​Lamblioza – objawy, leczenie. Czym grozi nieleczona giardioza?

Lamblioza (giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia. Objawy lambliozy to przede wszystkim dolegliwości żołądkowo-jelitowe: napadowe bóle brzucha i skurcze brzucha, nudności, biegunka. Rozpoznanie giardiozy najczęściej polega na wykonaniu badania kału i krwi. Jak leczyć lambliozę? Jakie mogą być powikłania?

Lamblioza (giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia. Objawy lambliozy to przede wszystkim dolegliwości żołądkowo-jelitowe: napadowe bóle brzucha i skurcze brzucha, nudności, biegunka. Rozpoznanie giardiozy najczęściej polega na wykonaniu badania kału i krwi. Jak leczyć lambliozę? Jakie mogą być powikłania?

Giardioza – choroba wywoływana przez lamblie

Lamblioza (inna nazwa choroby to giardioza – od łac. Giardia lamblia) rozwija się na skutek pojawienia się w organizmie pierwotniaka pasożytującego przede wszystkim na komórkach nabłonkowych jelita. Lamblia (inne nazwy: ogoniastek jelitowy, wielkouściec, giardia) dostaje się do organizmu w postaci cyst, a następnie przechodzi przeobrażenie w formę pasożytniczą (trofozoity lamblii) – i bytującą na ścianach jelita cienkiego.


Giardioza może się rozwijać m.in. w kosmkach jelitowych, pęcherzyku żółciowym i dwunastnicy. Pasożyt giardiozy jest pierwotniakiem wiciowym – posiada wici, dzięki którym może przemieszczać się w jelicie, oraz przyssawki – które wykorzystuje w celu przywarcia do błony śluzowej.


Czytaj też: Pasożyty w organizmie


Zakażenie lambliozą – przyczyny

Do rozwoju giardiozy dochodzi na skutek spożywania pokarmu lub wody zanieczyszczonych cystami Giardia lamblia.


  • Co sprzyja zakażeniu lamblią? Przede wszystkim brak higieny i złe warunki sanitarne. Warto wiedzieć, że lamblioza u kota lub psa może skutkować przeniesieniem się pasożyta na pozostałych domowników, ale giardiozą swoich pupili mogą też zarazić właściciele.
  • Czy giardiozie można zapobiec? Można ograniczyć ryzyko wystąpienia lambliozy – nie należy pić wody ze strumyków i rzek (nawet przemycie twarzy może skutkować rozwojem lambliozy – nosicielami cyst lamblii są często m.in. bobry); należy przestrzegać podstawowych zasad higieny (często i prawidłowo myć ręce; myć owoce i warzywa przed spożyciem).


Czytaj też: Choroby pasożytnicze


Jakie są objawy lambiozy?

Lamblioza może przebiegać bezobjawowo. Jeśli występują objawy, to najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego. Objawy giardiozy to m.in. biegunka, bóle i skurcze brzucha – często od razu po jedzeniu, napadowe bóle brzucha, brak łaknienia, anemia, złe samopoczucie, osłabienie, wymioty, wzdęcia. Przewlekła lamblioza może skutkować znaczną utratą masy ciała. Rzadkie objawy lambliozy to wysypki, astma oskrzelowa, żółtaczka, reakcja alergiczne.


objawy lamblii: ból brzuchaNapadowe bóle brzucha, skurcze brzucha po jedzeniu, biegunki, wzdęcia i nudności – takie objawy mogą występować w przypadku zarażenia lamblią / 123RF


Lamblioza u dzieci – objawy

U dzieci giardioza również może przebiegać bezobjawowo. Objawem zarażenia lamblią u dziecka mogą być wodniste biegunki, co w połączeniu z zaburzeniami trawienia/wchłaniania tłuszczów i węglowodanów może skutkować zaburzeniem rozwoju, odwodnieniem i niedoborem witamin.


Diagnostyka i rozpoznanie lambliozy

Jak wykryć giardiozę? Wykonywane są badania kału oraz badanie morfologiczne krwi z rozmazem. W przypadku podejrzenia lambliozy badanie parazytologiczne kału na obecność cyst lamblii należy powtarzać cyklicznie. Pomocny w rozpoznaniu lambliozy może okazać się test wykrywający antygen Giardia lamblia w kale.


Czytaj więcej: Badania na pasożyty


Leczenie lambliozy

Lekarz dobiera terapię indywidualnie – w leczeniu farmakologicznym lambliozy stosuje się preparaty nitriomidazolowe (furazolidon / tynidazol / metronidazol).


jak wygląda lambliaLamblia jelitowa (inaczej: ogoniastek, wielkouściec, giardia jelitowa) to pierwotniak zaliczany do grupy wiciowców. Lamblie wywołują jedną z częściej występujących chorób pasożytniczych – giardiozę (inaczej: lamblioza) / 123RF


Powikłania lambliozy

  • odwodnienie organizmu
  • niedobór cynku
  • zaburzenia wchłaniania tłuszczu
  • zaburzenia wchłaniania witamin (rozpuszczanych w tłuszczach)
  • zaburzenia wchłaniania witaminy B12
  • choroba Whipple’a
  • zespół jelita drażliwego
  • U niektórych pacjentów po leczeniu labmliozy występuje zespół przewlekłego zmęczenia.


Czytaj też:

Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony

Świerzb – objawy, leczenie, zdjęcia

Autor: Jacek Krajl