​Leki na nadciśnienie – skutki uboczne, interakcje

Skutki uboczne przyjmowania leków na nadciśnienie to m.in.: bóle głowy, obrzęki, zaburzenia elektrolitowe, kaszel, hipotonia, problemy z potencją, zaburzenia rytmu serca. Uważać należy na interakcje leków na nadciśnienie z innymi lekami, takimi jak leki przeciwzapalne, beta-adrenolityki, leki na astmę czy tabletki antykoncepcyjne.

Skutki uboczne przyjmowania leków na nadciśnienie to m.in.: bóle głowy, obrzęki, zaburzenia elektrolitowe, kaszel, hipotonia, problemy z potencją, zaburzenia rytmu serca. Uważać należy na interakcje leków na nadciśnienie z innymi lekami, takimi jak leki przeciwzapalne, beta-adrenolityki, leki na astmę czy tabletki antykoncepcyjne.

Przy nadciśnieniu zazwyczaj stosuje się jednocześnie dwa lub trzy preparaty – każdy z nich ma działać na inne mechanizmy powstawania nadciśnienia. Niezwykle istotne jest więc, by lekarz skomponował odpowiedni „zestaw” leków na nadciśnienie, dlatego należy powiedzieć mu o wszystkich innych chorobach (warto je spisać na kartce przed wizytą w gabinecie). Lekarz przy dobrze pakietu leków na nadciśnienie – oprócz współistniejących chorób – bierze pod uwagę również m.in. tryb życia pacjenta i jego płeć.Leki na nadciśnienie – skutki uboczne

Od lat 50. XX wieku, czyli od momentu wprowadzenia pierwszych skutecznych leków hipotensyjnych, jednym z głównych problemów towarzyszących leczeniu nadciśnienia tętniczego było częste występowanie działań niepożądanych. Obecnie leki na nadciśnienie są bezpieczniejsze, ale i tak – jak zresztą inne leki – powodują określone skutki uboczne. Jakie?


Najczęstsze działania niepożądane leków hipotensyjnych to: zaburzenia elektrolitowe i metaboliczne, obrzęki, bóle głowy, kaszel i skurcz oskrzeli, dysfunkcje seksualne, hipotonia, zaburzenia rytmu i przewodnictwa w sercu oraz niepożądane reakcje wynikające z nagłego odstawienia leku.


Leki na nadciśnienie – interakcje z innymi lekami

Leki na nadciśnienie mogą wchodzić w interakcje z lekarstwami przyjmowanymi na inne schorzenia. Na przykład niektóre beta-adrenolityki nie powinny być stosowane przez astmatyków, ponieważ mogą spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli. Preparaty te nie są też dobrym wyborem w przypadku cukrzycy. Zwalniając tętno, maskują jeden z objawów hipoglikemii – przyspieszenie pulsu. Diabetyk może więc nie zauważyć spadku stężenia glukozy we krwi i nie zareagować dostatecznie szybko.


Interakcje leków na nadciśnienie z NLPZ i tabletkami antykoncepcyjnymi

Biorąc leki na nadciśnienie, powinno się też zwrócić uwagę na niesteroidowe leki przeciwzapalne, tabletki antykoncepcyjne i środki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej. Leki te osłabiają bowiem działanie preparatów obniżających ciśnienie, co w praktyce oznacza, że może dojść do niekontrolowanego skoku ciśnienia.


Interakcje antybiotyków z lekami na nadciśnienie

I jeszcze jedna grupa leków – antybiotyki makrolidowe. Makrolidy, w tym erytromycyna i klarytromycyna, zaliczane są do najmniej toksycznych i najbezpieczniejszych antybiotyków, ale okazuje się, że mogą prowadzić do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób leczonych z powodu nadciśnienia blokerami kanału wapniowego: przy stosowaniu leków na nadciśnienie przyjmowanie erytromycyny zwiększa ryzyko gwałtownego obniżenia ciśnienia sześciokrotnie, a klarytromycyny – czterokrotnie.Leki na nadciśnienie a alkohol

Alkohol zakłóca wchłanianie leków obniżających ciśnienie krwi, ale nawet po spożyciu alkoholu należy przyjąć lek hipotensyjny, jeśli zachodzi taka potrzeba lub gdy jesteśmy w trakcie terapii. Zmieszanie tych leków z niewielką ilością alkoholu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może doprowadzić do osłabienia efektu hipotensyjnego.

fot. Pixabay


Czytaj więcej:

Autor: Joanna Grzegorzewska / Jacek Krajl