Kocie spojrzenie

Rysując kreskę na powiece, możemy zmienić kształt oka, wystylizować je i wydobyć jego głębię za pomocą graficznego konturu.

Rysując kreskę na powiece, możemy zmienić kształt oka, wystylizować je i wydobyć jego głębię za pomocą graficznego konturu.

Kreska na powiece może mieć dowolny kolor, niekoniecznie czarny. Tak naprawdę wszystko zależy od typu urody, funkcji, jaką kreska ma pełnić w makijażu, a także od naszej wyobraźni. O ile w przypadku wyboru koloru mamy duże pole do popisu i możemy puścić wodze fantazji, o tyle długość, grubość, ani tym bardziej kształt kreski nie mogą być dziełem przypadku. Trzeba je dostosować do kształtu oka i proporcji twarzy.


Najważniejszy jest kształt oczu

- Kreski mogą podciągać opadający zewnętrzny kącik oka lub opadającą powiekę, wychodząc ukośnie poza ramy oka. W przypadku oka okrągłego mogą je wydłużyć, a więc zmienić jego kształt. Kreską możemy również stworzyć efekt kociego spojrzenia, jak to czyniły Brigitte Bardot czy Liz Taylor w latach 60. i 70. XX wieku – tłumaczy Jola Imiolska, make-up artist i trener wizerunku. Panie o oczach podłużnych, np. w kształcie migdała, powinny rysować kreski cienkie i krótkie – podkreślą kształt ich oczu. Oczy bardzo małe wydobędzie kreska jasna, brokatowa lub perłowa. Ciemnej lepiej się wystrzegać, bo da efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli masz oczy głęboko osadzone, jak Japonki, Chinki, Wietnamki czy Koreanki, zrezygnuj z kreski górnej na rzecz dolnej. Powinna być jasna i mieć zatarte kontury.

Najbezpieczniejszy jest makijaż wykonany techniką smoky eyes. Ma wyjątkowo liczne grono zwolenniczek. Nie ma się co temu dziwić, skoro mogą sobie na niego pozwolić zarówno panie o małych, jak i o dużych oczach. – Smoky eyes to technika makijażu oparta na przydymionym oku, bez zaznaczenia wyraźnego konturu kreską – tłumaczy nasza ekspertka.


Zanim namalujesz kreskę

Przed aplikacją kreski trzeba nałożyć na powieki krem, bazę (utrwala make-up oka, powoduje kamuflaż, ułatwia nałożenie makijażu oraz utrzymuje go w nieskazitelnej formie), a następnie przypudrować oczy delikatnie pudrem sypkim lub prasowanym. Na tak przygotowanej powiece możemy narysować kreskę.

– Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli oko jest wypoczęte i bez obrzęków, ponieważ kreska wyostrza rysy, zmniejsza oko optycznie, a na dodatek je ugraficznia – tłumaczy Jola Imiolska.


Kredka, pisak czy eyeliner?


Kredka

Może być bardziej lub mniej miękka, grubsza bądź cieńsza. Najważniejsze, by była dobrze naostrzona. – Aplikuje się ją od połowy oka na zewnątrz, poszerzając w zewnętrznym kąciku oka. Następnie rysuje się cieńszą kreskę od środka do wewnętrznego kącika – radzi nasza ekspertka.

Zalety: łatwo można usunąć jej nadmiar lub rozetrzeć gąbeczką nierówną linię. Makijaż wygląda wówczas naturalnie.

Wady: makijaż nie jest trwały, kreska odbija się na powiece.


Kredka w żelu

Specjalna formuła sprawia, że uzyskujemy efekt podobny do eyelinera, jednak zarówno aplikacja, jak i usunięcie nadmiaru jest znacznie łatwiejsze.

Zalety: można nią zagęścić linię rzęs, stosując punktowo pomiędzy rzęsami, a następnie łącząc te kropki w kreskę.

Wady: makijaż kredką żelową wymaga dużej precyzji i wprawy.


Pisak

Jest łatwiejszy w użyciu od eyelinera, ponieważ sam dozuje ilość tuszu.

Zalety: makijaż przy jego użyciu jest graficzny i bardziej trwały od kredek.

Wady: aplikacja jest jednak utrudniona i wymaga wprawy.


Eyeliner

Najpopularniejszy produkt do makijażu oka wśród amatorek kociego spojrzenia. Pozwala na duży wybór kolorów.

Zalety: najtrwalszy, bo w formie gęstego tuszu, kreska jest precyzyjna, graficzna i nie rozmazuje się szybko.

Wady: dość trudny w aplikacji.


Khol arabski

Wyśmienita kredka hinduska lub arabska stosowana do malowania kreski wewnątrz oka. Malujemy nią wewnętrzne powieki oka, górną i dolną, tak by spojrzenie miało tajemniczą głębię.

Zalety: jako jedyna wybiela białkówkę oka i ukrywa jego przekrwienia.

Wady: nietrwałość i to, że się rozmazuje.


Cień wypiekany do powiek

Z powodzeniem może być stosowany na mokro cienkim pędzelkiem przeznaczonym do rysowania kreski. Jest wytrzymały, nie rozmazuje się, daje bardziej plastyczny efekt niż kredka, pisak czy eyeliner.

Autor: Mariola Marklowska -Dzierżak