Krótkowidze gorzej się uczą

Krótkowzroczność to znak naszych czasów albo inaczej skutek uboczny rozwoju cywilizacji. A składa się na to przebywanie w sztucznym oświetleniu, unikanie naturalnego światła, skupienie na obrazie, który jest blisko, zamiast patrzenia w dal.

Krótkowzroczność to znak naszych czasów albo inaczej skutek uboczny rozwoju cywilizacji. A składa się na to przebywanie w sztucznym oświetleniu, unikanie naturalnego światła, skupienie na obrazie, który jest blisko, zamiast patrzenia w dal.

Przenosząc to na budowę oka, krótkowidze mają nadmiernie wydłużoną gałkę oczną. I jeśli tak już jest, to czynności prowadzące do krótkowzroczności ugruntowują ten stan, a to dlatego, że napięte mięśnie gałek ocznych przyzwyczajają się do tego. Odprężeniu ulegają dopiero przy oglądaniu obrazu z perspektywy.


Badaj wzrok po czterdziestce!


Profilaktyka krótkowzroczności

Czynnikiem zapobiegającym wystąpieniu lub pogłębieniu się krótkowzroczności jest patrzenie w dal. Jeszcze lepiej, jeśli robimy to na świeżym powietrzu w słoneczny, jasny dzień. Udowodniono bowiem, że przebywanie na zewnątrz w świetle dziennym powoduje zmniejszenie długości gałki ocznej. Natomiast u osób, które unikają naturalnego światła, gałka oczna się wydłuża i jest to fizjologiczny objaw krótkowzroczności.


Soczewki czy okulary?


Źle widzące dzieci

Jakie są przyczyny krótkowzroczności u dzieci? Należą do nich przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice są krótkowidzami, to ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dzieci wzrasta aż sześciokrotnie. Wada ta najczęściej ujawnia się między 4. a 8. rokiem życia oraz w okresie dojrzewania – od 10. do 14. roku życia.

Zauważono też, że dzieci krótkowzroczne mają obniżony poziom witaminy D, której wytwarzanie jest – jak wiadomo – związane z przebywaniem na słońcu. Problem w tym, że obecnie dzieci coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, przebywając w zamkniętych pomieszczeniach, często przed ekranami komputerów, smartfonów lub telewizorów. Prognozuje się, że do 2050 r. połowa z nas będzie krótkowzroczna.
Słabsze wyniki w nauce

Krótkowzroczne dzieci, nie widząc szczegółów z bliska, gorzej czytają i trudniej idzie im nauka rozpoznawania liter. Mają też kłopoty z geometrią, czyli obrazem trójwymiarowym, orientacją przestrzenną, geografią i odnajdywaniem różnych punktów na mapie. Na domiar złego krótkowidze gorzej się uczą, bo np. nie potrafią w porę przepisać informacji z tablicy. A od tego już niedaleka droga do wysnucia fałszywego wniosku na temat własnej osoby, że nie jest się zbyt bystrym, inteligentnym.


Laser na oko - nowoczesne metody korygowania wzroku


Co robić?

Genów nie zmienimy, to fakt. Warto za to zmienić przyzwyczajenia. Jeśli zaś chodzi o korektę wady wzroku – to jest ona nieodzowna, zwłaszcza gdy dziecko jest w okresie wczesnoszkolnym. Poza tym trzeba obserwować dziecko. Należy zwrócić uwagę, czy mruży oczy, usiłując w ten sposób wyostrzyć sobie wzrok, czy przysiada się bliżej telewizora, czy trzyma książkę w nienaturalnie bliskiej odległości, czy skarży się, że niedowidzi, co nauczyciel pisze na tablicy, lub nie nadąża przepisać jakiejś lekcji. Ale by to wiedzieć, trzeba być blisko swojego dziecka, rozmawiać z nim.

A skoro już wszystko wiemy, byliśmy u okulisty, to mamy do wyboru kilka metod korekcji wzroku, np. dobrze dobrane okulary.Czy wiesz, że


  • 30 proc. Europejczyków jest krótkowidzami.
  • Nasze oko ewolucyjnie jest przyzwyczajone do patrzenia w dal – człowiek pierwotny musiał rozglądać się po okolicy, by stwierdzić, że jest bezpieczny. Teraz zmuszamy nasze oczy do skupiania się na drobnych szczegółach, które są blisko. Jest to nienaturalne dla oka i może prowadzić do krótkowzroczności.
  • Robienie regularnych przerw w pracy przy komputerze zapobiega pogłębianiu się krótkowzroczności. Dodatkowym ćwiczeniem usprawniającym wzrok jest patrzenie w dal.
  • Obecnie krótkowzroczność ma dwa razy więcej dzieci niż 50 lat temu.
Autor: Barbara Jagas