (laurylosiarczan sodu). Jako środki powierzchniowo czynne są potencjalnie bardziej agresywne dla włosów i skóry głowy. Można je zastąpić innymi, o tej samej zdolności mycia i spieniania, ale z bezpieczniejszym profilem toksykologicznym. Ważne, aby kosmetyki poddano rygorystycznej kontroli chemicznej, fizycznej i mikrobiologicznej. Sprawdzajmy też, czy przeszły testy na poziom niklu, kobaltu, chromu, palladu i rtęci. To metale najczęściej wywołujące reakcje uczuleniowe skóry głowy. Gdy temperatura za oknem spada, wysoka zawartość kwasu hialuronowego zapewni włosom odpowiednie nawilżenie. Warto wybierać produkty, które mają ten składnik. Polecam też kaszmirową keratynę. Daje włosom drugie życie i wspiera je niezależnie od warunków atmosferycznych.Zimą włosy potrzebują nawilżenia, ale przed wyjściem na dwór trzeba je wysuszyć. Czy można odpuścić sobie używanie suszarki i pozwolić im wyschnąć naturalnie?


Oczywiście. Ale miejmy też na uwadze zatoki. Dbajmy, aby w pomieszczeniu było odpowiednio ciepło. Pod żadnym pozorem nie należy wychodzić na mróz z mokrymi czy wilgotnymi włosami. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, rozsadza włosy. Potem zostaje już tylko radykalne cięcie.Jakie profesjonalne zabiegi w salonach fryzjerskich poleca pan wykonać w tym okresie?


Myślę, że rozsądna pielęgnacja powinna nam towarzyszyć niezależnie od pory roku. Kluczem jest właściwe dobranie produktów, zdiagnozowanie potrzeb włosów i zapobieganie ewentualnym problemom, np. skóry głowy. Jeśli mamy wątpliwości, co wybrać, poradźmy się fryzjera. Dobierze właściwe produkty i jakość pielęgnacji w domu będzie porównywalna z tą w salonie. Gorąco polecam zabieg rekonstrukcji przy użyciu kaszmirowej keratyny (HS3). To absolutny hit. Gwiazdy poznały HS3 i nie wyobrażają już sobie życia bez tego zabiegu. Utrwala go szampon, odżywka i serum arganowe, które można potem stosować w domu.


Co sobie lepiej odpuścić?

Bardzo nie lubię stawiać moim klientkom ograniczeń. Kładę duży nacisk na wyjaśnienie, w jakim momencie życia są ich włosy i czego potrzebują. Przeprowadzam diagnostykę i oferuję możliwości. Jeśli klientce marzy się radykalna zmiana koloru, planujemy ją stopniowo, tak aby była bezpieczna dla włosów.Zna pan jakieś triki na elektryzujące się włosy?


Nawilżenie! Czyli znów wracamy do odpowiednich kosmetyków w postaci szamponu i odżywki. Dobrze działa serum arganowe. Warto zainwestować też w dobrą szczotkę. Sam, nie mogąc znaleźć odpowiednich na rynku, zaprojektowałem własną linię.Włosy elektryzują się po zdjęciu czapki, ale chyba nie warto z niej rezygnować, gdy na dworze mróz? Jaka czapka będzie najlepsza dla włosów?


Włosy potrzebują okrycia. Czapka jest obowiązkowa. Najlepiej wybierać taką z naturalnych, oddychających materiałów (np. wełny). Niech nie przylega do głowy, ale będzie luźniejsza, pozwalając na swobodny przepływ powietrza.Początek roku to czas, kiedy część z nas decyduje się na jakieś zmiany w swoim życiu, np. zmianę fryzury. Gdyby miał pan wymienić najważniejsze powody, dla których kobiety postanawiają zmienić coś w wyglądzie, to co by się znalazło na tej liście?


Kobiety żyją zmianami. Najczęściej pojawiają się na fotelu, kiedy zmieniają pracę lub chcą zostawić za sobą wspomnienia o nieudanym związku. Nowa fryzura towarzyszy nowym etapom w życiu. Przychodzą młode mamy i panie, które przechodzą na emeryturę. Łączy je chęć metamorfozy i zrobienia czegoś dla siebie. Chcą pokazać się z jak najlepszej strony i wydobyć to, co w nich najbardziej atrakcyjne. To fascynujące, kiedy jako fryzjer mogę być częścią tego procesu i mam możliwość przyglądania się temu, co dzieje się na ich twarzach, kiedy się zmieniają. Ten proces fascynuje mnie od zawsze. Cieszę się, że o to zapytałaś, ponieważ niebawem na YouTubie będzie miał premierę mój nowy program, gdzie porozmawiam z klientkami o ich motywacjach i drodze do upragnionych metamorfoz.

A co będzie modne na głowie w 2019 roku?


Zdrowe włosy! One zawsze są najmodniejsze. Jeśli mówimy o trendach, to znajduje się wśród nich klasyczny long bob z koloryzacją w odcieniach brązu z czerwonymi panelami czy łagodne odcienie blondu zestawione z dysharmonijnym strzyżeniem.


Zwróciłbym też uwagę na możliwości stylizacyjne grzywek w różnych odsłonach. Najważniejsze będzie lekkie cieniowanie bez wyraźnej linii. To idealne rozwiązanie, by grzywka układała się na boki. Może też lekko opadać na brwi. Na krótsze włosy przyjdzie czas wiosną. Co do długości, cały czas pamiętamy o lekkości i pięknym kształcie. Mam swoją metodę, która sprawdza się w tym zakresie – to modelowanie przez cięcie.


Ważniejsze niż podporządkowanie trendom staje się podkreślenie waszej urody, pokazanie, kim jesteście i w jakim miejscu, czasie żyjecie. Modne będą dłuższe formy, naturalne prowadzenie strzyżeń, miękkie, pozbawione agresywnego konturowania zarosty. Proste formy uzupełniają mocne kolory – rudości i fiolety. Będzie w czym wybierać.Charyzma i osobowość Macieja Maniewskiego są dowodem, że połączenie profesjonalizmu i pasji może przenosić góry. Maciej od lat współtworzy branżę fryzjerską w Polsce. Z jego inicjatywy powstał program “Mistrzowskie cięcie”. Od lat przekonuje, że metamorfoza jest z zasięgu ręki każdej z nas. Wystarczy zaufać odpowiedniemu ekspertowi.

Fot. www.facebook.com/maniewski.officialAutor: Anna Komorowska