​Lumbago – objawy i leczenie. Lumbago a rwa kulszowa

Czym jest i ile trwa lumbago? To nagły ból pleców na dole - w okolicy lędźwiowej. Typowe objawy lumbago to ból kręgosłupa podczas schylania się, uczucie drętwienia nóg. Lumbago trwa zazwyczaj do tygodnia, ale ból może być bardzo intensywny. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Czym jest i ile trwa lumbago? To nagły ból pleców na dole - w okolicy lędźwiowej. Typowe objawy lumbago to ból kręgosłupa podczas schylania się, uczucie drętwienia nóg. Lumbago trwa zazwyczaj do tygodnia, ale ból może być bardzo intensywny. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Lumbago to inaczej „heksenszus” i „postrzał” – wszystkie te określenia oznaczają jedno: problemy z kręgosłupem i bardzo dokuczliwy ból pleców w odcinku lędźwiowym.


Lumbago – przyczyny

Często mówi się o „wypadnięciu dysku” lub jego uszkodzeniu – określenie to oznacza najczęściej uraz krążka międzykręgowego (zwanego potocznie „dyskiem”). Przyczyną lumbago – czyli pewnego rodzaju „postrzału” pleców – jest często właśnie uraz krążka, do którego może dojść w wyniku przeciążenia, gwałtownego skrętu tułowia, zbyt intensywnych ćwiczeń lub nagłego zerwania się z łóżka.


Alternatywna nazwa lumbago – „postrzał” – wskazuje na nagły przebieg choroby. Przeszywający ból w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa (L-S) w lumbago najczęściej pojawia się bez wstępnych symptomów. Nie da się więc lumbago nie zauważyć – najczęściej osoba, którą dopadnie ta nieprzyjemna dolegliwość, wymaga szybkiej pomocy. W wyniku urazu krążka dochodzi do ucisku na sąsiadujące z nim nerwy kulszowe, co skutkuje nagłym, intensywnym bólem pleców.


Przyczyny silnego bólu pleców w lumbago

 • nagłe podniesienie ciężaru
 • ćwiczenia bez rozgrzewki
 • szarpnięcie
 • nagły skręt tułowia
 • gwałtowne wstawanie z łóżka
 • brak aktywności fizycznej
 • otyłość
 • długotrwała praca przy komputerze
 • nieprawidłowa postawa


Najczęściej lumbago wynika ze stosunkowo łagodnego nadwyrężenia kręgosłupa. Bardzo rzadko lumbago występuje jako efekt chorób (kręgozmyk, infekcje, reumatoidalne zapalenie stawów, wypuklina krążka, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa). Bardzo rzadkie są również przyczyny pozakręgosłupowe lumbago, takie jak tętniak aorty, półpasiec, kamica nerkowa czy zapalenie prostaty.


Objawy lumbago. Ile trwa ból pleców?

 • ostry ból pleców
 • ból pleców na dole – w okolicy lędźwiowej
 • ból kręgosłupa podczas schylania się
 • uczucie drętwienia nóg
 • mrowienie w udach i nogach


objawy lumbagoOstry ból kręgosłupa lędźwiowego, silny ból pleców, uczucie drętwienia nóg, ból kręgosłupa przy schylaniu się - te objawy lumbago powinny minąć po kilku godzinach od momentu podania środków przeciwbólowych / Pixabay


Ile trwa lumbago? Najczęściej intensywny ból mija 3 do 7 dniach, a wszelkie objawy lumbago ustępują w ciągu 6 tygodni od pierwszego ataku bólu. Promieniowanie bólu do pośladków jest objawem charakterystycznym raczej dla rwy kulszowej.


Lumbago – jak sobie pomóc?

Ból w krzyżu, drętwienie i mrowienie w okolicy kręgosłupa i nóg, promieniowanie bólu do pośladków i ud – wszystkie te objawy lumbago najczęściej łagodnieją w momencie położenia się na plecach i powolnego przyciągnięcia kolan do klatki piersiowej. Jeśli dolegliwości wówczas się zmniejszają, to prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z lumbago.


Na lumbago i dyskopatię lędźwiową pomóc może tzw. pozycja odbarczająca, czyli leżenie na twardym podłożu na plecach z nogami na krześle przy zachowaniu kąta 90 stopni w biodrach i kolanach. Każdy przypadek dyskopatii i lumbago może być inny, dlatego zawsze warto skonsultować się z ortopedą i terapeutą, aby dobrać najlepszą pozycję, poduszkę ortopedyczną i zestaw ćwiczeń dla siebie.


Diagnostyka lumbago – jakie badania wykonać?

Badanie rezonansu magnetycznego zalecane jest u pacjentów, u których silny ból kręgosłupa nie ustępuje lub istnieje podejrzenie rwy kulszowej, rwy udowej, innej poważnej patologii kręgosłupa.


Leczenie lumbago

W pierwszej fazie choroby zalecany jest odpoczynek i unikanie wszelkiej aktywności fizycznej. Na lumbago pomóc mogą okłady (ciepłe lub zimne – niektórym pomaga rozgrzewanie bolącego miejsca, u innych ból mija po przyłożeniu kostek lodu). Po okresie intensywnego bólu zalecane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców, ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się maści przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne).


lumbago - rehabilitacja, ćwiczenia, masażeMasaże, rozgrzewające kąpiele, lekkie ćwiczenia rozciągające – wszystko to może zminimalizować objawy lumbago i zapobiec nawrotom choroby / Pixabay


Leczenie domowe lumbago

W leczeniu zachowawczym i profilaktyce zaleca się zredukować otyłość, unikać obciążeń kręgosłupa, wzmocnić mięśnie, zmienić styl życia na bardziej aktywny, stosować ćwiczenia na lumbago (przede wszystkim należy wzmocnić mięśnie głębokie brzucha). Więcej o ćwiczeniach na kręgosłup: ćwiczenia, rehabilitacja (metoda McKenziego, basen, joga).


Rwa kulszowa a lumbago – różnicowanie

Lumbago to czasowy obrzęk jądra miażdżystego, w przebiegu tej choroby najczęściej nie występują typowe objawy rwy kulszowej, takie jak promieniowanie bólu do uda, pośladków i stopy.


Czytaj też: Korzonki – ból, objawy, leki. Ile trwa ból korzonków?


Autor: Jacek Krajl