Leki przeciwbólowe - nie tylko tabletki

Leki przeciwbólowe dostępne są nie tylko w formie drażetek, kapsułek, tabletek musujących czy szeroko reklamowanych żeli, maści i syropów dla dzieci, ale też w formie plastrów, aerozoli, kiedyś bardzo popularnych czopków czy saszetek.

Leki przeciwbólowe dostępne są nie tylko w formie drażetek, kapsułek, tabletek musujących czy szeroko reklamowanych żeli, maści i syropów dla dzieci, ale też w formie plastrów, aerozoli, kiedyś bardzo popularnych czopków czy saszetek.

Pamiętajmy, że przeciwbólowe leki rozpuszczalne – tabletki musujące, saszetki – działają szybciej i silniej niż preparaty doustne takie jak kapsułki, a leki przeciwbólowe w czopkach – najszybciej i najsilniej (zawarta w nich substancja aktywna od razu trafia do krwiobiegu).


Plastry przeciwbólowe

Plastry przeciwbólowe to np. plastry rozgrzewające i chłodzące. Pierwsze przynoszą ulgę m.in. w bólach pleców, mięśni, karku, szyi czy stawów.


>>>Leki przeciwbólowe. Rodzaje, działanie i dostępnośćWięcej ciekawych materiałów o znajdziesz w marcowym wydaniu magazynu "Świat Zdrowia"


Takie plastry mogą zawierać różne składniki, w tym salicylan glikolu, sproszkowane żelazo, węgiel drzewny bądź kapsaicynę. Plastry chłodzące polecane są natomiast przy siniakach lub obrzękach spowodowanych np. stłuczeniem. Często zawierają mentol i olejki eteryczne o działaniu chłodzącym, dzięki czemu ból jest mniej odczuwalny, a siniak lub obrzęk zmniejsza się szybciej. Na receptę można też kupić plastry dla pacjentów w stanie terminalnym – to plastry z morfiną, a więc działające silnie przeciwbólowo.


>>>Eksperci ostrzegają! Co setny lek w Polsce może być podróbką
Aerozole przeciwbólowe

Aerozole przeciwbólowe polecane są do uśmierzania nawet ostrego bólu. Dzięki odpowiednio dobranym substancjom czynnym, takim jak diklofenak, indometacyna czy etofenamat, preparaty takie są zazwyczaj stosowane w leczeniu stanów zapalnych spowodowanych mniejszymi lub większymi kontuzjami, leczeniu urazów takich jak skręcenia czy stłuczenia, naciągnięć mięśni i obrzęków stawów, stanów zapalnych tkanek miękkich i w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych i reumatyzmu pozastawowego.


>>>Ból mięśni ostrzega przed chorobą


>>>STOP kłamstwom w internetowym handlu „lekami”. Kto oswoi dziki rynek suplementów?


Czopki przeciwbólowe

Czopki przeciwbólowe polecane są do stosowania zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci już od 3. miesiąca życia (oczywiście inne dawki przeznaczone są dla dorosłych, a inne dla dzieci). Ta forma leku, poza działaniem przeciwbólowym, ma często właściwości przeciwgorączkowe.

Czopki można stosować do zwalczania dolegliwości bólowych różnego pochodzenia: od bolesnego ząbkowania, bólu po szczepieniach po leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębień. Substancją czynną jest tu często paracetamol lub ibuprofen.

Saszetki, czyli proszek lub granulat o działaniu przeciwbólowym do bezpośredniego rozpuszczenia w wodzie, mają w swoim składzie różne substancje, zazwyczaj o dużym stężeniu, np. deksketoprofen i kwas acetylosalicylowy. Saszetki zalecane są często w ostrych bólach różnego pochodzenia.


Kiedy najwyższa skuteczność?

Działające po 20-30 minutach leki przeciwbólowe są najskuteczniejsze, jeśli zażyjemy je od razu, gdy ból się pojawi, natomiast jeśli chodzi o częstotliwość przyjmowania, powinniśmy się kierować zaleceniami lekarza lub informacjami zamieszczonymi w ulotce przygotowanej przez producenta leku. Zazwyczaj jednak zaleca się przyjmowanie od 1 do 2 tabletek co 4 godziny.


>>>Viagra, Maxigra Go, Mensil... Jak działają leki na potencję?
Autor: Joanna Grzegorzewska