Komfort w sandałkach

Czas na sandały! Ale jak je z godnością nosić, gdy straszą odciski i pękające pięty? Czas zadbać o te, które nas noszą po ziemi.

Czas na sandały! Ale jak je z godnością nosić, gdy straszą odciski i pękające pięty? Czas zadbać o te, które nas noszą po ziemi.

O stopy trzeba dbać na co dzień. Sprawdzać, w jakiej kondycji są paznokcie, czy nie odłamują się, jak wyglądają pięty, czy nie łuszczy się skóra między palcami. I czy nie swędzi. Właściwie obcinać paznokcie, wzdłuż brzegu, na długość 2 mm. Nigdy nie wolno zaokrąglać brzegów paznokci, bo grozi to ich wrastaniem. Innym problemem jest nadmierne rogowacenie naskórka.


Ścieranie

– Raz w tygodniu zróbmy sobie peeling specjalnym kremem. Codziennie trzeba natłuszczać stopy. I to na noc. Warto ubierać bawełniane skarpetki, aby krem, koniecznie z mentolem i z mocznikiem zmiękczającym naskórek, dobrze się wchłonął – podpowiada Natalia Skibińska, kosmetyczka.

Dobre peelingi na bazie soli morskiej i olejków eterycznych można kupić w aptekach i salonach kosmetycznych. Gdy nasze stopy brzydko pachną, można temu zapobiec stosując balsamy, toniki czy kremy odświeżające. Z grzybicą trzeba koniecznie walczyć, a jest ona najczęstszym schorzeniem stóp. Trudno jej zapobiegać, choć tak łatwo złapać ją na basenie czy w saunie, a nawet na sali gimnastycznej. W tym celu warto stosować profilaktycznie pudry, kremy i maści chroniące przed grzybicą.


Wybierz krem

W dobrej aptece czy w salonie piękności można znaleźć odpowiednie kosmetyki na niemal wszystkie dolegliwości stóp.

– Pojawiły się kremy do stóp z nanosrebrem, mające działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Taki krem łagodzi stany zapalne i przyspiesza regenerację. Są specjalne maści na pękające pięty o bardzo bogatej recepturze. Zawarte w nich woski i naturalne olejki przywracają skórze elastyczność, chronią przed wysuszeniem i zapobiegają pękaniu pięt – mówi Katarzyna Berdyczowska, kosmetyczka.

Ale najważniejsza jest profilaktyka. Trzeba dbać o stopy, często je myjąc i ścierając nadmiar naskórka. Zawsze na sucho, tarką na drewnianej, silnej rączce, o dwóch rodzajach powierzchni. Najpierw ścieramy powierzchnią gruboziarnistą, a potem wygładzamy drobnoziarnistą. Robimy to w zależności od indywidualnych potrzeb, pamiętając jednak, aby nie przesadzić, bo naskórek może wówczas narastać zbyt szybko.

Można położyć na stopy maski, zwane „bombami rewitalizującymi”, zawierające wysoko nasycone tłuszcze, olejki i składniki czynne kwasów nawilżających. Nakłada się je bardzo grubo na całe stopy, owija folią i ręcznikiem. Już po 15 minutach uzyskamy wspaniały efekt. Maski przynoszą też ulgę przy odciskach i nagniotkach, a jeśli stały się one dużym problemem, powinno się skorzystać z doświadczenia dobrej kosmetyczki.


Pedicure, koniecznie!

Nagniotki, odciski i wrastające paznokcie są wyzwaniem dla fachowców. Nagniotki, czyli bolesne narośle można wycinać specjalnym urządzeniem, a następnie obrabiać frezami. Odciski także są szalenie bolesne i trzeba usunąć korzeń, co nie zawsze jest łatwe. Po zabiegach pielęgnacyjnych osoby o skłonnościach do odcisków i nagniotków powinny stosować ortezy polimerowe lub silikonowe, które chronią te wrażliwe miejsca.

Problem bolesnych, wrastających paznokci rozwiązuje się stosując klamry drutowe, które leczą i zwalczają ból. Wrastanie paznokci może być spowodowane złym ich obcinaniem, ale także predyspozycjami genetycznymi, złym obuwiem (na wysokim obcasie!) czy wadami stóp.

Konsultacja Katarzyna Berdychowska i Natalia Skibińska, kosmetyczki z salonu „Emila” w bydgoskim Fordonie.

Autor: Bożenna Szymańska