Kolano pod lupą - artroskopia

Współczesna chirurgia jest rozwinięta na takim poziomie, że wiele zabiegów otwartych mogą zastąpić zabiegi mało inwazyjne. Dotyczy to wielu dziedzin chirurgicznych, także ortopedii.

Współczesna chirurgia jest rozwinięta na takim poziomie, że wiele zabiegów otwartych mogą zastąpić zabiegi mało inwazyjne. Dotyczy to wielu dziedzin chirurgicznych, także ortopedii.

Czym jest artroskopia?

Artroskopia jest zabiegiem chirurgicznym stawu kolanowego wykonywanym nowoczesną techniką, która pozwala na zmniejszenie rany i zredukowanie blizny do kilku małych nacięć. Przez jedno z nich wprowadza się kamerę, która obrazuje pole operacyjne w powiększeniu. Ortopeda jest w stanie wykonać ten zabieg bardzo precyzyjnie, ponieważ dokładnie widzi tkanki pacjenta wyświetlone na monitorze. Przez pozostałe nacięcia wprowadza się maleńkie narzędzia, które precyzyjnie nacinają i łączą małe, miękkie struktury stawu.


Kiedy wykonujemy artroskopię?

Staw kolanowy jest strukturą niezwykle złożoną. Za jego funkcję odpowiada wiele więzadeł i ścięgien. Skomplikowana jest także torebka. Dlatego też wskazań do artroskopii może być wiele. Najogólniej można powiedzieć, że zabieg ten wykonuje się w wypadku uszkodzeń miękkich elementów stawu. Czasem ortopeda decyduje się na wykonanie artroskopii w celu diagnostycznym. Dzięki temu, jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości, ma możliwość ich natychmiastowej korekcji. Najpopularniejszymi wskazaniami są: zabiegi na łąkotkach, więzadłach krzyżowych i leczenie zwichnięcia stawu. Artroskopia jest często zabiegiem usprawniającym stosowanym np. u sportowców.


Ile czasu trwa zabieg?

Jest krótszy niż operacje otwarte. Zwykle trwa poniżej godziny. Jednak zależy to od rodzaju wykonywanych przez chirurga czynności i warunków anatomicznych u danego pacjenta.


Jak przebiega zabieg?

Pacjent zwykle jest w trakcie zabiegu przytomny, pod wpływam działania środków uspokajających. Kolano jest przed operacją ogolone i zdezynfekowane oraz znieczulone, dlatego jest ona całkowicie bezbolesna. Niektórzy pacjenci czują jedynie delikatne pociąganie czy szarpanie. Ortopeda wykonuje na skórze małe nacięcia dla kamery i narzędzi we wcześniej wybranych miejscach. Następnie dokładnie bada wnętrze stawu oceniając jego struktury i warunki operacyjne. Potem przystępuje do właściwej części zabiegu. Kiedy skończy, jeszcze raz dokładnie bada kolano, narzędzie wycofuje a ranki zaszywa.


Jak wygląda rekonwalescencja?

Zwykle przebiega szybciej niż w metodach otwartych. Jej czas jest zależny od rodzaju zabiegu. Wielu pacjentów ma zaleconą ortezę czyli specjalną opaskę stabilizującą kolano. Pomaga ona w leczeniu operowanych struktur.


Dla kogo?

Artroskopia jest zabiegiem, który ma usprawnić staw i przywrócić mu ruchomość bliską fizjologicznej. Dlatego zaleca się go osobom ogólnie sprawnym i w dobrej kondycji. Ortopeda przed wykonaniem zabiegu zastanawia się wraz z pacjentem w jakim stopniu zwiększenie ruchomości lub stabilizacja ruchów w kolanie wpłynie na jego jakość życia. Pod uwagę bierze się także obciążenia takie jak upośledzenie krzepliwości krwi oraz stan ogólny chorego. Czasem wykonanie zabiegu jest możliwe, jednak odstępuje się od niego, ze względu na to, że przyniesie choremu niewielką korzyść. Nie warto więc narażać go na ewentualne powikłania. Rzadko wykonuje się artroskopię u osób starszych.


Możliwe powikłania

Częstymi powikłaniami artroskopii są krwiak i zakażenia rany. Krwiak powoduje opuchnięcie stawu i znaczne ograniczenie jego ruchomości. Małe krwiaki mogą wchłonąć się samodzielnie, ale zwykle krew trzeba ewakuować.
Jeśli miejsce operacji jest zaczerwienione, sączące, gorące i bolesne, prawdopodobnie doszło do zakażenia. Tego typu powikłania mogą goić się długo i być uciążliwe dla pacjenta. Jak każdy zabieg inwazyjny, z artroskopią związany jest cały szereg innych powikłań. Większość z nich jest rzadka, ale zawsze trzeba mieć je na uwadze przed podjęciem decyzji. Koniecznie zapytaj lekarza o powikłania, które wiążą się z typem zabiegu konkretnie proponowanym Tobie.

Autor: Marta Mozol-Jursza