Kosmetyki mineralne - czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Kosmetyki mineralne są prawdziwym hitem wśród hollywoodzkich gwiazd, zyskują też coraz większą popularność na naszym rynku kosmetycznym. Czym różnią się od tradycyjnych specyfików upiększających?

Kosmetyki mineralne są prawdziwym hitem wśród hollywoodzkich gwiazd, zyskują też coraz większą popularność na naszym rynku kosmetycznym. Czym różnią się od tradycyjnych specyfików upiększających?

Mimo że pomysł wykorzystania naturalnych składników w kosmetykach pojawił się w latach 70. XX w., ostatnio znowu stały się one niezwykle popularne. Ojczyzną kosmetyków mineralnych są Stany Zjednoczone, a ich pierwszymi odbiorcami były kobiety, które poddały się operacjom plastycznym i zabiegom chirurgii plastycznej (peeling chemiczny, botoks). Panie te nie mogły się przez pewien czas malować, ponieważ podrażniłyby zaognioną skórę. Z myślą o nich stworzono wówczas całkowicie naturalne kosmetyki, które składają się z czystych minerałów. Okazało się, że świetnie służą nie tylko skórze po inwazyjnych zabiegach, ale również są znakomite dla skóry normalnej. Rozpropagowały je takie gwiazdy jak Madonna czy Cameron Diaz.


Naturalne upiększanie

W składzie kosmetyków mineralnych znajdziemy czyste minerały, które są sterylizowane i ścierane na proszek. Kosmetyki nie zawierają żadnych konserwantów, olejów, parafiny, talków ani substancji zapachowych, przez co nie zapychają porów i nie podrażniają nawet najbardziej wrażliwej skóry. Zawierają najczęściej:

tlenek cynku – o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym oraz łagodzącym;
dwutlenek tytanu – naturalny filtr przeciwsłoneczny;
tlenek żelaza – nadający skórze naturalne kolory;
mikę – rozświetlającą skórę, odbijającą i rozpraszającą światło;
karmin – nietoksyczny i niewywołujący alergii czerwony barwnik;
krzemionkę, puder jedwabny, ryżowy – składniki dodatkowe;
turmalin, kwarcyt – kamienie półszlachetne do produkcji różów i cieni do powiek.

Dzięki takiej kompozycji kosmetyki nadają się do wszystkich rodzajów cery – również do cery wrażliwej, atopowej, skłonnej do alergii oraz trądzikowej.


>> Skąd się bierze trądzik młodzieńczy? Przyczyny trądziku młodzieńczego

>> Trądzik grudkowy − przyczyny i leczenie trądziku grudkowego

>> Trądzik u dorosłych − przyczyny, leczenie i pielęgnacja cery trądzikowej


Minerały dodatkowo pielęgnują skórę

Pobudzają jej metabolizm, nawilżają, działają antybakteryjnie, przyspieszają gojenie oraz redukują wydzielanie sebum. Nie zatykają ujść gruczołów łojowych, działają powierzchniowo i nie wnikają w głąb naskórka. Nie drażnią skóry, są dobrze tolerowane przez alergików. Mogą być stosowane nawet przy silnym trądziku, wręcz pomagają w jego leczeniu (ponadto znakomicie tuszują niedoskonałości, ponieważ mają silne właściwości kryjące). Są bardzo lekkie – makijażu nie czuje się na twarzy i „nosi się” go bardzo komfortowo. Niestraszne mu pot i łzy – te specyfiki są wodoodporne, z makijażem możesz śmiało wskoczyć do basenu. Dodatkową zaletą kosmetyków mineralnych jest ich wydajność i nieograniczony termin przydatności, ponieważ minerały nie ulegają rozkładowi (oczywiście, o ile są przechowywane w odpowiednich warunkach).


Do idealnego makijażu jeden krok

Do wykonania perfekcyjnego makijażu mineralnego niezbędny będzie właściwy pędzel – nie może to być duży pędzel do pudru, tylko wysokiej jakości, bardzo gęsty i zwarty (tzw. kabuki). Takie narzędzie jest absolutną koniecznością, jeżeli zależy nam na naturalnym, nieprzerysowanym wyglądzie. Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie nakładania minerałów: im mniej, tym lepiej.

Fot. Pixabay

Autor: DMG