Lunatyczna mutacja

Udało się odkryć uwarunkowaną genetycznie przyczynę chodzenia we śnie - somnambulizmu, popularnie zwanego lunatyzmem.

Udało się odkryć uwarunkowaną genetycznie przyczynę chodzenia we śnie - somnambulizmu, popularnie zwanego lunatyzmem.

Lunatyzm to na ogół łagodne zaburzenie, z którego się wyrasta. Występuje u około 10 proc. dzieci, ale tylko u jednego na 50 dorosłych. Zwykle takie osoby po prostu wstają i chodzą, ale bywa, że podejmują bardziej złożone działania - ubierają się, znajdują kluczyki do samochodu i wyjeżdżają na ulicę, wyjadają jedzenie z lodówki a nawet zabijają napotkane osoby. Często epizody somnambulizmu są związane ze stresem czy zmęczeniem. Rano, po przebudzeniu, lunatyk niczego nie pamięta.

Na odkrycie genetycznych uwarunkowań lunatyzmu pozwoliły badania czterech pokoleń rodziny, w której często (u 9 osób na 22) występowały przypadki chodzenia we śnie.

12-letnia Hannah regularnie wychodzi z domu podczas snu, jej wuj często budzi się z ośmioma parami skarpetek na nogach, a wielu członków rodziny łamie sobie palce u nóg wędrując po nocy. Jak wykazał na podstawie badań DNA zespół dr Christiny Gurnett z Washington University School of Medicinie, te osobliwe problemy mają związek z częścią chromosomu 20, obliczaną na 28 genów. Nawet pojedyncza kopia wadliwego DNA wystarczy, by spowodować somnambulizm.

Dalsze badania mogą ujawnić konkretne geny odpowiedzialne za tego rodzaju zaburzenia.

Autor: Świat Zdrowia, PAP