Laser na oko - nowoczesne metody korygowania wzroku

Jeśli masz już dość noszenia okularów, zastanów się nad laserową korekcją wzroku. Już tylko jeden zabieg sprawi, że będziesz znów widzieć idealnie bez dodatkowej „biżuterii” na nosie.

Jeśli masz już dość noszenia okularów, zastanów się nad laserową korekcją wzroku. Już tylko jeden zabieg sprawi, że będziesz znów widzieć idealnie bez dodatkowej „biżuterii” na nosie.

Coraz częściej okulary są ozdobą naszej twarzy. Jedni są zachwyceni i ciągle zmieniają sobie oprawki, drudzy nie potrafią zaakceptować tej przymusowej ozdoby. Soczewki kontaktowe nie dla każdego są najlepszym rozwiązaniem. Nie powinny nosić ich osoby z ciężkim zespołem suchego oka, z zaawansowaną cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Jeśli ani okulary, ani soczewki nie są dla nas odpowiednim rozwiązaniem, warto wtedy pomyśleć o laserowej korekcji wzroku.


Okulary do szuflady

Laserowa korekcja pomoże wyleczyć: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, jak również kombinację tych wad. Pomoże zlikwidować wady od –10 do + 6 dpt. Zabieg jest szybki i bezbolesny. Powikłań po zabiegach jest mniej niż 1 proc., dlatego nie trzeba się tych operacji obawiać. Chirurgia refrakcyjna, czyli chirurgia wad wzroku, potrafi znacznie poprawić komfort naszego życia. Zapewnia jak najlepsze widzenie bez okularów i soczewek kontaktowych.

Najbezpieczniejszą metodą są korekcje laserowe, w których stosuje się laser excimerowy. To właśnie on zmienia krzywiznę przedniej powierzchni oka – rogówki. Wysyła zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania i doprowadza do usunięcia cieńszej niż włos warstwy rogówki. Krzywizna rogówki ulega zmianie, wpadające do oka promienie świetlne skupiają się na siatkówce, a widzenie poprawia się.

Istnieje aż pięć technik przeprowadzania zabiegów: PRK, LASEK, LASIK, EPI-LASIK I SBK-LASIK. Różnią się one tylko przygotowaniem rogówki na działanie lasera. Niestety, zabieg laserowej korekcji wzroku jest traktowany jako kosmetyczny i tym samym jest pełnopłatny – nie refunduje go NFZ. Koszt jednego oka w zależności od zabiegu i kliniki waha się od 2500 do 4200 zł.


Raz na zawsze

Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonuje się komputerowo, tak że błąd ludzki ograniczony jest do minimum. Oczywiście, sprzęt też może się czasem zepsuć, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Przed zabiegiem nie można pić przez dobę żadnego alkoholu. Za to należy przyjść bez makijażu i soczewek kontaktowych. Jeśli leczymy się u endokrynologa, wcześniej trzeba przynieść zaświadczenie informujące o stadium naszej choroby. Zdarza się, że po zabiegu występują zaburzenia hormonalne. Wskazane jest nawet, by kobiety po laserowej operacji odłożyły na rok plan zajścia w ciążę. Kobiety karmiące piersią również powinny przełożyć go na inny, późniejszy termin.

Przed zabiegiem zostajemy zaproszeni przez pielęgniarkę na blok operacyjny. Dostajemy jednorazowy, sterylny fartuch, który zakładamy na ubranie, oraz ochraniacze na włosy i buty. Potem otrzymujemy znieczulenie miejscowe. Najczęściej są to krople do oczu. Jeśli jest to konieczne, można skorzystać ze znieczulenia anestezjologicznego. Na sali laserowej kładziemy się na specjalnym łóżku, a lekarz zabezpiecza nasze powieki, abyśmy nie mrugali nimi w trakcie zabiegu.

Po zabiegu odpoczywamy chwilę na sali pooperacyjnej. Dostajemy recepty na leki, które musimy przyjmować przez kilka tygodni po zabiegu. I opuszczamy klinikę, najlepiej w towarzystwie kogoś bliskiego. Już po kilku dniach możemy powrócić do codziennych zajęć.


Oczy jak nowe

W pierwszym tygodniu po zabiegu daj oczom odpocząć. Postaraj się ograniczyć siedzenie przed komputerem, nie czytaj więcej niż powinnaś, wtedy rogówka bardzo ładnie się wygoi. Przez kilka dni możesz mieć przed oczami zamglony obraz, osłabiony kontrast lub fotofobię, czyli bardzo dużą wrażliwość na ostre światło. Swędzenie, łzawienie czy pieczenie też mogą się zdarzyć, ale ulgę przyniosą ci specjalne krople.

Jeśli intensywnie trenujesz na siłowni, lubisz pływać czy odwiedzać saunę i solarium, to zrób sobie miesięczną przerwę od tych przyjemności. Dźwiganie sześciu siatek z zakupami też możesz sobie odpuścić. Taki odpoczynek przyda się i tobie, i twoim oczom.


Nie dla każdego

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z takiej korekty wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań zarówno względnych, jak i bezwzględnych, którym należy się podporządkować. Ten zabieg nie jest dla nas, gdy mamy jaskrę – podwyższone ciśnienie śródgałkowe, zaćmę – zmętnienie soczewki oka czy odwarstwienie siatkówki oka. Musimy też z niego zrezygnować, jeśli cały czas powiększa się nam wada wzroku, mamy rozrusznik serca, menstruację, która znacznie obniża odporność, a także schorzenia reumatyczne czy cukrzycę. Dyskwalifikują nas również stany zapalne oczu, stożek rogówki i patologiczne zmiany dna oka.

Ta metoda nie jest również przeznaczona dla osób poniżej 21 roku życia i powyżej 55 roku życia. Choć można oczywiście rozważyć możliwość korekcji u osób starszych, które cieszą się dobrym zdrowiem. Laserowa korekta wzroku nie poprawia też starczowzroczności (prezbiopii), która pojawia się u osób powyżej 40 roku życia i jest zjawiskiem fizjologicznym. Następuje wtedy zmniejszenie elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej i nawet laser nic na to nie poradzi. Oko traci wtedy zdolność do akomodacji, czyli zostaje ograniczona możliwość dobrego widzenia z bliska, jak i z daleka. Dlatego często osoby starsze, choć przez całe życie chodziły bez okularów, teraz obowiązkowo zakładają je do czytania.

Autor: Katarzyna Wielosławska