Ludowa mądrość - fakty i mity o ciąży

Mitów związanych z ciążą jest mnóstwo. Niektóre z nich są zabawne, niektóre głupie a jeszcze inne po prostu szkodliwe.

Mitów związanych z ciążą jest mnóstwo. Niektóre z nich są zabawne, niektóre głupie a jeszcze inne po prostu szkodliwe.

Kształt brzucha świadczy o płci dziecka - spiczasty zapowiada chłopca a okrągły dziewczynkę.

Fałsz – tyle kształtów brzucha, ile przyszłych mam. Może być mniejszy lub większy, u niektórych szybko zaczyna przypominać piłkę, u innych zaokrągla się dopiero przed porodem. Z kształtu brzucha nie odgadniemy ani płci ani wagi dziecka.


Podczas ciąży nie wolno ścinać i farbować włosów

Półprawda – ścinać włosy można do woli, z farbowaniem należy się wstrzymać w pierwszym trymestrze ciąży. Składniki zawarte w farbie mogą niekorzystnie wpływać na matkę i dziecko szczególnie przed ukończeniem trzeciego miesiąca ciąży. W tym czasie powstają i rozwijają się wszystkie organy i narządy dziecka, a więc jest to okres szczególnie ważny.


Apetyt na słodycze, oznacza, że urodzi się dziewczynka, a na śledzie - chłopiec

Fałsz – zachcianki pokarmowe pojawiają się u blisko 90 proc. kobiet w ciąży, jest to normalna reakcja organizmu na zmiany w nim zachodzące, przyczyną są hormony. Ochota na śledzie nie świadczy o tym, że na świecie pojawi się kolejny mężczyzna, a apetyt na coś słodkiego, że kobieta. Poprzez zachcianki organizm daje znać, jakich składników odżywczych potrzebuje najbardziej. Zaufaj swojemu ciału.


Lampka wina nie zaszkodzi

Fałsz – to mądrość wybitnie szkodliwa. Czy poczęstujesz niemowlaka kieliszkiem wina? Nie. Czemu więc uważasz, że można to zrobić dziecku połączonemu z Tobą pępowiną? Alkohol jest stanowczo zabroniony w czasie ciąży. Może być przyczyną uszkodzenia płodu, opóźnienia umysłowego, zaburzeń rozwoju i w zachowaniu. Alkohol przenika do krwi dziecka i pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej, niż w organizmie matki.


W ciąży lepiej nie uprawiać sportów

Fałsz- Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich możesz, a nawet powinnaś się ruszać. Kobieta w ciąży może spacerować, tańczyć, pływać, uprawiać jogę, unikać należy sportów wyczynowych i niebezpiecznych, ze względu na kontuzje – jazdy na nartach, jazdy konno, nurkowania, a także ćwiczeń wymagających znacznego wysiłku fizycznego i tempa. Pamiętaj, ruch jest bardzo ważny w tym szczególnym okresie.


W ciąży można się objadać

Fałsz – niestety nie, nadmierny przybór wagi to problem dla Ciebie i dziecka. Wraz z wagą ciężarnej zwiększa się także ryzyko wystąpienia u matki cukrzycy ciężarnych, niebezpiecznych zwyżek ciśnienia krwi (stan przedrzucawkowy), konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego oraz infekcji poporodowych. Po porodzie zrzucenie zbędnych kilogramów będzie niezwykle trudnym zadaniem. Ważąca prawidłowo kobieta powinna przybrać w ciąży od 11 do 16 kilogramów, kobieta z nadwagą od 7 do 12 kg, a kobieta z niedowagą od 13 do 18 kg.


W ciąży trzeba unikać serów pleśniowych

Prawda - w czasie ciąży niektóre produkty żywnościowe są niewskazane m.in. sery pleśniowe (np. Brie, Camembert), ale także gotowe pasztety i sałatki oraz niepasteryzowane mleko. Potrawy te bywają źródłem listerii - bakterii chorobotwórczej, która zagraża zdrowiu dziecka w życiu płodowym. Odradza się też jedzenie owoców morza, surowych lub lekko podgotowanych jajek oraz niedopieczonego i odgrzewanego drobiu - mogą się tam znajdować mikroorganizmy wywołujące toksoplazmozę.


Kąpiel kobiety ciężarnej w wannie jest zakazana

Fałsz -dawniej odradzano ją z obawy przed możliwością zakażenia dziecka mikrobami wnikającymi do pochwy wraz z wodą. Jednak czop śluzowy, który zamyka wejście do macicy, chroni malucha przed tym niebezpieczeństwem. Przeciwwskazaniem jest nadciśnienie i kłopoty z sercem. Ciężarne nie powinny spędzać w wannie więcej niż kwadrans i lepiej, gdy zrezygnują z aromatycznych olejków – składniki preparatów do kąpieli zmieniają skład naturalnej mikroflory narządów rodnych.


Jedno dziecko jeden ząb

Prawda – niestety, często jest to prawda. Najlepiej jest jeszcze przed zajściem w ciążę zaleczyć wszystkie zęby. Okres ciąży to dla organizmu spory wysiłek. Tracą na tym nasze zęby a dziąsła, pod wpływem hormonów, stają się rozpulchnione, wrażliwe i krwawiące. Ciężarne muszą stale badać zęby i na bieżąco je leczyć, przyszłym mamom nie robi się jednak prześwietlenia rentgenowskiego (chyba, że jest to naprawdę konieczne). Należy też dobrać odpowiedni rodzaj znieczulenia miejscowego.


W ciąży najlepiej jest spać na wznak

Fałsz – rosnąca macica uciska kręgosłup, jelita i duże naczynie żylne, którym odpływa krew z dolnej połowy ciała do serca. Ucisk na jelita w takiej pozycji wpływa negatywnie na pracę układu trawiennego, a utrudniony odpływ krwi w nocy może nawet obniżyć jej ciśnienie i sprzyjać powstawaniu hemoroidów. Najlepiej i najzdrowiej będzie, kłaść się do snu na lewym boku. Wtedy krew krąży bez przeszkód, w ciągu nocy znikną też ewentualne obrzęki stóp, bo w tej pozycji sprawniej pracują nerki.


Kobieta w ciąży ma większe stopy

Prawda – dzieje się tak na skutek działania relaksyny przygotowującej organizm do porodu. Hormon ten rozluźnia stawy miednicy, ale działa także na inne stawy. Wrażenie, że stopy urosły, potęgują ich obrzęki, zwłaszcza pod koniec dnia. Dlatego tak ważne jest wypoczywanie z uniesionymi nogami i wykonywanie prostych ćwiczenia (np. zataczanie stopami kręgów w powietrzu)


Każde plamienie to poronienie

Fałsz - plamienie w ciąży się zdarza i wcale nie musi oznaczać poronienia, a jedynie problem, który wymaga konsultacji lekarskiej i może wymagać badań (zaczyna się od badania ginekologicznego i USG, niekiedy sprawdza się poziom progesteronu).

Autor: Daria Kaczmarek