​Krew w kale u dziecka i dorosłego – co oznacza krew w stolcu?

Krew w kale niemowlaka, dziecka lub osoby dorosłej to zawsze niepokojący objaw, który wymaga konsultacji z lekarzem. Krwawienie z odbytu po oddaniu stolca, śluz w stolcu, ból brzucha - takie objawy mogą wskazywać zarówno na zaparcie czy żylaki odbytu (hemoroidy), jak i na groźniejsze choroby (polipy odbytu, rak jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Co oznacza krew w kale? Jakie badania wykonać?

Krew w kale niemowlaka, dziecka lub osoby dorosłej to zawsze niepokojący objaw, który wymaga konsultacji z lekarzem. Krwawienie z odbytu po oddaniu stolca, śluz w stolcu, ból brzucha - takie objawy mogą wskazywać zarówno na zaparcie czy żylaki odbytu (hemoroidy), jak i na groźniejsze choroby (polipy odbytu, rak jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Co oznacza krew w kale? Jakie badania wykonać?

Krew w kale – co oznacza?

Obecność krwi w stolcu, krew na papierze toaletowym lub bieliźnie – nawet w niewielkiej ilości – zawsze jest objawem niepokojącym. W każdym takim przypadku konieczna jest szczegółowa diagnostyka – krwawienie z odbytu może mieć różne przyczyny, a krew, skrzepy krwi w kale, strupy lub śluz w stolcu mogą pochodzić z odbytu, z różnych odcinków odbytnicy, okrężnicy czy esicy.


Zupełnie inną przyczynę niż zaparcie i twardy stolec mogą mieć pasemka krwi w kale, nagły krwotok z odbytu czy zaschnięta krew. Nie wpływa to jednak na fakt, że krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego wymaga zawsze konsultacji z lekarzem.


Czytaj też: Biegunka – przyczyny


Przyczyny krwawienia z odbytu

  • hemoroidy (żylaki odbytu, choroba hemoroidalna)
  • polip odbytu, polip odbytnicy
  • szczelina odbytu
  • stan zapalny, zmiany zapalne w odbycie
  • nieswoiste choroby zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna)
  • angiodysplazja jelitowa
  • rak jelita grubego
  • krwawienie z uchyłków
  • infekcje przewodu pokarmowego
  • zaparcia, twardy stolec


Krew w stolcu najczęściej wynika z choroby hemoroidalnej. Przyczyna krwawienia może być błaha – np. w wyniku zaparć dochodzi do okaleczenia okolic odbytu. Warto wiedzieć, że nawet jeśli krew w kale jest objawem nowotworu jelita grubego, to jest to choroba uleczalna – im szybciej osoba chora zgłosi objaw lekarzowi, tym większa szansa na pełne wyleczenie. Silne lub częste krwawienia z odbytu mogą w niektórych przypadkach skutkować anemią (konieczna jest wówczas suplementacja żelaza – zdarza się to jednak nieczęsto). W niektórych przypadkach krwawieniom z odbytu może towarzyszyć ból brzucha.


krew w kale - przyczynyObecność krwi w stolcu, krew na papierze toaletowym lub bieliźnie – nawet w niewielkiej ilości – zawsze jest objawem niepokojącym i wymaga konsultacji z lekarzem / 123RF


Czytaj też: Zbuntowane jelita. jak walczyć z biegunką?


Krwawienie z odbytu – leczenie

Leczenie objawu, jakim jest krew w stolcu, polega w pierwszej fazie na wykryciu przyczyny takiego stanu, a dopiero później zastosowania leczenia przyczynowego.


Czytaj też: USG jamy brzusznej – przygotowanie


Kał z krwią – polip odbytu

Czym są polipy przewodu pokarmowego? Polipy odbytu są najczęściej zmianą o charakterze nowotworowym – to łagodne nowotwory (najczęściej gruczolaki – polipy gruczolakowe, inne typy to: polipy hiperplastyczne, hamartomatyczne, rzekome). W niektórych przypadkach polipy mogą zwiastować rozwój raka. Zmiany tego typu (podobnie jak zmiany naczyniowe) mogą być wyleczone endoskopowo.


Krew w kale – krwawienie z uchyłków

Uchyłek odbytu to inaczej uwypuklenie ściany odbytnicy – uchyłki w organizmie człowieka najczęściej występują właśnie w przewodzie pokarmowym, często występującymi rodzajami uchyłków są uchyłki jelita cienkiego i jelita grubego oraz uchyłek Zenkera. Jeśli przyczyną krwawienia z odbytu są uchyłki, to krwawienie często ustępuje samoistnie – i nie wymaga leczenia (w niektórych przypadkach konieczna jest operacja lub leczenie farmakologiczne). Wcześniej musi to jednak potwierdzić lekarz.

kobieta odczuwa ból brzuchaNapadowe bóle brzucha, nagłe chudnięcie, śluz w kale, skurcze brzucha po jedzeniu, biegunki, wzdęcia i nudności, krew w kale - wszystkie te objawy należy zawsze skonsultować z lekarzem


Krwawienie z odbytnicy a hemoroidy

Hemoroidy to guzki odbytu (żylaki), które mogą krwawić (w przebiegu choroby hemoroidalnej występuje często jasna, świeża krew w kale). Ślady krwi mogą być widoczne zarówno w stolcu, jak i na papierze toaletowym. Choroba hemoroidalna leczona jest zachowawczo (środki stosowane miejscowo), w przypadku powiększenia się zmian chorobowych zalecane jest operacyjne leczenie żylaków odbytu.


Krew w kale a nowotwór jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba, która najczęściej występuje u osób po 50. roku życia – jeśli przyczyną krwawienia z odbytu jest nowotwór, to zazwyczaj konieczne jest leczenie operacyjne.


Krew utajona w kale – badanie

Czym jest badanie na krew utajoną w kale? To badanie, które umożliwia wykrycie nawet śladowych, niewidocznych gołym okiem ilości krwi w stolcu. Badanie polega na pobraniu próbki kału, która następnie badania jest w laboratorium.


Czytaj też:

Pasożyty w organizmie

Ból głowy od żołądka

Zespół jelita drażliwego

Pasożyty jelitowe – objawy


Autor: Jacek Krajl