Kreatywność poszukiwana

Pomaga rozwiązywać problemy, kojarzyć różne fakty, motywuje do pracy. Wzbudza ciekawość i inspiruje. Kreatywność to złota cecha. Co ważniejsze, można ją nabyć.

Pomaga rozwiązywać problemy, kojarzyć różne fakty, motywuje do pracy. Wzbudza ciekawość i inspiruje. Kreatywność to złota cecha. Co ważniejsze, można ją nabyć.

Kreatywność to słowo powtarzające się w wielu ofertach pracy. Muszą ją posiadać nie tylko osoby pracujące w agencji reklamowej. Wśród pracodawców jest to cecha szczególnie ceniona, gdyż pracownik kreatywny poradzi sobie z niemal każdym problemem. Bo gdy zwykłe rozwiązanie nie przyniesie oczekiwane rezultatu, zawsze wymyśli coś nowego. Wbrew pozorom, kreatywność to cecha nabyta, a nie wrodzona. Istnieją różne techniki i metody ją rozwijające. Poniżej kilka z nich.


Niech każde działanie będzie wyzwaniem. Podchodź do każdego przedsięwzięcia poważnie i z zamiarem wykonania go w sposób indywidualny, ciekawy, po prostu lepszy. Poszukaj nowych rozwiązań zamiast popadać w rutynę.


Posłuchaj zmysłów. Dostrzegaj wszystkie zapachy, smaki, kolory i dźwięki, które cię otaczają. Nawet kwiat, który stoi na twoim biurku już pół roku może być inspiracją.


Zwróć uwagę na emocje. To one wywołują pożądane lub nie czyny. Skłaniają do określonych zachować, np. zakupowych. Nie można ich lekceważyć, gdyż mają ogromną siłę wpływu na umysł człowieka. Użyj ich również do kreatywnego działania.


Ucz się w każdym wieku. Ćwicz mózg zamiast popadać w umysłowe lenistwo. Staraj się myśleć, zamiast wykonywać zadania tendencyjnie. Ucz się nowych rzeczy zamiast poprzestawać na edukacji szkolnej. Studia podyplomowe czy nauka języka w wieku 40 lub 60 lat? Dlaczego nie? Im dłużej mózg jest aktywny, tym bardziej będzie kreatywny.


Obejrzyj film lub bajkę bez dźwięku. Sam ułóż w swojej głowie słowa, które padają z ust bohaterów. Wymyślaj je na podstawie obrazu, który widzisz, zarówno zachowań osób określających ich emocje, ruchu ich warg, jak i ich otoczenia.


Znajdź nowe zastosowania przedmiotom codziennego użytku. Do czego może służyć talerz? Tylko do jedzenia? Oczywiście, że nie. Głęboki może być na przykład czapką. Wybierz codziennie inny przedmiot i znajdź jak najwięcej jego zastosowań. Im bardziej absurdalne tym lepiej. Już po kilku dniach zauważysz, że będzie ich coraz więcej i przyjdą do głowy z większą łatwością.

Autor: Oprac.AŁ