Kosmetyki dla malucha - pielęgnacja niemowląt i małych dzieci

Wybierając kosmetyki dla swoich pociech, warto zwrócić uwagę na ich skład i właściwości. Szczególnie dotyczy to tych preparatów, które są stosowane w profilaktyce i pomocniczym leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.

Wybierając kosmetyki dla swoich pociech, warto zwrócić uwagę na ich skład i właściwości. Szczególnie dotyczy to tych preparatów, które są stosowane w profilaktyce i pomocniczym leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.

Kosmetyki do mycia

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest kąpiel. W aptekach można znaleźć szeroką gamę kosmetyków, służących do mycia niemowląt i małych dzieci. Są to np. mydełka w kostce, pianki, płyny, mleczka i żele do mycia ciała ( a często również i głowy), płyny oczyszczające. Ważne, aby preparaty te nie powodowały podrażnień, nie zmieniały pH skóry, nie naruszały jej warstwy ochronnej. Powinny także posiadać właściwości nawilżające czy natłuszczające. Dlatego kosmetyki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci zawierają składniki o specjalnych właściwościach:- saponiny pochodzenia roślinnego - mydlnica lekarska,

- alantoinę- przyspieszającą odnowę i gojenie naskórka,

- lanolinę - zapobiegającą wysuszeniu skóry,

- ceramidy roślinne- wyrównujące deficyt lipidowy skóry,

- witaminę B5, o właściwościach regeneracyjnych,

- wyciągi roślinne:

* z rumianku- łagodzący podrażnienia, działający przeciwzapalnie,
* z nagietka - oczyszczający skórę,
* z aloesu- o właściwościach kojących,
* z bławatka- zapobiegający wysuszaniu skóry,
*z kwiatu pomarańczy, o działaniu odprężającym, uspokajającym (składnik czynny relaksujących płynów do kąpieli),

- proteiny z mleka oraz olejki: palmowy, kokosowy, migdałowy-uelastyczniające skórę,

- olejek migdałowy- wzmacniający naturalną ochronę skóry przed podrażnieniem,

- olejek z kiełków pszenicy, łagodzący stany zapalne,

- płynną parafinę, tworzącą po umyciu na powierzchni skóry cienką, oleistą warstwę o właściwościach nawilżających; zmniejszającą uczucie świądu, chroniącą przed wysuszeniem.


Żele do mycia często wzbogacone są w mleczko, dzięki czemu nie tylko łagodnie myją, ale także nawilżają i pielęgnują skórę. Oprócz preparatów 2 w1- do mycia ciała i głowy - dostępne są również szampony w płynie czy piance, zawierające m. in. rumianek, proteiny, pantenol. Dla niemowląt i małych dzieci należy wybierać te szampony, które nie wywołują łzawienia i podrażnienia oczu.

Kąpiel dziecka powinna odbywać się w wodzie o temperaturze 36 °C , w pomieszczeniach o temperaturze powietrza 22-24 °C i trwać nie dłużej niż kilka minut (ryzyko wysuszenia skóry, utraty wilgotności).


Oliwki

Dzięki zawartości substancji natłuszczających, chronią skórę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych odparzeniami czy wysuszeniem. Przeznaczone są do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza po kąpieli, przy zmianie pieluszki, polecane są także do relaksacyjnego masażu niemowląt. Kosmetyki o działaniu nawilżającym czy natłuszczającym powinny być stosowane tuż po kąpieli, ponieważ wtedy łatwiej wchłaniają się ich aktywne związki. Preparaty te mają najczęściej postać płynu. Znacznie wygodniejsze i łatwiejsze w aplikacji właściwej ilości kosmetyku są nowoczesne formuły - żele lub mgiełki.


Pudry i zasypki

Ich zadaniem jest ochrona skóry przed podrażnieniami. Są zalecane do pielęgnacji fałd skórnych i miejsc wrażliwych na otarcia, szczególnie po kąpieli i zmianie pieluchy. Składnikami czynnymi tego rodzaju preparatów są najczęściej: allantoina i d-pantenol.


Pieluszkowe zapalenie skóry

Jest to uszkodzenie skóry w miejscach kontaktu z pieluchą, spowodowane ciągłym zatrzymywaniem ciepła. Następstwem tego są: maceracja skóry, wytwarzanie amoniaku w procesie rozkładu moczu, gromadzenie się grzybów z rodziny Candida oraz niekiedy silne infekcje bakteryjne. Przyczyną zmian mogą być także źle wypłukane pieluchy czy stosowanie kosmetyków niewłaściwych do pielęgnacji niemowlęcia. Objawami pieluszkowego zapalenia skóry są: zaczerwienione miejsca kontaktu z pieluchą, krosty, erozje, częściowo krwawiące, podrażnienie skóry, wilgotne miejsca, bóle przy zmianie pieluchy. Zmiany te często nasilają się w okresie trwania biegunek lub zakażeń dróg moczowych.


Przyczynami pieluszkowego zapalenia skóry mogą być także:

- zmieniony jadłospis,

- pokarmy mogące podrażniać skórę- owoce cytrusowe, rodzynki,

- zbyt rzadkie zmienianie pieluch,

- zmieniona marka pieluch.


Właściwe pielęgnacja skóry dotkniętej wyżej opisanymi objawami obejmuje:

- częstą zmianę pieluch,

- częste obmywanie, z długim spłukiwaniem wodą okolic narażonych na wystąpienie podrażnień,

- stosowanie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry dziecka,

- stosowanie preparatów zapobiegających powstawaniu odparzeń, np. z masłem Shea
(obecne w nim kwasy tłuszczowe-oleinowy, stearynowy, linolenowy, palmitynowy są niemal identyczne z kwasami tłuszczowymi warstwy rogowej naskórka, w jego skład wchodzą substancje o działaniu dezynfekującym i gojącym podrażnienia),

- dokładne i delikatne osuszanie skóry po kąpieli i obmywaniu,

- zdejmowanie pieluszki na kilka, kilkanaście minut, kilkakrotnie w ciągu dnia (okresowe „wietrzenie"”,

- unikanie jednoczesnego stosowania pudru i oliwki,

- pranie pieluch tetrowych w delikatnych, hipoalergicznych proszkach,

- dokładne płukanie pieluch tetrowych.


Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry:

- kąpiel podrażnionych miejsc w rumianku, smarowanie maścią rumiankową,

- utrzymywane skóry w suchości, przez zastosowanie preparatów z tlenkiem cynku,

- regeneracja skóry -maści i kremy z dekspantenolem,

- działanie przeciwzapalne, przyspieszające gojenie ran- kosmetyki z witaminą F,

- smarowanie zmian średnio i bardzo nasilonych roztworem fioletu gencjanowego (wadami tego postępowania są: brudzenie bielizny i pieluch, pieczenie uszkodzonego naskórka podczas pędzlowania zmian roztworem alkoholowym),

- kąpiel w nadmanganianie potasu (zmiany sączące się),

- w uzasadnionych przypadkach - miejscowe stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych np. z klotrimazolem lub przeciwbakteryjnych.

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych wskazówek, objawy utrzymują się lub nasilają - na skórze występują krostki i wydzielina, pojawiają się pęcherze, otwarte rany, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Autor: mgr farmacji Beata Chudzińska