#ZdroweLato Dezodorant czy antyperspirant?

Chcemy, aby skóra pod pachami była sucha. Pomogą nam kosmetyki. To dezodoranty i antyperspiranty.

Chcemy, aby skóra pod pachami była sucha. Pomogą nam kosmetyki. To dezodoranty i antyperspiranty.

Mają różne mechanizmy działania. Jedne działają antybakteryjnie i w ten sposób eliminują brzydki zapach, drugie ograniczają wydzielanie samego potu. Ważna jest też jakość higieny i pielęgnacji. Kąpiel nie powinna trwać długo, natomiast mycie powinno być częste. Należy stosować łagodne środki, a nie alkaliczne mydła lub substancje odkażające - to tylko zwiększy potliwość. Po myciu trzeba dokładnie osuszyć miejsca skłonne do pocenia i starać się, by cały czas były suche i by dopływało tam powietrze.

Grzyby doskonale czują się i rozwijają w ciepłym i wilgotnym środowisku. Pod biustem, w pachwinach dobrze jest stosować łagodne kosmetyki dla dzieci, wysuszającą zasypkę lub krem czy oliwkę. Pomaga noszenie bielizny bez szwów, przewiewne ubrania i stanik dobrze dobrany, by fiszbiny nie wbijały się i nie ocierały skóry. Piersi nie mogą wysuwać się od dołu i dotykać skóry brzucha, inaczej powstaną odparzenia. Stanik powinien piersi od siebie rozdzielać i unosić je ku górze. Wszelkie drażniące ozdoby bielizny mogą być przyczyną otarć, dlatego powinna być ona wykonana z niedrażniących materiałów i często prana. Trzeba ją dokładnie i kilkakrotnie płukać. Często zmiana środka przeciwpotowego powoduje kłopoty. Podrażnia baza alkoholowa lub kompozycja zapachowa albo też sami przesadzamy z częstotliwością stosowania, niezgodnie z zaleceniami producenta.


Dezodoranty

Zwalczają przykry zapach, ale nie ograniczają wydzielania potu. Zawierają środki bakteriobójcze, są skuteczne przez kilka godzin. Klasyczne, perfumowane od lat służą tym, którzy pocą się mało. Hamują aktywność bakterii, gdyż zawierają substancje bakteriobójcze. Ograniczenie ilości drobnoustrojów sprawia, że pot nie jest więc rozkładany intensywnie. Kompozycja zapachowa neutralizuje ewentualny zapach. To produkty nie tylko pod pachy, ale i na inne okolice. Mają w składzie substancje łagodzące i nawilżające. Przy zakupie dobrze jest rozważyć, czy wyrób ma być bezzapachowy czy pachnący. Ten bez kompozycji zapachowej będzie mniej drażniący i nie pokłóci się z naszymi perfumami czy wodą. Dobrze pamiętać, że dezodorant użyty przed opalaniem czy po depilacji może wywołać niepożądane podrażnienia lub przebarwienia.


Antyperspiranty

Słowo perspiracja oznacza pocenie się. Antyperspiranty są skuteczne w przypadku intensywnego pocenia. Ich działanie trwa znacznie dłużej niż dezodorantów, ale opiera się na innym mechanizmie działania. Ograniczają wydzielanie potu. Zastosowane składniki czynne zwężają ujścia gruczołów potowych, co ogranicza ilość wypływającego potu. Nie należy jednak oczekiwać stałego ograniczenia, bo organizm nie mógłby normalnie działać. Zmycie kosmetyku ze skóry przywraca normalne wydzielanie.

Nie należy stosować antyperspirantu zbyt często, wystarczy użyć go po porannym prysznicu, efekt będzie długotrwały. Nie należy stosować antyperspirantu przed opalaniem, bo może spowodować przebarwienia. Nie stosuje się go na całe ciało, tylko pod pachami, a zmywa zgodnie z zaleceniami. W aptekach są silniejsze środki zmniejszające wydzielanie potu. Należy ich jednak używać znacznie rzadziej, 1-2 razy w tygodniu. Do rąk i stóp można stosować kremy antyperspiracyjne.

Autor: Barbara Włudyka Fot. 123RF