Krew z komórek macierzystych

Wykorzystując komórki macierzyste, można by wytwarzać „uniwersalną" krew grupy 0 Rh-. Tak przynajmniej twierdzą brytyjscy naukowcy.

Krew grupy zero o ujemnym Rh można bez ryzyka odrzucenia przetoczyć każdemu - dlatego jest tak poszukiwana, zwłaszcza w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, gdy nie ma czasu na badanie grupy krwi. Niestety, krwi jest za mało - zwłaszcza krwi grupy 0 Rh- która występuje tylko u kilku procent ludzi.


Naukowcy ze Scottish National Blood Tansfusion Service chcą otrzymywać sztuczną krew z embrionalnych komórek macierzystych, zdolnych do przekształcenia się w dowolny rodzaj tkanki. Jednak aby pozyskać te komórki, chcą tworzyć zarodki metodą in vitro, co jest etycznie wątpliwym posunięciem - tworzy się ludzkie zarodki tylko po to, żeby je zaraz zniszczyć.

Sama procedura polega na wyselekcjonowaniu zarodków o odpowiedniej grupie krwi, kąpaniu pobranych komórek w stymulujących pożywkach, dzięki którym przekształcają się w krwinki. Następnie usuwa się z nich jądra komórkowe - i już mamy czerwone krwinki, zdolne do przenoszenia tlenu.

Oczywiście aby zaopatrzyć bank krwi, potrzebne będą miliardy krwinek. Jednak powstała krew byłaby wolna od bakterii, wirusów czy prionów, a jej produkcja możliwa w dużych ilościach. Jeśli eksperymenty się powiodą, „uniwersalna" krew może trafić na rynek za kilka lat. Na razie pojawiają się głosy, że kojarzenie krwiodawstwa z eksperymentami na zarodkach może się skończyć niechęcią do oddawania krwi.

Autor: (PAP)

Komentarze

  • 2016-03-30 gość

    ja proponuję tworzyć kampanie społeczne na temat krwiodawstwa. myśę, że ludzi nadal się obawiają oddawania krwi, bo boją się zarażenia jakąś chorobą.i sama nie wiem, czy mozna tak bezkarnie figlować z naturą.