Kompleksy – jak z nimi żyć?

Hamują rozwój, przyczyniają się do złego samopoczucia, czynią z człowieka odludka… co? Kompleksy! Jak z nimi żyć?

Hamują rozwój, przyczyniają się do złego samopoczucia, czynią z człowieka odludka… co? Kompleksy! Jak z nimi żyć?

Słuchaj siebie, nie innych

Nie przejmuj się wszystkim, co usłyszysz na swój temat. Powiedz sobie: „jeśli oni tak o mnie myślą, to ich problem, nie mój”. Poza tym pamiętaj, że ci, którzy atakują, często robią to, ponieważ sami zmagają się z własnymi kompleksami.


Poproś znajomych o informacje zwrotne

Poproś kilka bliskich ci osób, by powiedziały, za co cię cenią. Może Cię zaskoczyć, jak wiele masz zalet, o które sama siebie nie podejrzewałaś. Może się okazać, że inni cenią Cię za rzeczy, o których sama zapominasz w ułamku sekundy albo uważasz za wady, np. sądzisz, że jesteś małomówna, a twoi przyjaciele cenią sobie to, że kiedy coś mówisz, jest to przemyślane i mądre.


Nie porównuj się

Unikaj porównywania się z innymi. Przecież zawsze znajdzie się ktoś piękniejszy (nawet od najpiękniejszej kobiety w firmie) lub mądrzejszy (nawet od najmądrzejszego człowieka na uniwersytecie).


Próbuj nowych rzeczy

Mnóstwo ciekawych rzeczy i przygód pozostanie poza twoim zasięgiem, jeśli nie odnajdziesz w sobie odrobiny odwagi, by spróbować. Będziesz mieć wrażenie, że stoisz, będziesz wciąż zazdrościć innym frajdy, jaką mają z nowych umiejętności.


Wyjdź na scenę

Jeśli na samą myśl, że masz stanąć przed grupą osób i powiedzieć coś, trzęsiesz się i nie możesz wydobyć słowa, wyjdź na scenę. To jest chyba najlepszy znany "pogromca" nieśmiałości. Zapisz się na zajęcia teatralne a nie pożałujesz bo przecież podbudujesz wiarę w siebie i zyskasz szansę na lepszą ocenę. To Ci pomoże zwalczyć tremę w przyszłości!


Lista zalet

Spisz na kartce wszystkie swoje zalety, osiągnięcia albo komplementy, jakie ostatnio usłyszałaś. Pisz absolutnie wszystko, co pamiętasz. Nie ma miary, którą dałoby się zmierzyć ważność i wartość naszych sukcesów. To kwestia indywidualna. Dlatego zanotuj wszystko, co przychodzi ci do głowy. Pozwoli to przypomnieć sobie, ile udało się osiągnąć. Co istotne, odkurzysz w swojej pamięci sytuacje, które mogły umknąć w gąszczu spraw.


Zaakceptuj siebie

Uwierz w siebie! Dlaczego nie masz być przebojową, charyzmatyczną, uśmiechniętą osobą? Może po prostu masz zbyt wymagające i krytyczne podejście wobec samego siebie? Czasem, a nawet często, warto spojrzeć na siebie łaskawym okiem. Zaprzyjaźnij się ze swoim odbiciem w lustrze i uśmiechaj się do siebie jak najczęściej. To wymaga czasu, jednak jest bardzo ważnym krokiem w walce z własnymi kompleksami.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog