Komputer wszczepiany w oko

Naukowcy amerykańscy skonstruowali komputer o wielkości jednego milimetra sześciennego. Będzie on wszczepiany do oka chorym na ostrą postać jaskry. Ma monitorować ciśnienie śródgałkowe.

Naukowcy amerykańscy skonstruowali komputer o wielkości jednego milimetra sześciennego. Będzie on wszczepiany do oka chorym na ostrą postać jaskry. Ma monitorować ciśnienie śródgałkowe.

Miniaturowy komputer, skonstruowany przez naukowców z University of Michigan (UMI), jest przeznaczony dla chorych na ostrą postać jaskry. Umieszczono go w szklanej kostce o boku 1 mm. Wewnątrz znajduje się procesor z chipem sieci bezprzewodowej, pamięć, czujnik pomiaru ciśnienia, ogniwo słoneczne i bateria litowa w postaci cienkiego płatka. Ogniwo słoneczne ma wielkość 0,07 mm kw. Do pełnego naładowania baterii potrzeba 1,5 godziny jego pracy przy świetle dziennym lub 10 godzin przy świetle sztucznym.

Czujnik dokonuje pomiarów ciśnienia śródgałkowego co 15 minut i wyniki przechowuje w pamięci urządzenia. Po połączeniu siecią bezprzewodową z komputerem lub notebookiem lekarza, wyniki mogą zostać odczytane z pamięci i dostępne do konsultacji medycznej.

Jaskra jest jedną z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Prowadzi ona do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie - znacznego pogorszenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Głównym czynnikiem powodującym w tej chorobie uszkodzenie nerwu wzrokowego jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. W leczeniu używa się kropli do oczu, leków zmniejszających ciśnienie ogólne oraz zabiegów laserowych.

Jak przyznaje współprowadzący badania dr inż. David Blaauw z UMI, procesor wykonano w technologii 180 nanometrów, podczas gdy obecnie dominuje technologia 32 nanometrów, zaś pamięć pracuje pod napięciem 400 miliVolt, podczas gdy standardowo komórki pamięci pracują pod napięciem 1 Volt. W efekcie procesor jest taktowany zegarem 100 KHz (częstotliwość 10 razy mniejsza niż procesora w zwykłym telefonie komórkowym), pamięć ma pojemność 4000 bitów, a sieć bezprzewodowa ma zasięg 10 cm. Wystarcza to jednak na przechowywanie 14-dniowych wyników pomiarów i do połączeń z siecią bezprzewodową. Jak oświadczyli konstruktorzy mikrokomputera na International Solid-State Circuits Conference w San Francisco w USA w ostatnim tygodniu lutego, urządzenie rozpocznie testy kliniczne wiosną br.

Autor: Świat Zdrowia, PAP