Łysy jak kolano

Czy łysy mężczyzna może być przystojny? Ponad połowa kobiet uważa, że tak, a aż jedna trzecia twierdzi, że prawdziwy mężczyzna to łysy. Nie zmienia to faktu, że wielu łysiejących facetów rwie resztki włosów z głowy szukając metody na powstrzymanie łysienia.

Czy łysy mężczyzna może być przystojny? Ponad połowa kobiet uważa, że tak, a aż jedna trzecia twierdzi, że prawdziwy mężczyzna to łysy. Nie zmienia to faktu, że wielu łysiejących facetów rwie resztki włosów z głowy szukając metody na powstrzymanie łysienia.

Moda na łysych

Czy nastała moda na łysych? Ci, którzy mają gęste włosy niejednokrotnie golą głowy na zero, natomiast osoby łysiejące starają się często ukryć swój problem, pod resztkami grzywki. Znany w całym kraju zaczes jednego, z głównych komentatorów sportowych, składał się do niedawna z kilku włosów opasających głowę od ucha do ucha.

Sposobów na powstrzymanie łysienia szukano już w starożytności – Egipcjanie preparowali maść z odchodów hipopotama, natomiast Rzymianie stosowali wywary z różnych warzyw. Dzisiaj również kuszeni jesteśmy cudownymi metodami odrastania włosów.


Rodzaje łysienia

Jest kilka rodzajów łysienia, jednak w ponad 90 % przypadków mamy do czynienia z łysieniem androgenowym (typu męskiego), które jest dziedziczne i objawia się w pierwszej kolejności łysieniem czubka głowy oraz boków, tzw. zakoli. Problem dotyka niemal wszystkich mężczyzn, choć w różnym stopniu. Jedna trzecia mężczyzn łysieje między 25 a 40 rokiem życia, natomiast po 50 problem dotyczy już ponad połowy mężczyzn.

Łysienie plackowate jest efektem zaburzeń hormonalnych oraz układu nerwowego. Produkowane włosy są słabsze i cieńsze, a w niektórych miejscach zanikają tworząc łyse placki. Powodem łysienia mogą być również niektóre choroby zakaźne jak np. dur brzuszny, gruźlica czy kiła. Łysienie może być też efektem chorej skóry, złej diety lub terapii nowotworowej.

Współczesna medycyna oferuje nam metody przeciwdziałania i leczenia tego zjawiska.


Profilaktyka

To przede wszystkim higiena, styl życia (brak stresów) i dieta.


Farmakologia

W leczeniu łysienia androgennego chodzi głównie o zablokowanie enzymu 5-alfa, który działa na testosteron przekształcając go substancję, która jest odpowiedzialna za łysienie. Obecnie istnieją środki, które mogą zahamować działanie enzymu i przeciwdziałać wypadaniu włosów, a nawet powodować ich odrastanie. Konieczne jest skontaktowanie się z dermatologiem, który zdiagnozuje nasz problem i przepisze odpowiedni środek.


Przeszczep

Przeszczep włosów został po raz pierwszy opisany w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha, Przeszczepione przez niego włosy miały średnicę 4-5 mm i w dzisiejszej ocenie dawały mało estetyczny efekt. W 1981 roku Rolf Nordsrtom jako pierwszy w świecie opisał zastosowanie mikroprzeszczepów. Pozwoliły one na znaczną poprawę efektów estetycznych leczenia.

Przeszczep samego włosa nie jest możliwy. Przeszczepiony implant to fragment skóry z mieszkiem włosowym pobrany pobierany najczęściej z potylicy, gdzie włosów zwykle jest najwięcej i przeniesiony w miejsce, w którym chcemy uzupełnić owłosienie. Przeszczepione włosy powinny rosnąć do końca życia. By zastosować tę metodę pacjent musi mieć jakiekolwiek włosy, które można przenieść.

Istnieją także metody kosmetyczne polegające na ręcznym wszczepianiu pojedynczych włosów, które wraz z bardzo cienką powłoką zespalają się pod wpływem ciepła ze skórą głowy. Powłoka posiada pory i jest w taki sposób połączona ze skórą, że pozostaje niewidoczna.

Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym. Wyjątkowo rzadko dochodzi do ograniczonej infekcji skóry głowy. Po rozległych zabiegach może wystąpić osłabienie czucia skóry głowy. Ma ona najczęściej przejściowy charakter. Jeśli zabieg dotyczy części czołowej wówczas wielokrotnie dochodzi do obrzęku czoła i powiek. Stosowanie zimnych kompresów oraz krótkotrwałe zażywanie leków sterydowych mogą zmniejszyć rozmiar obrzęku.

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg, to przypomnijmy sobie wyniki badań – większość kobiet postrzega łysych jako przystojnych.

Autor: Oprac. DK