Kształtna pierś

Skuszone koronkami, jedwabiem i pięknym wyglądem kobiety często przymykają oko na rozmiar biustonosza. Wydaje im się, że skoro przykrywa piersi i można go dopiąć to jest dobry.

Skuszone koronkami, jedwabiem i pięknym wyglądem kobiety często przymykają oko na rozmiar biustonosza. Wydaje im się, że skoro przykrywa piersi i można go dopiąć to jest dobry.

Najczęstszym błędem jest kupowanie biustonosza zbyt dużego w obwodzie i z za małymi miseczkami. Zły stanik powoduje uczucie dyskomfortu, deformuje biust, pogarsza kondycję piersi, a nawet - z czego rzadko zdajemy sobie sprawę - kręgosłupa.


Jak poznać źle dobrany stanik?

Gdy piersi „wylewają” się na boki lub do góry, a fiszbiny odstają z przodu albo wbijają się po boku oznacza, że miseczka jest za mała. Przy zbyt dużej miseczce, biustonosz marszczy się w górnej części. Źle dobrany może być również obwód biustonosza. Gdy ramiączka wpijają się w ramiona, a tylna część biustonosza unosi się ku górze, oznacza to, że obwód jest zbyt duży.


By idealnie pasował…

Dolna część biustonosz powinna przylegać do klatki piersiowej. Miseczki natomiast muszą obejmować całą pierś. Nie mogą też uciskać brodawek. Jeśli biustonosz zawiera fiszbinę, powinna ona się kończyć na wysokości środka pachy. Między krawędzią fiszbiny i piersią powinien być centymetr wolnej przestrzeni - ważne, by fiszbiny nie uciskały piersi, a były pod nimi. Trzeba również uważać na poduszeczki, które mają na celu optyczne zwiększenie biustu. Czasami bywa tak, że zamiast powiększać, ugniatają i powodują, że biust „wylewa” się z miseczek. Należy też zwracać uwagę na grubość ramiączek. Panie bardziej puszyste powinny wybierać szersze ramiączka, żeby nie wpijały się one w ciało i nie obciążały kręgosłupa.

Rozmiary rzeczywiste obwodu pod biustem w odniesieniu do rozmiarów biustonoszy:

63-67 cm pod biustem to europejski rozmiar 65, a francuski 80
68-72 cm to europejski 70, a francuski 85
73-77 cm to europejski 75, a francuski 90
78-82 cm to europejski 80, a francuski 95
83-87 cm to europejski 85, a francuski 100

Obliczenie rozmiaru miseczki na podstawie różnicy między obwodem w biuście a pod biustem:

12-14 cm - miseczka A
14-16 cm - miseczka B
16-18 cm - miseczka C
18-20 cm - miseczka D

Należy mieć jednak na uwadze, że tak, jak z rozmiarami ubrań, tak i z biustonoszami. Te same numery u różnych producentów nie oznaczają identycznych rozmiarów.


Sportowy czy push-up?

Na rynku dostępne są różne rodzaje biustonoszy. Oprócz rozmiaru trzeba też wybrać fason i styl. Do ćwiczeń powinien być wykonany z bawełny z dodatkiem włókna elastycznego. Musi dobrze podtrzymywać piersi. Dla wygody i przy małym biuście można wybrać miękki, bezszwowy i nieusztywniony biustonosz wykonany z cienkiej tkaniny. Nie będzie uciskał ani podnosił biustu. Z metalową lub plastikową fiszbiną pomogą natomiast podtrzymać i korygować piersi. Tzw. bardotka to biustonosz bez ramiączek. Jest usztywniany w połowie lub całości i wypycha biust ku górze, dzięki czemu optycznie go powiększa. Biustonosze z funkcją push-up natomiast najbardziej wizualnie powiększają biust, gdyż poduszeczki lub silikonowe wkładki bardzo podnoszą go ku górze.

Przy właściwie dobranym biustonoszu, rezultaty poprawy kształtu piersi widoczne są bardzo szybko. Staje się on ujędrniony i zaokrąglony. Gdy mimo prób nadal występują trudności z doborem odpowiedniego stanika, warto skorzystać z rady gorseciarki. W sklepach z bielizną coraz częściej sprzedawczynie są specjalnie szkolone, by fachowo dobrać odpowiedni biustonosz.

Autor: Oprac.AŁ