Kurzajki i brodawki - jak je usunąć? Domowe sposoby na kurzajki

Kurzajki pojawiają się na dłoniach lub stopach. Są zazwyczaj niegroźne dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i mogą przeszkadzać w pracach domowych czy chodzeniu.

Kurzajki pojawiają się na dłoniach lub stopach. Są zazwyczaj niegroźne dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i mogą przeszkadzać w pracach domowych czy chodzeniu.

Kurzajki powstają najczęściej w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje ponad 50 rodzajów brodawek. Wnika on przez zranioną lub otartą skórę. Kurzajek nie wolno rozdrapywać czy wyciskać, ponieważ można doprowadzić do autozakażenia. Trzeba je po prostu usunąć w bezpieczny sposób.

Jeśli nie chcemy korzystać z domowych sposobów, możemy udać się do dermatologa i po konsultacji z lekarzem skorzystać z jednego z wielu zabiegów usuwania kurzajek wykonywanych w gabinetach kosmetycznych lub lekarskich.


Usuwanie brodawek i kurzajek w gabinecie lekarskim

  • Kriochirurgia – kurzajkę poddaje się działaniu ciekłego azotu o temperaturze od ‒110°C do ‒180°C. W takich warunkach dochodzi do wymrożenia zmiany z wytworzeniem się pęcherza. Goi się on w ciągu kilkunastu dni po zabiegu.
  • Laseroterapia – światło lasera jest absorbowane przez wodę tkankową kurzajki, a energia elektromagnetyczna zmienia się w energię cieplną, wypalając brodawkę. Ta metoda wymaga znieczulenia.
  • Elektrokoagulacja – do kurzajki przykłada się elektrodę przewodzącą prąd wysokiej częstotliwości. Towarzyszy temu wysoka temperatura, która ścina białko. Brodawka zostaje wypalona, a naczynie krwionośne zamknięte.
  • Chirurgia zabiegowa – operacja polega na łyżeczkowaniu zmiany lub jej wycięciu. W ten sposób przeprowadza się usuwanie brodawek o dużych rozmiarach. Konieczne jest znieczulenie.


Domowe leczenie kurzajek

Odpowiednie preparaty kupimy w aptece bez recepty. W leczeniu brodawek stosuje się specjalne płyny, sztyfty lub zioła. Można wykorzystać też plastry, ale te przeznaczone są głównie do likwidacji kurzajek na podeszwach stóp.

  • Płyny - zawierają różnego rodzaju kwasy, które mają za zadanie złuszczyć brodawkę aż do jej całkowitego zniknięcia.
  • Jaskółcze ziele – najlepsze efekty daje używanie świeżego soku aplikowanego bezpośrednio na brodawkę.
  • Sztyfty – znajduje się w nich zazwyczaj azotan srebra, który niszczy strukturę brodawki w wyniku reakcji chemicznej zwanej lapisowaniem.


Autor: M.E. Fot. 123RF