Kobiece dni

Wygodne, dyskretne, higieniczne, ale z drugiej strony - niebezpieczne. Co wybrać, tampon czy podpaskę? Oto fakty i mity na temat higieny w tych szczególnych dniach.

Dziewice nie powinny stosować tamponów

Półprawda - błona dziewicza ma kształt pierścienia lub rogalika. Jeżeli przesłania niemal całe wejście do pochwy może zostać przez tampon uszkodzona. Dla młodych dziewcząt przeznaczone są tampony mini, ale i one mogą być powodem bólu czy dyskomfortu. Dlatego też tampony powinno się stosować po rozpoczęcia współżycia.


Fragment tamponu może utknąć w pochwie

Prawda - jeśli do tego dojdzie, należy założyć podpaskę i poczekać aż resztki tamponu zostaną usunięte wraz z krwią. Po miesiączce należy zgłosić się do ginekologa, by ocenił czy pozostałości nie wywołały infekcji.


Tampony są dobre na upławy

Fałsz – nigdy ich tak nie wykorzystuj. Upławy świadczą o infekcji, którą tampony mogą jeszcze zaostrzyć. Do upławów stosuje się wkładki.


Tampony nie są dla kobiet ze spiralą wewnątrzmaciczną

Prawda - spirala może się wysunąć na zewnątrz podczas wyjmowania tamponu.


Podczas korzystania z toalety należy wyjmować tampon

Fałsz - nie jest to konieczne, trzeba jednak uważać, by nie zabrudzić sznureczka.


Tampon może być groźny dla zdrowia kobiety

Prawda – trzeba pamiętać, by regularnie go wymieniać co 2 - 4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4 - 6 godzin w pozostałych. Jednak zawsze może spowodować tzw. wstrząs toksyczny. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.


Podpaski mogą uczulać

Prawda – często są one nasycane specjalnymi związkami chemicznymi, na które część kobiet reaguje alergią. Okolica sromu zaognia się i piecze. Należy je wtedy wymienić na zwykłe podpaski bez absorbentów wilgoci.


Kobiety, z obfitymi miesiączkami, powinny używać podpasek

Prawda – według niektórych ginekologów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju endometriozy – tampony bowiem blokują wypływanie krwi, co przy obfitych krwawieniach może być niebezpieczne.

Autor: Oprac. DK