Komputer na cenzurowanym

Granie w gry komputerowe, odpowiednio dobrane do wieku dziecka, na pewno pozytywnie wpływa na ich rozwój. Co jednak, jeśli pociechy nie można od komputera odciągnąć? Gdzie jest granica między rozsądnym graniem, a zagrożeniem uzależnienia?

Granie w gry komputerowe, odpowiednio dobrane do wieku dziecka, na pewno pozytywnie wpływa na ich rozwój. Co jednak, jeśli pociechy nie można od komputera odciągnąć? Gdzie jest granica między rozsądnym graniem, a zagrożeniem uzależnienia?

Odpowiednie gry komputerowe rozwiną w dziecku zręczność, sprawność manualną, refleks czy podzielność uwagi. Mogą pomóc w rozwijaniu takich umiejętności jak szybkie podejmowanie decyzji, kojarzenie faktów i logiczne myślenie. Nieodpowiednio dobrane do wieku gry grożą destrukcyjnym zachowaniem i agresją. Długie granie pogarsza wzrok i powoduje wady kręgosłupa. Pojawiają się też zaburzenia więzi uczuciowych, problemy z koncentracją i kontaktami interpersonalnymi.

Dlatego tak ważne jest, by czas spędzony przed komputerem nie był zbyt długi. Rodzice powinni tego pilnować zamiast oczekiwać, że dziecko samo będzie wiedziało kiedy od komputera powinno odejść. Dzieci do lat sześciu nie powinny spędzać na graniu więcej niż kilkanaście minut 2-3 razy w tygodniu.


Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Najlepszym sposobem jest zapewnienie dziecku, równie atrakcyjnych, innych form rozrywki. Dobrym pomysłem są gry edukacyjne, planszowe, puzzle czy gry logicznie. Podobnie jak te komputerowe, tworzą atmosferę zabawy i rywalizacji. Dodatkową ich zaletą jest możliwość spędzenia czasu z rodziną, rozwijając w dziecku zdolności interpersonalne i emocjonalne. Przykładowe kalambury doskonale rozwiną wyobraźnię dziecka i mogą rozbawić do łez. Wspólnie spędzony z dzieckiem czas procentuje wzajemnym zrozumieniem i dobrymi relacjami w innych obszarach życia codziennego.


Zainteresowanie i kreatywność

Warto dobierać gry i zabawy do zainteresowań dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzinnych form rozrywki – od muzycznych przez sportowe, strategiczne po popularnonaukowe. Jednak nie zawsze trzeba korzystać z gotowych rozwiązań. Posiadane w domu gry szybko mogą się znudzić. Rodzice powinni też sami wymyślać zabawy. Mogą włączać dziecko do ustalania ich zasad. Nauczy się ono w ten sposób kreatywności i nigdy nie będzie się nudzić.

Gry komputerowe rozwijają w dzieciach wiele cennych umiejętności. Rodzice powinni jednak pamiętać, że nie zastąpią one rodzinnego ciepła oraz nie rozwiną wzajemnych kontaktów z rówieśnikami.

Autor: Oprac.AŁ