Królewna na ziarnku grochu

Źle dobrany materac może skutkować bólami mięśni pleców, zaburzeniami krążenia, a nawet przewlekłymi problemami z układem szkieletowym. Jak więc idealnie dobrać materac do swoich potrzeb?

Źle dobrany materac może skutkować bólami mięśni pleców, zaburzeniami krążenia, a nawet przewlekłymi problemami z układem szkieletowym. Jak więc idealnie dobrać materac do swoich potrzeb?

Materace sprężynowe (bonellowe) – sprawdzona technologia stosowana od 140 lat. Jako zaletę można wymienić bardzo wysoką trwałość połączoną z niską ceną oraz równomierne podparcie całego ciała.


Materace kieszonkowe (woreczkowe) – komfortowy i zdrowy materac, w którym sprężyny umieszczone są w specjalnych woreczkach wykonanych z materiału. Liczba sprężyn w przypadku typu standardowego wynosi przeważnie 250 na 1 m2, natomiast w systemach tzw. multipocket od 500 do 800 sztuk na 1 m2. Sprężyny uginają się niezależnie, a przez to pozwalają częściom ciała takim jak biodra lub ramiona zapaść się głębiej w materac. W tym samym czasie pozostałe sprężyny podtrzymują resztę ciała. Dzięki takiej konstrukcji materac cechuje się punktową elastycznością, czyli dopasowuje się do kształtu ciała. Niezależność pracy sprężyn powoduje, że materace kieszonkowe polecane są w sytuacjach, gdy na jednym materacu śpią dwie osoby.


Materace lateksowe – wykonane z materiału pozyskiwanego z soku mlecznego roślin kauczukowych. Jego skład i struktura zapewniają wysoki stopień elastyczności punktowej i higienę użytkowania – naturalna ochrona przeciw bakteriom i grzybom, system kanalików zapewnia dobrą wentylację.


Materace z pianki termoplastycznej – materiał wynaleziony w latach 70. ubiegłego wieku przez NASA. Reaguje jednocześnie na ciężar i temperaturę ciała, uginając się i idealnie dopasowując w miejscach o większym nacisku.
Najciekawszym obecnie rozwiązaniem jest połączenie materaca kieszonkowego, jako rdzenia zapewniającego elastyczność punktową i odporność na ciężar, z zewnętrznymi kilkucentymetrowymi warstwami wykonanymi z lateksu lub pianki, zapewniającymi miękkość i komfort.


Elastyczność materaca

Materace możemy podzielić ze względu na technologię wykonania oraz ze względu na rodzaj elastyczności. Materace sprężynowe (bonellowe) charakteryzują się elastycznością płaszczyznową. W przypadku nacisku, odkształca się cała powierzchnia materaca. Materace sprężynowe są przedstawicielami najstarszej generacji materacy, a co za tym idzie, ich cena często jest najniższa. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo duża wytrzymałość i trzymanie kształtu wraz z upływem lat. Elastyczność płaszczyznowa powoduje jednak, że nie dorównują one materacom o elastyczności punktowej, jeśli chodzi o dopasowywanie się do krzywizn naszego ciała.
Elastycznością punktową charakteryzują się materace kieszeniowe (woreczkowe), lateksowe, piankowe oraz termoplastyczne. Stanowią one obecnie standard w konstrukcji nowoczesnego materaca i zapewniają dużo lepsze od materaca sprężynowego podparcie naszemu ciału.


Strefy twardości

W celu lepszego dopasowania podłoża do anatomii naszego ciała stworzono technologię umożliwiającą produkcję materacy o różnych strefach twardości. W ten sposób części ciała, które potrzebują lepszego oparcia, mogą znajdować się na twardym podłożu, a części którym lepiej będzie na podłożu miękkim, znajdą się w odpowiedniej strefie komfortu. Obecnie najpopularniejsze materace dzielą się na 1-, 3-, 5- i 7-strefowe, zapewniające różne stopnie twardości dla strefy biodrowej, ramieniowej i pośrednich. Im więcej stref, tym lepszy komfort i zdrowie powinien zapewnić nam materac.

Wybór materaca pociąga za sobą zwrócenie uwagi na trzy zasadnicze pary, łączące nas i nasz materac: wagę-twardość, wzrost-wymiar i wiek-typ.


Nasza waga a twardość materaca

Dobierając materac, powinniśmy znaleźć taki, aby nie był ani za twardy, ani za miękki. Musi on podpierać naturalne krzywizny ciała. Na początek powinniśmy przeanalizować nasze preferencje dotyczące snu. Jeśli lubimy spać na boku, to materac powinniśmy mieć na tyle miękki, aby linia naszego kręgosłupa tworzyła prostą. Natomiast jeśli lubimy spać na plecach, to kręgosłup nasz powinien przypominać literę „S”.

Aby sprawdzić, czy materac nie jest dla nas za twardy lub za miękki, możemy wykonać proste testy. Materac uznamy za zbyt miękki, jeśli będziemy mieli problemy ze zmianą pozycji podczas leżenia – wystąpi efekt zapadania się. Materac będzie za twardy, jeśli leżąc na boku z odkrytymi biodrami i ramionami będziemy odczuwali silny ucisk w okolicach kości ramieniowej i biodrowej. Materac będzie również za twardy, jeśli leżąc na boku lub na plecach będziemy mogli swobodnie przesunąć rękę pod częścią lędźwiową – będzie tam pusta przestrzeń.

Za miękki materac może powodować bóle mięśni. Jeśli zaś materac będzie zbyt twardy, to mogą wystąpić problemy z krążeniem w uciskanych miejscach styku ciała z podłożem oraz nienaturalne wygięcie kręgosłupa, co skutkować będzie bólami w dolnej części pleców.


Nasz wzrost a wymiary materaca

Aby zapewnić sobie wystarczający komfort snu, powinniśmy wybrać materac o 15-20 cm dłuższy od naszego wzrostu, a jeśli śpimy we dwójkę, to dłuższy od wyższej osoby.


Nasz wiek a typ materaca

Materac powinien być dobrany do naszego wieku. Ortopedzi rekomendują, aby do 25 roku życia spać na materacach o dosyć dużej twardości i dopasowujących się do naszego ciała, by uniknąć niepożądanych deformacji układu szkieletowego. Uznaje się, że właśnie do tego wieku kształtuje się nasz szkielet. Dobrze sprawdzają się w tej roli materace lateksowe. Pomiędzy 25 a 45 rokiem życia możemy spać na dowolnym typie materaca, dobierając go jedynie podług naszej wagi i indywidualnych preferencji.

Dla osób w starszym wieku zaleca się materace ze średnim lub miękkim wypełnieniem, dopasowujące się do anatomii naszego ciała i nie przeciążające zbytnio jego elementów, czyli materace o elastyczności punktowej – kieszeniowe, lateksowe lub termoplastyczne. Również osoby cierpiące na skoliozę powinny zdecydować się na materace o elastyczności punktowej.

Autor: Dawid Piekło