Kwas, który leczy - wszystko o kwasie ascetylosalicylowym

Jesienią i zimą rekordy popularności biją leki na bazie kwasu acetylosalicylowego.

Jesienią i zimą rekordy popularności biją leki na bazie kwasu acetylosalicylowego.

Jednak bez względu na nazwę wszystkie te preparaty mają wspólny rodowód. Otóż ponad 200 lat temu medycy odkryli lecznicze własności wierzbowej kory, a właściwie zawartej w niej substancji, nazywanej kwasem acetylosalicylowym. Pierwszą chemiczną syntezę tego kwasu wykonał w roku 1897 Felix Hoffmann dla firmy Friedrich Bayer & Co.

Kto powinien brać aspirynę profilaktycznie?

Do wyboru, do koloru

Choć od czasu farmaceutycznego debiutu minęło ponad 100 lat, kwas acetylosalicylowy utrzymuje wysoką pozycję wśród leków. Zawdzięcza ją swojej skuteczności, ale także staraniom producentów o zaspokajanie różnych potrzeb chorych. I tak mamy dziś w aptekach produkty polskie i zagraniczne w różnej postaci: tabletek do łykania, rozpuszczalnych, musujących, z dodatkiem witaminy C, dojelitowych. Przy tylu specyfikach warto wiedzieć, jaki wybrać dla siebie.


Otóż przy banalnych sezonowych dolegliwościach wystarczy poprosić o radę aptekarza, informując go jednocześnie o słabych punktach swojego organizmu, ewentualnych alergiach czy przewlekłych dolegliwościach.


Paracetamol czy ibuprofen? Gorączka u dzieci


Nie drażnij żołądka

Warto pamiętać, że pożyteczne i skuteczne tabletki przeciw infekcjom mają czasem niepożądane skutki uboczne, gdyż kwas acetylosalicylowy może np. uszkodzić błonę śluzową żołądka. Z tego powodu wszystkie zawierające go specyfiki są niewskazane przy chorobie wrzodowej dwunastnicy, żołądka i tendencjach do nich.


Generalnie, przy „delikatnym żołądku” najlepiej zażywać tabletki dojelitowe, gdyż dzięki specjalnej otoczce lek uwalnia się z niej i działa dopiero w jelitach. Kolejną grupę, dla której preparaty te są niewskazane, stanowią alergicy uczuleni na salicylany. Oznacza to, że również nie dla nich są kremy i maści zawierające ten składnik.


Leki przeciwbólowe. Rodzaje, działanie i dostępność


Absolutnie zakazane


Żadnego preparatu z tej rodziny nie wolno stosować kobietom w ciąży. Mogą wpłynąć na wady serca czy niską wagę urodzeniową dziecka. Zwiększają też ryzyko powikłań okołoporodowych. Kwasu acetylosalicylowego w żadnej postaci nie należy też podawać małym dzieciom i nastolatkom do 12 roku życia. Kolejny zakaz dotyczy wszystkich bez względu na wiek i płeć. Otóż nie można łykać tabletek przeciw infekcjom o różnych nazwach handlowych bez sprawdzenia, czy nie zawierają tego samego preparatu – kwasu acetylosalicylowego. Łatwo wtedy przekroczyć bezpieczną dawkę.


Leki przeciwbólowe - nie tylko tabletki


Decyzja należy do lekarza


Po preparaty z kwasem acetylosalicylowym ze względu na ich działanie przeciwbólowe często sięgają pacjenci ze schorzeniami przewlekłymi, jak np. zapalenie stawów, gościec, dna moczanowa. Jednak zawsze decyzja o możliwości i sposobie stosowania leku powinna należeć do lekarza. Podobnie przy nerwobólach, przewlekłych bólach głowy czy mięśni.


Konsultacji lekarza wymaga koniecznie stosowanie kwasu acetylosalicylowego przez pacjentów, którzy mają kłopoty z układem krążenia. Bo choć udowodniono już, że zawierające go preparaty podawane w odpowiedniej ilości mogą zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca, to jednak takiej profilaktyki nie wolno podejmować na własną rękę.

Autor: Ewa Łuszczuk