Łóżeczko idealne

Łóżko jest meblem niezwykle ważnym. Od niego zależy jakość naszego snu, która przekłada się na nasz nastrój i samopoczucie. Dzieci spędzają w łóżeczku jeszcze więcej czasu, dlatego jego wybór wymaga starannego przemyślenia.

Łóżko jest meblem niezwykle ważnym. Od niego zależy jakość naszego snu, która przekłada się na nasz nastrój i samopoczucie. Dzieci spędzają w łóżeczku jeszcze więcej czasu, dlatego jego wybór wymaga starannego przemyślenia.

Dla niemowlaka

Łóżeczko jest jednym z pierwszych mebli naszego maluszka. Jakie powinno być? Przede wszystkim bezpieczne. Najlepiej wykonane z litego drewna, które jest trwałe i naturalne. Trzeba też zwrócić uwagę na staranność wykończenia. Wszelkie uchybienia pod tym względem dyskwalifikują dany model. Zbyt szeroko rozsunięte lub szorstkie szczebelki czy wystające drzazgi stanowią dla malucha duże zagrożenie. Farby i lakiery użyte do produkcji łóżeczka nie mogą być dla malucha toksyczne. Warto sprawdzić, czy mają niezbędne certyfikaty.

Łóżeczko powinno mieć także regulowaną wysokość spania. Noworodka możemy ułożyć wyżej, co jest wygodne dla rodzica i pozwala dziecku na obserwację otoczenia. Jednak wraz z nabywaniem nowych umiejętności przez naszego malca, będziemy musieli materacyk obniżyć. Pozostawienie go zbyt wysoko mogłoby być dla dziecka niebezpieczne. Dostępne na rynku łóżeczka mają niekiedy możliwość ustawiania materaca na bardzo wielu poziomach. Jednak mebel z opcją wysoko i nisko w zupełności wystarczy. Poziomów pośrednich najprawdopodobniej i tak nie będziemy używać. Uwaga na łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami. Lepiej ich unikać, chyba, że jesteśmy pewni, że są stabilnie zamocowane.

Warto wydać na łóżeczko trochę więcej pieniędzy, ale kupić takie, które zapewni mu bezpieczeństwo i komfort snu oraz będzie niezawodne i trwałe. Taki mebel posłuży nam długo, także dla kolejnych pociech. Potem będziemy mogli je sprzedać lub oddać komuś z rodziny.


Wybór materaca

Kiedy wybieramy łóżko dla siebie, wybór materaca jest kwestią kluczową. Niestety wielu rodziców przykłada mniejszą wagę do materaca dla dziecka. A przecież to od niego zależy nie tylko wygoda malucha, a także to, jakie podparcie będzie miał jego kręgosłup podczas snu. Najlepszy będzie materac twardy, który zapewni kręgosłupowi podporę na całej jego długości. Dlatego lepiej nie kupować tego z gąbki. Lepszy będzie lateksowy, z trawy morskiej lub z włókna kokosowego. Na wierzch, ale pod prześcieradełko i ceratkę, możemy położyć cienki materacyk z gorczycy. Jest to profilaktyka wad postawy i bólów pleców.


Tapczanik dla kilkulatka

Mniej więcej w drugim roku życia naszego malucha znów stajemy przed wyborem nowego mebla do spania, który spełni jego potrzeby. Jeśli kupiliśmy duże łóżeczko, które rozkłada się w tapczanik, dziecko może na nim spać nadal. Według producentów jest odpowiednie dla dzieci nawet do siódmego roku życia, jednak wiele siedmiolatków się w nim po prostu nie zmieści. Ponadto duża grupa dzieci wcześniej odmawia spania w „łóżeczku dla dzidziusia”.


Wyprowadzka z sypialni

Drugi rok życia to moment, w którym nasze dziecko może przenieść się do swojego pokoju. Nie powinno już spać z nami, pomijając sytuacje wyjątkowe – np. koszmary, które nie pozwalają zasnąć. Wytłumaczmy mu to i delikatnie z tą myślą oswajajmy. Poszukajmy więc mebla, który dziecku się spodoba i który polubi. Jeśli będzie z niego dumne, przeprowadzka nie będzie wydarzeniem stresującym, a radosnym i oczekiwanym. Przy wyborze kierujmy się wygodą malucha, a także funkcjonalnością i wyglądem mebla.

Niezwykle ważne jest także bezpieczeństwo dziecka. Dwulatek może jeszcze w nocy spaść z łóżka, więc powinno być ono w miarę szerokie i niewysokie. Przyjrzyjmy się też staranności wykonania mebla. Wszelkie niedoróbki mogą być dla malucha zagrożeniem. Ważne także, aby tapczanik był wygodny (koniecznie na sprężynach). Najlepiej kupić taki, aby posłużył dziecku jak najdłużej. Na razie dwulatek może się w nim „gubić”, ale przynajmniej zmieszczą się wszystkie ukochane przytulanki.

Jeśli szukamy łóżka dla starszego przedszkolaka wybierzmy dwa czy trzy meble, które nam odpowiadają i weźmy do sklepu dziecko (jeśli ma na to chęć). Niech obejrzy, wypróbuje i wyrazi swoją opinię. Tak właśnie uczy się, że jego zdanie jest ważne. Poza tym, w samodzielnie wybranym łóżeczku będzie sypiać zdecydowanie chętniej.

Autor: Marta Mozol-Jursza