Krople do oczu - jak je stosować?

Krople do oczu są najpopularniejszą postacią leku okulistycznego. Aby jednak ich działanie było skuteczne, trzeba wiedzieć, jak ich używać. Niestety, wciąż popełniamy wiele błędów podczas stosowania tych preparatów.

Krople do oczu są najpopularniejszą postacią leku okulistycznego. Aby jednak ich działanie było skuteczne, trzeba wiedzieć, jak ich używać. Niestety, wciąż popełniamy wiele błędów podczas stosowania tych preparatów.

Niewłaściwy sposób stosowania nie ma wpływu na skuteczność działania kropli do oczu

MIT. Skuteczność działania kropli do oczu (podobnie jak wszystkich pozostałych preparatów okulistycznych), a co za tym idzie skuteczność leczenia, zależy w dużej mierze od prawidłowego ich podawania. Tymczasem pacjenci wciąż popełniają wiele błędów podczas stosowania kropli do oczu. Do najczęstszych nieprawidłowości należy nieprzestrzeganie terminu ważności preparatu. W czasie określonym datą ważności istnieje gwarancja, że dany preparat jest sterylny, działa w sposób właściwy i możemy go stosować.

Używanie kropli do oczu (podobnie jak innych preparatów leczniczych) po upływie terminu ważności grozi zarówno nieskutecznym leczeniem, jak i działaniami niepożądanymi. Podobnie zbyt krótki odstęp między stosowaniem kolejnych preparatów. Jeśli używamy więcej niż jednego preparatu do oczu, musimy pamiętać o zachowaniu ok. 10-15 minut przerwy pomiędzy aplikowaniem kolejnych preparatów. Jeśli zbyt szybko zastosujemy kolejne leki, dojdzie do niedostatecznego ich działania, a w efekcie do nieskuteczności leczenia. Warto jednak najpierw upewnić się, czy dane krople można stosować z innymi preparatami okulistycznymi.

Prawidłowy sposób zakroplenia oczu wygląda w sposób następujący:

• myjemy dokładnie ręce,
• nie dotykamy zakraplaczem ani oka, ani innych powierzchni,
• odchylamy głowę do tyłu, ostrożnie odciągamy palcem wskazującym dolną powiekę,
• nie dotykając oka, aplikujemy nie więcej niż jedną kroplę,
• zamykamy powieki i stosujemy delikatny ucisk przynosowego kącika szpary powiekowej przez ok. 1 min; nie mrugamy.


Dotykanie końcówką dozownika oka lub chwytanie jej palcami nie ma wpływu na działanie kropli do oczu.

MIT. O ile dozownik kropli do oczu nie jest w pełni zabezpieczony przed dostaniem się do ich środka drobnoustrojów chorobotwórczych, każde dotknięcie końcówką zakraplacza oka lub innej powierzchni (np. palec, twarz, ale też blaty stołu, umywalki itp.) może spowodować nadkażenie tak kropli, jak i oka.


Krople do oczu są wykorzystywane w objawowym leczeniu zespołu suchego oka

FAKT. Leczenie zespołu suchego oka (który polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, co prowadzi do złuszczania się nabłonka gałki ocznej, co z kolei sprzyja wnikaniu do pozbawionej nabłonka rogówki i spojówki różnych mikroorganizmów i rozwoju zakażeń) jest leczeniem objawowym, a polega na dostarczeniu oku brakujących łez, czyli stosowaniu kropli do oczu zwanych „sztucznymi łzami”.

„Sztuczne łzy” zapewniają niezbędne nawilżenie powierzchni oka. Częstość ich aplikowania zależy od zaawansowania choroby. Czasem pacjenci używają kropli nawet co godzinę. Wymaga to od pacjenta dużej dyscypliny i cierpliwości. Aby uniknąć dolegliwości, osoby cierpiące na tę przypadłość muszą przyjmować je praktycznie do końca życia.

Preparaty przeznaczone dla osób cierpiących na zespół suchego oka składają się przede wszystkim z wody, a także środków zagęszczających (polimerów), wiążących wodę i utrzymujących ją na oku. To od tych ostatnich zależy, jak długo dany preparat działa, jak często trzeba go zakraplać. Jeśli chodzi o „sztuczne łzy”, to większość stosowanych w nich polimerów to polimery syntetyczne (np. carbomer) lub półsyntetyczne (np. hydroksypropylometyloceluloza HPMC), tj. syntetyzowane w laboratoriach. Warto pamiętać o hialuronianie, czyli substancji, która występuje naturalnie w naszych łzach.

Prawidłowo stosowane „sztuczne łzy” są całkowicie bezpieczne. Jedynym ograniczeniem dla osób je stosujących może być uczulenie na środki konserwujące zawarte w kroplach. Warto pamiętać o tym, że opakowania jednorazowe (mikroampułki) nie zawierają konserwantów. Zamiast kropli można też sięgnąć po preparaty w żelach, które mają nieco dłuższy efekt działania (ok. 6 godzin). Pamiętajmy, że „sztuczne łzy” stosuje się nie tylko w przypadku zespołu suchego oka, ale także w przypadku wystąpienia dolegliwości, takich jak:

• zmęczenie oczu,
• podrażnienie, pieczenie,
• uczucie „piasku pod powiekami”,
• zamglenie widzenia,
• nadmierne łzawienie.

„Sztuczne łzy” nie zwalczają przyczyny zaburzeń łez, a usuwają objawy. O ile krople nie zawierają konserwantów, można je bezpiecznie stosować przez bardzo długi czas.

Autor: Oprac. (KB)