Kolka u niemowląt

Wielogodzinny płacz, zaciśnięte piąstki i twardy brzuszek – tak najczęściej się objawia. Kolka niemowlaka, potrafi skutecznie, nawet przez 100 dni, zatruć życie całej rodziny.

Wielogodzinny płacz, zaciśnięte piąstki i twardy brzuszek – tak najczęściej się objawia. Kolka niemowlaka, potrafi skutecznie, nawet przez 100 dni, zatruć życie całej rodziny.

Pediatrzy od ponad 40 lat badają przyczyny powstawania kolki u niemowląt, bezskutecznie. Powszechnie uważa się, że w dużej mierze odpowiedzialny za tę przypadłość jest niedojrzały układ pokarmowy niemowląt. Ale nie tylko – nieodpowiednia dieta mamy, zmiana pokarmu, zastąpienie piersi butelką, temperament malucha a nawet zdenerwowanie matki, też mają znaczenie.


Jak rozpoznać kolkę?

Kolka u niemowlęcia zazwyczaj występuje wieczorem. Zaczyna się gwałtownie – maluch płacze, pręży się, wymachuje nóżkami. Charakterystyczny dla kolki jest też twardy brzuszek. Taki atak trwać może kilkanaście minut ale zdarza się, że trwa kilka godzin doprowadzając do rozpaczy całą rodzinę. Ryzyko wystąpienia kolki zwiększa się, gdy dziecko ssie mleko łapczywie, wtedy wraz z pokarmem połyka powietrze. Kolki lubią się powtarzać o stałych porach, czasami towarzyszą im gazy. Objawy kolkowe mogą mieć różne nasilenie: od napadów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku.


Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim należy przestrzegać kilku podstawowych zasad żywienia, nie daje nam to gwarancji, że maluch nie będzie cierpiał z powodu kolki, ale zawsze warto spróbować.

Pamiętaj o:

- przerwach podczas karmienia

- prawidłowym przystawianiu dziecka do piersi czy butelki

- stałym planie dnia (kąpiele, spacery, spanie)

- podnoszeniu dziecka do pionu po jedzeniu i delikatnym klepaniu po plecach, aż do odbicia

- masażu brzuszka (nigdy bezpośrednio po jedzeniu!) – delikatnie masujemy brzuszek w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara


Co możesz zrobić w czasie ataku kolki?

- zrób ciepły okład na brzuszek

- włącz cicho uspokajającą muzykę

- delikatnie kołysz dziecko

- zrób kąpiel, delikatnie masuj brzuszek i polewaj ciepłą wodą

- możesz podać dziecku specjalną herbatkę z koperku lub rumianku (do kupienia w aptekach)

- zachowaj spokój, Twoje zdenerwowanie przenosi się na dziecko

Kolki nie można lekceważyć, zawsze trzeba skontaktować się z lekarzem, przede wszystkim po to, by wykluczyć inne przyczyny płaczu - zapalenie ucha środkowego, infekcje układu moczowego, biegunkę, uwięźnięcie przepukliny, alergie i nietolerancje pokarmowe.

Nie można też, bez porozumienia z lekarzem, podawać niemowlakowi żadnych cudownych kropli (w Internecie jest pełno informacji o takich „rewelacyjnych” lekarstwach).

Autor: Oprac. DK