Komputer przyczyną bezsenności

Używanie komputera na godzinę przed snem może powodować problemy z zasypianiem i bezsenność.

Jak pokazują badania jakości snu przeprowadzone przez NSF, 60 proc. ankietowanych doświadczyło problemów ze snem - zbyt wczesnych przebudzeń, chrapania czy zmęczenia porannego. Około 43 proc. badanych ma poważne problemy zasypianiem lub śpi płytko, budząc się na każdy nowy dźwięk z otoczenia. Przyczyną tych problemów, według NSF, jest zbyt wielkie zaangażowanie w pracę, w przypadku kobiet - opieka nad małymi dziećmi oraz - coraz częściej - niekontrolowane używanie elektroniki.

Zdaniem prof. Charles'a Czeislera z Harvard Medical School, elektronika staje się jedną z najważniejszych przyczyn problemów z zasypianiem. Szkodliwe jest zwłaszcza używanie urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem. Chodzi o emitujące silne światło ekranu komputery PC, laptopy, a nawet smartfony. Aż 6 na 10 z ankietowanych przyznało, że kilka razy w tygodniu używa komputerów PC na godzinę przed ułożeniem się do snu. Około połowa nastolatków i 20-latków używa ich przed snem każdej nocy.

Innym czynnikiem zaburzającym sen są nocne rozmowy, zwłaszcza przez komórkę, popularne szczególnie wśród nastolatków i 20-latków. Jedna na 5 ankietowanych osób w tym wieku przyznała, że kilka nocy w tygodniu budzi ją nocny SMS lub telefon.

Jak powiedział wiceprezes NSF Russell Rosenberg, używanie telefonów komórkowych i komputerów, które w założeniu mają czynić życie łatwiejszym, może prowadzić do takich zaburzeń snu, że następnego dnia miliony użytkowników funkcjonują gorzej.

Autor: Świat Zdrowia, PAP

Komentarze

  • 2016-03-31 gość

    Ja jak siedzę długo w nocy na internecie, muszę zażyć pastylkę Forsenu i spokojnie zasypiam.

  • 2016-03-31 gość

    Ja nie potrafię nie używać komputera przed snem. Nie wiem również czy jest to jedyny powód mojej bezsenności. Ostatnio zacząłem stosować Forsen i pomaga, śpię lepiej.

  • 2016-03-31 gość

    Sama pracuję na komputrze i wiem jakie mam problemy z zaśnięciem. Muszę ratować się Forsenem i jakoś leci :)