Kupujemy nowe łóżko

Historia łóżka ma około 4000 lat. To właśnie wtedy ludzie zrezygnowali ze spania na rzuconych w kąt skórach, liściach lub wiązce słomy i postanowili zbudować stelaż, który izolował ich od ziemi.

Historia łóżka ma około 4000 lat. To właśnie wtedy ludzie zrezygnowali ze spania na rzuconych w kąt skórach, liściach lub wiązce słomy i postanowili zbudować stelaż, który izolował ich od ziemi.

Wraz z łóżkami pojawiły się materace. Wypełniano je wodorostami, trawą morską, słomą lub sianem. Bogatsi wypełniali je pierzem lub wełną i oblekali jedwabiem. Podłoże materaca stanowiły zbite razem deski. W XIX wieku pojawiły się łóżka ze sprężynowymi stelażami, na które nakładano materace wypełnione sianem lub wełną. W łóżku spędzamy jedną trzecią życia. Jego kupno jest więc jedną z ważniejszych decyzji życiowych – zależy od niej stan zdrowia i ducha.


Materac

To on warunkuje dobry wypoczynek. Oprócz tego ma decydujące znaczenie dla zdrowia. Dobrze wiedzieć, że w czasie snu mięśnie nadal pracują, a organizm cały czas walczy z termoregulacją. Złe ułożenie wywołuje dodatkowe napięcia mięśni i prowadzi do schorzeń kręgosłupa.

Zbyt twardy materac pozbawia kręgosłup właściwego podparcia. Powoduje też ucisk na pewne części ciała i niewłaściwe krążenie krwi. To najczęstsza przyczyna drętwienia kończyn w czasie snu. Mitem jest jakoby twardy materac był najlepszy na schorzenia kręgosłupa. Materac powinien być indywidualnie dostosowany do rodzaju schorzenia. Twarde materace z pewnością będą dobre dla osób o dużej wadze ciała. Za miękki materac także jest szkodliwy dla zdrowia i może doprowadzić do deformacji kręgosłupa. Niewłaściwe podłoże wywołuje bóle barków, karku, głowy, pleców i krzyża.

Materac nie może być więc ani za twardy, ani za miękki. Aby sprawdzić, czy jest dopasowany do potrzeb, najlepiej położyć się na nim w sklepie i poleżeć kilka minut. Zły materac już po chwili leżenia na wznak wywoła uczucie dyskomfortu.

Pokrycie materaca jest równie istotne jak jego wypełnienie. Ważne, by było ono wykonane z materiału przepuszczającego powietrze oraz żeby można było je prać. Na rynku dostępne są też pokrowce wykonane z tkanin membranowych, które absorbują pot, ale nie pozwalają mu się przedostawać do wnętrza materaca. Dają one skórze możliwość oddychania i mają właściwości antyalergiczne. Pokrycie może być z każdej strony inne – wypełnione owczą wełną na zimę, a lekkie i przewiewne na lato.

Sklepy oferują wiele rodzajów materaców. Jak nie pogubić się w ofercie? Aby wybrać właściwy typ, należy zrozumieć znaczenie pewnych terminów, które producenci umieszczają w opisach materaców:


Strefa nacisku – w miejscu, gdzie materac ugina się pod wpływem ciężaru ciała, powstaje zagłębienie. W dobrych materacach jest ono małe i koncentruje się blisko danego miejsca, w gorszych duże i powstaje większy niż powinien dół.


Strefa twardości – materac jest podzielony na części, które uginają się mniej lub bardziej w zależności od wymogów anatomicznych ciała, na przykład w strefie biodrowej, która powoduje większy ucisk, będzie twardziej, a pod ramionami i głową bardziej miękko. Stref twardości stosuje się od 3 do 7 i pozwalają one na utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji litery „S”.


Wypełnienia materaców:

Bonele – połączone ze sobą drutem sprężyny, duża strefa nacisku, z reguły w całości są bardzo twarde.


Materace kieszeniowe – każda sprężyna umieszczona jest niezależnie w osobnej bawełnianej kieszeni, mała strefa nacisku.


Materace lateksowe – wnętrze podzielone jest na ogromną ilość otworów o mniejszej lub większej średnicy, może być syntetyczny lub naturalny – kauczukowy. Jest dobry dla alergików – materiał ten wyjątkowo nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów oraz pleśni.


Materace z pianki termoelastycznej – reaguje na nacisk i na temperaturę. W niskiej temperaturze materac jest twardy. Pod wpływem ciepła mięknie i dostosowuje się do potrzeb użytkownika. „Zapamiętuje” kształt ciała, jest absolutnie antyalergiczny.


Materace z surowców naturalnych – trawy morskiej, liści palmowych, wełny, włosia końskiego, łuski gryczanej. Gwarantują doskonałą filtrację i termoregulację. Świetnie „zapamiętują” kształt ciała. Ostrożność przy ich zakupie powinni zachować alergicy.


Materace z pianki poliuretanowej – tanie, mogą być dobrym rozwiązaniem. Walory materaca piankowego można poprawić poprzez usztywnienie go matą kokosową, końskim włosiem, trawą morską.

Jeżeli kupujący ma ograniczone zasoby finansowe, powinien dobrze zastanowić się nad wyborem pomiędzy materacem gąbkowym, którego parametry gwarantują pewien komfort snu, a tanim sprężynowym, którego jakość będzie przypadkowa i niedostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika.


Stelaże

Materac powinien być ułożony na podłożu przepuszczającym powietrze. To warunek, który umożliwia odprowadzenie nadmiaru ciepła oraz wilgoci wytwarzanych przez ciało w czasie snu. Rotacja powietrza zapobiega rozwojowi roztoczy i bakterii w materacu. Nawet dobre rozkładane sofy mają stelaże umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza zamiast jednej litej płyty.


Typy stelaży:

- zwykłe deseczki rozmieszczone w kilkucentymetrowych odstępach,


- sprężynujące deski, które lekko uginają się pod wpływem ciężaru ciała,


- stelaże ze sprężynujących desek podzielone, podobnie jak materace, na strefy nacisku,


- stelaże z możliwością uniesienia zagłówka, nóg oraz podudzi. Na stelaże regulowane nie można nakładać materaców sprężynowych. Producenci oferują regulację ręczną lub elektryczną.


Kiedy mamy małe mieszkanie

Warunki mieszkaniowe w naszym kraju sprawiają, że materac – nieważne czy drogi, czy tani pozostaje tylko w sferze marzeń. Jak zapewnić sobie dobry i zdrowy sen, kiedy pokój służy nam jednocześnie jako salon i sypialnia? W sklepach znajdziemy wiele typów tapicerowanych rozkładanych sof z najróżniejszym pokryciem. Najczęściej jest to pianka poliuretanowa. Można jednak kupić kanapy, których materac będzie wykonany ze sprężyn. Należy szerokim łukiem omijać kanapy rozkładane do przodu na trzy części. Nierówna twardość poszczególnych elementów i „pęknięcia pod plecami” to zabójstwo dla kręgosłupa. Niestety, sprzedaży tego typu mebli sprzyja niska cena oraz niewielki rozmiar po złożeniu.

Autor: Joanna Wereszczyńska