Lala czy klocki? – zabawki dla malucha

Zabawki dla dzieci powinny bawić i uczyć. Nie muszą wcale być drogie czy przesadnie kolorowe, czasami najlepszą zabawką jest zwykłe pudełko albo łyżka.

Zabawki dla dzieci powinny bawić i uczyć. Nie muszą wcale być drogie czy przesadnie kolorowe, czasami najlepszą zabawką jest zwykłe pudełko albo łyżka.

Kiedy dziecko poznaje świat potrzebuje bodźców, które pomagają mu go zrozumieć. Dzięki zabawkom uczy się pewnych zachowań, naśladuje rzeczywistość albo tworzy własną. Dlatego tak ważne jest, by zabawki dostosowane były do wieku malucha, rozwijały go i spełniały jego poznawcze oczekiwania.


Jakie zabawki wybrać dla dwu - trzylatka?

- takie , które pomagają w małym rozwoju motorycznym: duże klocki do ustawiania w wieże, proste drewniane puzzle o dużych elementach, pojemnik z otworami o różnych kształtach do wrzucania odpowiednich klocków, klocki do budowania, pudełka i pojemniki do napełniania i opróżniania, tablice z przesuwanymi koralikami, z przyciskami, z tarczą do kręcenia i innymi elementami do manipulowania

- takie, które pomagają w dużym rozwoju motorycznym: piłki różnych rozmiarów, zabawki do ciągnięcia, zabawki do pchania, zabawki, na których można siedzieć i jeździć, zabawki, na które można wchodzić, huśtawki, zjeżdżalnie.

- takie, które pobudzają wyobraźnię: pluszowe zwierzęta, lalki, samochodziki, ciężarówki i samoloty, książki w sztywnej oprawie, o tekturowych lub plastikowych kartkach, wyposażenie kuchni i przybory kuchenne (również te prawdziwe, bezpieczne do zabawy), zabawki-sprzęty domowe (telefon, koszyk na zakupy), ubrania do przebierania się oraz dodatki (kapelusze, walizki, torebki)

- takie, które pobudzają twórczość: kredki, farby, pisaki i papier, plastelina, modelina, papier kolorowy do wydzieranek

- takie, które rozwijają muzycznie - bębenki, trąbki, fujarki i inne instrumenty dmuchane, płyty z nagraniami dla dzieci

- takie, które zachęcają do odkrywania świata – wywrotki, dźwigi, pudełka do napełniania, piaskownie, wiaderka, zabawki wodne


Bezpieczne zabawki

Pamiętajmy o tym, że zabawki muszą być przede wszystkim bezpieczne. Co to znaczy? Dla dwu, trzylatka bezpieczna zabawka to taka, która pozbawiona jest małych części. Dziecko poznając świat może taką część zjeść albo wsadzić sobie do nosa czy ucha. Krawędzie powinny być zaokrąglone a materiał odporny na uszkodzenia.

Na każdej zabawce powinien znaleźć się znak CE (znak zgodności z wymogami UE), informacje o przeznaczeniu zabawki, wiek, od którego można się nią bawić, ostrzeżenia oraz dane producenta lub importera.

Autor: Oprac. DK