Konkurencja dla botoksu

Czy się to nam podoba, czy nie, tak w sprawach prywatnych jak i zawodowych coraz bardziej liczy się dobry wygląd. I coraz więcej osób bez względu na wiek (i tak, tak) płeć stara się takie oczekiwania spełnić.

Czy się to nam podoba, czy nie, tak w sprawach prywatnych jak i zawodowych coraz bardziej liczy się dobry wygląd. I coraz więcej osób bez względu na wiek (i tak, tak) płeć stara się takie oczekiwania spełnić.

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna rozwijają się w niesamowitym tempie. Coraz popularniejszy jest: lifting, laseroterapia, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego i botoksu. Od niedawna konkurencją dla tych metod odmładzania staje się akupunktura. Ten stary sposób leczniczy medycyny Dalekiego Wschodu, często stosowany i oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia, przeżywa dziś kolejny renesans jako akupunktura kosmetyczna.


Na świecie i w Polsce

Największą popularnością akupunktura twarzy cieszy się w USA. Powstałe tam stowarzyszenie specjalistów akupunktury kosmetycznej reklamuje się, informując, że z tych zabiegów korzystały Madonna czy Cher. W Japonii pod wpływem odkrycia nowych możliwości metody, znanej przecież w tym kraju od wieków, zdecydowanie spadła ilość popularnych zabiegów chirurgicznych. Coraz więcej zwolenników akupunktura kosmetyczna zdobywa w Australii. Wśród krajów europejskich na razie przoduje Anglia, gdzie powstały pierwsze gabinety. Podobnie u nas w Polsce.

Jedną z pierwszych, jeśli nie wręcz pierwszą osobą, która się zajęła akupunkturą kosmetyczną jest dr Sainjargal Byambasuren-Federowska, dla pacjentów dr Sena, lekarz medycyny rodzinnej, specjalista akupunktury i medycyny wschodniej. W jej przekonaniu akupunktura kosmetyczna twarzy to integralna część tej metody w ogóle. Rzeczywiście, mało znanej i stosowanej, gdyż ważniejsze było leczenie niż upiększanie. Przy obecnej modzie na dobry wygląd, warto jednak wiedzieć o niej więcej i gdy jest taka potrzeba i ochota – zastosować. Dla organizmu jest ona bardziej przyjazna niż np. botoks, który przecież jest trucizną – jadem kiełbasianym, czy interwencja chirurgiczna. A generalnie akupunktura jest dobra niemal na wszystko.


Zdrowie podstawą urody

Przed zastosowaniem kosmetycznej akupunktury twarzy zawsze należy ustalić ogólny stan zdrowia, gdyż ma on bezpośredni wpływ na wygląd. I najpierw trzeba się rozprawić z ewentualnymi schorzeniami, a dopiero potem odmładzać twarz. Medycyna wschodnia pozwala na poprawienie kondycji całego ciała, a w wielu przypadkach nie tylko leczy, ale niejako przy okazji działa odmładzająco − poprawia wygląd skóry, rozluźnia napięte mięśnie twarzy, zmniejsza szczękościsk, likwiduje tiki nerwowe. To wszystko podczas leczenia określonych chorób czy zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych. Ponadto podnosi i stymuluje energię życiową tzw. „Qi”. Dzieje się tak dzięki meridianom, które oplatają praktycznie całe ciało człowieka i umożliwiają przepływ przez nie energii niczym krwi w naczyniach krwionośnych.

Nakłuwanie kosmetyczne

W przypadku akupunktury kosmetycznej twarzy obowiązują te same prawidłowości. W jej trakcie nakłuwa się lokalne punkty bioaktywne. Powoduje to uwalnianie się substancji, normalnie produkowanych przez komórki, tzw. mediatorów fizjologicznie aktywnych. Dzięki temu tworzą się warunki takie jak w młodości. Co oznacza lepsze ukrwienie, a więc i odżywienie, dotlenienie. W rezultacie poprawia się stan skóry. Skóra staje się napięta i promienna, jak ileś lat wcześniej. Warto dodać, że akupunktura twarzy nie tylko odmładza. Działa skutecznie w likwidacji różnych stanów chorobowych, np. trądziku, przewlekłego zapalenia łojotokowego skóry, zmian skórnych o podłożu alergicznym. Zabiegi akupunktury w kosmetologii polegają głównie na nakłuwaniu skóry twarzy i szyi, ale czasem nakłuwa się także inne miejsca, gdy np. idzie o usunięcie opuchnięć pod oczami. Akupunkturę można też stosować jako profilaktykę przedwczesnego powstawania zmarszczek i ochronę jędrności skóry.


Piękniejesz i relaksujesz się

Akupunktura twarzy trwa średnio ok. 20 minut. Są do niej stosowane specjalne bardzo cienkie igły. Muszą być jednorazowe i sterylne. Wbrew obawom akupunktura nie jest bolesna, jeśli zabieg wykonuje doświadczony specjalista. Można czasem odczuć lekki dyskomfort, przy nakłuwaniu wyjątkowo czułego punktu. Jednak generalnie podczas akupunktury można się po prostu zrelaksować. Po to, by kuracja przyniosła oczekiwany rezultat, potrzeba średnio 10 zabiegów. By utrzymać dobry wygląd, należy je powtarzać co 6-12 miesięcy. Dla uzyskania szybszych efektów lub w przypadku głębokich zmarszczek można też zastosować elektroakupunkturę lub elektrostymulację. Jednak te zabiegi muszą się odbywać pod kontrolą lekarza. Ponadto nie należy ich stosować zbyt często.

Odmładzające działanie akupunktury można zauważyć już w trakcie kuracji. Jednak pełen efekt jest widoczny po 30 dniach od zakończenia zabiegów. Dzieje się tak dlatego, że akupunktura jedynie pobudza i stymuluje bioaktywne punkty na ciele, natomiast organizm regeneruje się sam. Warto wiedzieć, że im wcześniej zacznie się dbać o ogólną kondycję i stan skóry, tym dłużej można utrzymać młody wygląd.


Co potrafi akupunktura

Kosmetyczna akupunktura sprawdza się niemal zawsze. I co ważne, nie zmienia twarzy w maskę. Potrafi usunąć drobne zmarszczki wokół oczu, zredukować, jeśli nie usunąć inne, także te głębsze zmarszczki i bruzdy nosowo-wargowe. Skutecznie likwiduje worki pod oczami, podnosi opadające powieki. Ujędrnia skórę twarzy, czyli poprawia jej owal, nawilża skórę. Może „ożywić” uprzednio przygasłe oczy. Twarz po dobrze dobranych i wykonanych zabiegach wygląda zdecydowanie młodziej i żywiej, a przy tym naturalnie.

Dr Sainjargal Byambasuren-Federowska ukończyła Akademię Nauk Medycznych w Ułan Bator. Od 14 lat jako lekarz rodzinny ze specjalizacją akupunktury i medycyny wschodniej praktykuje w Polsce.

Autor: Ewa Łuszczuk