Kurort w górskiej dolinie

Chcesz podreperować zdrowie i ciekawie spędzić czas podczas kuracji? Jedź do Muszyny!

Chcesz podreperować zdrowie i ciekawie spędzić czas podczas kuracji? Jedź do Muszyny!

Licząca około pięciu tysięcy mieszkańców, pięknie położona w dolinie Popradu Muszyna (woj. małopolskie) jest ceniona ze względu na występujące tu źródła wód mineralnych szczaw wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowych, zawierających również takie pierwiastki śladowe jak lit i selen. Klasyfikuje się je jako podgórskie, o klimacie łagodnym, modyfikowanym przez rozległe lasy reglowe.

W Muszynie przywraca się zdrowie pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowego, układu trawienia (schorzenia gastryczne), a także alergie. Wskazaniami leczniczymi dla kuracji w Muszynie są: przewlekły nieżyt oskrzeli, spastyczny nieżyt oskrzeli, rozedma płuc, zwłóknienie płuc, pylica płuc, choroby przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, przewlekły nadkwaśny nieżyt żołądka, choroby dróg żółciowych, zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. W Muszynie leczy się ponadto schorzenia laryngologiczne (zapalenie gardła i zatok), neurologiczne (stany po udarach mózgu), przemiany materii (otyłość, cukrzyca), schorzenia ginekologiczne oraz zaburzenia psychosomatyczne.


Nowoczesna baza, dziesiątki zabiegów

Obok bogactw naturalnych, o wysokiej skuteczności terapii w Muszynie decyduje nowoczesna baza sanatoryjno-zabiegowa. Tworzy ją kompleks sanatoriów i ośrodków wypoczynkowo-leczniczych - "Aleksandrówka", "Metalowiec", "Revita", "Korona", "Muszyna", "Wiarus" i "Geovita". W placówkach tych wykonuje się dziesiątki zabiegów fizykalnych i balneologicznych, m.in. w zakresie hydroterapii (kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe, kwasowęglowe, perełkowe i czterokomorowe, masaże podwodne i wirowe, bicze szkockie), zabiegi borowinowe (okłady, tampony, zawijania) oraz parafinowe, zabiegi elektrolecznicze (m.in. jonoforeza, diadynamik, galwanizacja, terapuls) i światłolecznicze. Szeroko stosowana jest laseroterapia, magnetoterapia, fonoterapia, inhalacje, krioterapia, czyli leczenie zimnem, kinezyterapia (gimnastyka indywidualna, zbiorowa, w basenie), pełna gama masaży oraz krenoterapia, czyli kuracja pitna.


Ze skierowaniem funduszu i prywatnie

Kuracja uzdrowiskowa w Muszynie (podobnie jak w innych polskich uzdrowiskach) na podstawie skierowania z narodowego Funduszu Zdrowia może mieć trzy formy: ambulatoryjną, pobyt w sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym.

Do sanatorium jedziemy w ramach urlopu. Fundusz pokrywa koszty opieki lekarskiej i trzech rodzajów zabiegów (za dodatkowe płacimy sami). Koszty dojazdu do sanatorium oraz częściowa odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie obciążają kuracjusza. Są one zróżnicowane w zależności od standardu pokoju w sanatorium. Z kolei leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, na podstawie skierowania wydanego przez szpital. NFZ pokrywa całość kosztów leczenia, zakwaterowania i wyżywienia.

Leczenie ambulatoryjne polega na korzystaniu ze świadczeń przychodni uzdrowiskowej. Opieka medyczna i zabiegi są sfinansowane przez fundusz (trzy zabiegi dzienne w ciągu turnusu). Pacjent we własnym zakresie organizuje zakwaterowanie i wyżywienie, pokrywając w całości jego koszty.

Możemy też poddać się kuracji w Muszynie na zasadach czysto komercyjnych, płacąc za wszystko z własnej kieszeni. Sami wybieramy wówczas sanatorium, standard pokoju i czas pobytu. W zależności od obiektu koszt tzw. osobodnia wynosi 80-150 zł (w tej cenie są wliczone z reguły dwa-trzy zabiegi dziennie). Na osoby z grubszym portfelem czekają luksusowe hotele i pensjonaty, nastawione na relaks i odnowę biologiczną.


Turystyka

Wyjazd do Muszyny rekomendujemy nie tylko osobom pragnącym podreperować zdrowie. Ten zakątek Beskidu Sądeckiego powinni również odwiedzić turyści i wszyscy, którzy lubią wypoczywać aktywnie, a przy tym cenią ciszę i spokój. W okolicy jest mnóstwo ciekawych pamiątek z przeszłości - stare kościoły, cerkwie, kirkut, przydrożne kapliczki, ruiny zamku starostwa muszyńskiego.

Przepięknie położenie kurortu i walory krajobrazowe otoczenia, mnogość szlaków pieszych (m.in. na okoliczne szczyty i do schronisk górskich) i rowerowych, liczne wyciągi narciarskie (nad Muszyną góruje Jaworzyna Krynicka z nowoczesną kolejką gondolową) i trasy biegowe dla amatorów białego szaleństwa, obiekty sportowe (boiska, korty, siłownie, baseny) oraz ośrodki hippiczne czynią z uzdrowiska wprost wymarzone miejsce dla wczasowiczów. Z myślą o nich organizuje się tu wiele imprez kulturalnych i sportowych, także o charakterze cyklicznym. Atrakcyjność pobytu w Muszynie znacznie podnosi bliskość sławnej Krynicy Zdrój z jej mnóstwem atrakcji oraz granicy ze Słowacją.

Autor: Zbigniew Dobrzyński