Komórki tłuszczowe na porost włosów

Obecne w skórze komórki tłuszczowe dostarczają substancji potrzebnych rosnącym włosom.

Obecne w skórze komórki tłuszczowe dostarczają substancji potrzebnych rosnącym włosom.

Jak wykazały eksperymenty prowadzone na myszach przez naukowców z Yale University, komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost włosów były kontrolowane przez tkankę tłuszczową. Wstrzykiwanie prekursorowych komórek tłuszczowych pobranych od zdrowych myszy pomagało łysawym myszom, których mieszki włosowe wcześniej pozostawały jakby w uśpieniu. Po dwóch tygodniach od zastrzyku widać było gęstniejące owłosienie.

 

Jak się okazało, komórki wytwarzały płytkowy czynnik wzrostu o stężeniu 100 razy większym w porównaniu z otaczającą tkanką. Podanie samego płytkowego czynnika wzrostu pobudzało wzrost 86 proc. mieszków. Niewykluczone, że w proces wzrostu włosów zaangażowane są także inne substancje. Prawdopodobnie komórki tłuszczowe mogą mieć również inne, nie poznane dotąd funkcje, związane na przykład z tworzeniem się nowotworów czy gojeniem ran.

 

Zdaniem specjalistów, możliwe jest, że w przyszłości w podobny sposób będzie można odwracać proces łysienia u ludzi - choć na razie nie ma pewności, czy biochemiczne podstawy łysienia są u nich takie same, jak u myszy.

Autor: PAP