Kobiecy wybór

Najczęściej o motoryzacyjnych potrzebach kobiet decydują mężczyźni. Wydaje im się, że paniom potrzebny jest samochód mały, ciasny, powolny, taki na zakupy i do odwożenia dzieci do przedszkola. Jednak to podejście się zmienia.

Najczęściej o motoryzacyjnych potrzebach kobiet decydują mężczyźni. Wydaje im się, że paniom potrzebny jest samochód mały, ciasny, powolny, taki na zakupy i do odwożenia dzieci do przedszkola. Jednak to podejście się zmienia.

Z dużym bagażnikiem na psa i kota

Jedna z naszych Czytelniczek napisała, że producenci samochodów w sposób dość archaiczny podchodzą do kobiet za kierownicą. Krótko mówiąc, wylała na nas swoje rozczarowanie, przytaczając argumenty, które są używane w reklamach i mają przekonać płeć piękną do zakupu wymarzonego auta. Podstawowe argumenty to: duży bagażnik, miejsce na torebkę, dodatkowe schodki i dostateczna ilość miejsca dla czteroosobowej rodziny, obowiązkowo z psem lub kotem w gigantycznej klatce.

Czytelniczka jest zbulwersowana, bowiem rola kobiety za kierownicą wynikająca z reklam sprowadza się do funkcji czysto usługowej, gdzie samochód stanowi po prostu narzędzie pracy dla jego właścicielki. Przypomniała też przykład, kiedy kilkanaście lat temu mąż kupił fiata uno - według reklamy: "męski samochód z dynamicznym silnikiem fire o pojemności 0,9 I" Cierpiał katusze z powodu oglądania na drodze bagażników aut mniej męskich, za to wyraźnie szybszych. Złość oczywiście wyładowywał na żonie.

W konkluzji padły pytania: Czy kobieta ma prawo do frajdy z prowadzenia samochodu? Czy może zwyczajnie relaksować się podczas jazdy i nie wozić żadnych pasażerów? Czy jeśli chce, żeby za jej samochodem oglądali się mężczyźni, to jest w tym coś złego?


Dla kobiet niezależnych

Po krótkim przeglądzie prasy motoryzacyjnej okazało się, że sytuacja opisana w liście powoli zaczyna się zmieniać. Część koncernów opracowuje modele wyraźnie pod kątem kobiet niezależnych, czerpiących z jazdy radość życia. Z nielicznej jeszcze grupy aut warto wymienić dwuosobowe kabriolety Peugeota, Citroena, Renault czy Mitsubishi Colt. Są to cacka przypominające biżuterię, projektowane przez sławnych stylistów. Wykluczają zazwyczaj jazdę w towarzystwie więcej niż jednej osoby. Mają świetny sprzęt audio umożliwiający rozkoszowanie się ulubioną muzyką. Na razie, wadą tej grupy samochodów jest stosowna do unikatowości cena.

Autor: A.Kos