Kolor pod nadzorem

Jeśli farbujesz włosy, należysz do zdecydowanej większości Polek. Robi to około 80% kobiet. Prawie połowa z nich wykonuje zabieg w domu.

Jeśli farbujesz włosy, należysz do zdecydowanej większości Polek. Robi to około 80% kobiet. Prawie połowa z nich wykonuje zabieg w domu.

Pamiętaj, że w domu najbezpieczniejsza jest tylko delikatna zmiana koloru. Jeśli zdecydujesz się na bardziej diametralne przeobrażenia – zastanów się! Przede wszystkim nowy odcień musi harmonizować z typem twojej urody: odcieniem cery, oprawą i barwą oczu.


Karnacja

Twój odcień karnacji może być chłodny lub ciepły, niezależnie od tego, czy jest jasny, czy odrobinę ciemniejszy. Jeśli chcesz wyglądać naturalnie, pozostań w swojej tonacji kolorystycznej.

Ciepły odcień skóry jest wtedy, kiedy cera ma w sobie ton pomarańczowy lub żółty, oczy brązowe, a brwi ciemniejsze. Przy ciepłym odcieniu cery postaw na farby w kolorach takich jak: miodowy blond, karmelowy brąz, miedzianorudy, mleczna czekolada i ciemnobrązowa czerń.

Chłodny koloryt oznacza delikatną cerę z różowym pigmentem. Włosy są zwykle szare, a oczy błękitne. Przy chłodnym typie urody masz do wyboru: platynowy, piaskowy i beżowy blond, chłodne orzechowe brązy, odcienie kakao, ciemnoczerwoną rudość i czerń z nutą fioletu. To tylko podpowiedź. Oczywiście ostateczna decyzja może być bardziej złożona – na wybór koloru włosów wpływa nie tylko odcień skóry i barwa oczu, ale też twój styl.


Kolor naturalny

Najbardziej naturalna jest zmiana oryginalnego koloru o dwa lub trzy tony. Wtedy kolor włosów będzie nadal pasował do barwy oczu i odcienia skóry. Na naturalnych włosach świetnie będzie wyglądać dyskretna zmiana koloru na kilku zaledwie pasemkach. Farbowanie siwych włosów jest bardziej skomplikowane i ryzykowne. Takie pasma wchłaniają zdecydowanie mniej pigmentu zawartego w farbie niż włosy o naturalnym kolorze. Jeśli jednak nie zamierzasz oddać się w ręce fachowca, pamiętaj, że musisz użyć wyłącznie farby! Wiedz też, że co 3-4 tygodnie będziesz musiała farbować odrosty.


Sezonowa zmiana koloru włosów

Latem i zimą zmienia się odrobinę odcień naszej karnacji, co związane jest z opalenizną, ale też z rodzajem dziennego światła. Latem najlepiej rozjaśnić włosy o jeden, dwa odcienie lub zdecydować się na rozjaśnienie kilku pasm na topie fryzury.

Jesienią i zimą, kiedy skóra jest stosunkowo blada, a światło mało korzystne, lepiej wyglądamy, przyciemniając włosy, jednak nie więcej niż o dwa tony. Wtedy także na włosach dobrze prezentują się odcienie chłodne, z błękitnym i fioletowym pigmentem.


Pamiętaj!

- Jeśli masz kłopoty z cerą, ciemny kolor włosów dodatkowo podkreśli wypryski!
- Jeśli zdecydujesz się na balejaż, powinnaś pójść do fryzjera. Ani sama, ani z pomocą przyjaciółki nie zrobisz tego dobrze. Efekt może być opłakany.
- Również przy zdecydowanej zmianie koloru, z czarnego na blond lub odwrotnie, oddaj się w ręce specjalisty.
- Przy doborze farby weź też pod uwagę, czy na co dzień lubisz opaleniznę. Jeśli korzystasz z solarium, a masz włosy w kolorze blond, powinnaś unikać odcieni platynowych. Kolor karnacji będzie zbytnio kontrastował z barwą włosów.
- Farby do włosów kupuj wyłącznie w sklepach i u fryzjera, nigdy na bazarach, choćby były stokroć tańsze.
- Tydzień przed planowanym zabiegiem zafunduj włosom silną kurację regenerującą. Lepiej przyjmą farbę.


Na temat farbowania włosów rozmawiamy z fryzjerką, stylistką, Joanną Haładyn, właścicielką Studia Kreacji Fryzur L’Oréal Professionnell w Zamku Krokowa


Co jest najważniejszym kryterium w doborze koloru farby do włosów: cera, wiek, budowa ciała?


Wszystkie te kryteria są bardzo istotne. Nie możemy pominąć żadnego elementu, gdyż efekt końcowy będzie niezadowalający.


Na co może pozwolić sobie kobieta z ciemną, jasną czy średnią karnacją?


Z pewnością kobieta z ciemną karnacją ma większe pole do popisu w wyborze żywszej i ciemniejszej koloryzacji włosów, zaś z rezerwą musi podchodzić do odcieni blond. Zwłaszcza blond chłodny, zimny, platynowy, zbyt przebarwiony ukaże sztuczność danej osoby. Pani o cerze jasnej powinna z kolei ostrożnie dobierać subtelne, spokojne i stonowane kolory. Osoba o średniej karnacji może eksperymentować z całą gamą kolorów.


Jakie odcienie może zafundować sobie młoda dziewczyna, a jakie kobieta 40-letnia?


Żyjemy w takich czasach, że dla kobiet nie liczy się wiek! Wszystkie jesteśmy młode i pociągające. Jeżeli prowadzimy radosny tryb życia i wszędzie jest nas pełno, szalejemy także z kolorami. Odrobina szaleństwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła… A kiedy jesteśmy wyciszone, subtelne, to zapragniemy spokojnych, pełnych blasku i lekkości włosów.


Czy nadal modne są pasemka?


Ostatnio kobiety bardziej polubiły pasemka cieniutkie i mieniące się, które dają raczej efekt delikatnego refleksu.


Co gwarantuje farbowanie włosów w salonie?


Przede wszystkim mamy gwarancję, że oddajemy swoje włosy w ręce specjalisty. W dzisiejszych czasach klientka pragnie eksperta zarówno w dziedzinie stylizacji, pielęgnacji, jak i koloryzacji włosów.

Autor: Olga Oswaldo