Kłucie przed podróżą

Możesz mieszkać w luksusowym hotelu i restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny, ale jeśli się nie zaszczepisz, zagraniczne wakacje mogą się zakończyć pobytem w szpitalu.

Możesz mieszkać w luksusowym hotelu i restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny, ale jeśli się nie zaszczepisz, zagraniczne wakacje mogą się zakończyć pobytem w szpitalu.

Myślisz, że na niebezpieczeństwo narażone są tylko osoby wyjeżdżające do ciepłych, tropikalnych krajów? Jesteś w błędzie. Nawet w krajach Unii Europejskiej możemy zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
Z kolei w innych zakątkach świata jesteśmy narażeni na WZW A. Zachorować mogą nawet osoby, które w trakcie podróży piją tylko wodę z butelki i przestrzegają zasad higieny. Wystarczy, że w szklance z naszym napojem znajdzie się kostka lodu z zanieczyszczonej wody, albo do umycia zębów użyjemy wody z kranu – wirus tylko na to czeka.


Polacy ryzykują

Każdego roku za granicę wyjeżdża około 6 milionów Polaków, a 60 procent tych, którzy wybierają się w rejony o podwyższonym ryzyku zachorowania na WZW A, nie zabezpiecza się przed tą chorobą. Obowiązkowe szczepienia dotyczą państw, w których istnieje wysokie ryzyko zarażenia żółtą febrą oraz Armenii, gdzie konieczna jest szczepionka meningokokowa.

Pierwsza z tych chorób, nazywana również żółtą gorączką, jest przenoszona przez niektóre gatunki komarów żyjących w strefie tropikalnej. Zarazić nas może także chorujący człowiek. Objawem są bóle głowy, gorączka, nudności i wymioty. Po 24 godzinach dolegliwości jednak mijają. Część osób rzeczywiście zdrowieje, jednak u niektórych dochodzi do nawrotu choroby. Pojawia się krwawienie z błon śluzowych oraz krwotoki wewnętrzne. Połowa pacjentów z ciężkimi objawami umiera w ciągu 7-10 dni od chwili wystąpienia objawów. Zastrzyk przeciw żółtej febrze chroni przez 10 lat, a informacja o szczepieniu zostaje wpisana do międzynarodowego certyfikatu szczepień, z którym przekraczamy granicę.


Nie musisz ryzykować

Szczepienia zalecane dotyczą WZW A, WZW B, polio, błonicy, tężca, duru brzusznego, gruźlicy.
Żółtaczka typu A, potocznie nazywana pokarmową, występuje właściwie na całym świecie. Źródłem zakażenia jest drugi człowiek, zanieczyszczona woda lub żywność. Wystarczy zjeść owoce lub warzywa w niej umyte, by się zarazić. W początkowej fazie choroba bywa mylona z grypą: pojawia się gorączka, osłabienie, pogorszenie samopoczucia. Towarzyszą temu nudności, wymioty i biegunka. Po tygodniu można zaobserwować objawy żółtaczki: ciemne zabarwienie moczu i odbarwienie stolca.

Groźniejsze w skutkach jest zarażenie WZW B. Wirus wywołujący chorobę może doprowadzić do powikłań prowadzących do raka wątroby lub jej marskości. Zarażenie następuje przez krew i płyny ustrojowe. Szczególnie uważać powinniśmy podczas wizyty w studiu tatuażu czy u fryzjera. Na ten typ żółtaczki choruje ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie. Jednocześnie choroba jest bardzo trudna do wykrycia, bo u ponad 40 proc. zarażonych nie występują żadne objawy. Symptomy WZW B również mogą przypominać grypę, czasami pojawia się zażółcenie oczu, skóry, zmęczenie, bóle brzucha, spadek apetytu, katar, wymioty oraz bóle stawów.


Czy znasz objawy tych chorób?

Polio, zwana też chorobą Heinego-Medina, szerzy się głównie drogą pokarmową, rzadziej kropelkową. Drobnoustrój może być także przeniesiony przez przedmioty zanieczyszczone kałem lub wydzieliną z gardła. Wirus atakuje węzły chłonne i układ krwionośny. Choroba może doprowadzić do porażenia kończyn, układu oddechowego i krążenia a nawet do zapalenia mózgu, które przeważnie kończy się śmiercią.

Błonica to kolejna choroba, przeciwko której specjaliści zalecają szczepionkę. W początkowej fazie błonica wygląda jak angina: występuje zapalenie gardła i kaszel. Coraz bardziej powiększają się węzły chłonne, dochodzi gorączka i przykry, gliniano-słodki zapach z ust. Z nosa może wypływać ropna lub krwista wydzielina. Zarazki choroby produkują toksynę, która uszkadza mięśnie serca, układ nerwowy, czasem wątrobę. Choroba może doprowadzić do śmierci.
Zabrudzenie rany, np. ziemią, może doprowadzić do tężca. Trucizna produkowana przez bakterię sprawia, że w co trzecim wypadku zarażenie kończy się śmiercią.


Słabo wyczuwalny puls

Kolejna wyjazdowa choroba, dur brzuszny zwany też tyfusem brzusznym, najczęściej występuje w słabo rozwiniętych, biednych krajach. Objawy choroby początkowo przypominają grypę. Potem podnosi się gorączka, puls staje się szybszy, ale słabo wyczuwalny, mogą pojawić się zaburzenia świadomości, biegunka z krwią i wysypka na skórze. Po mniej więcej pięciu tygodniach stan chorego zaczyna się poprawiać. Szczepionka chroni przed zachorowaniem na dur przez rok.

Przed wyjazdem m.in. do Egiptu, specjaliści zalecają także szczepienie przeciwgruźlicze. Choroba, kiedyś nazywana suchotami, początkowo przebiega bezobjawowo. Potem pojawia się brak apetytu, kaszel z odksztuszaniem, gorączka i ból w klatce piersiowej. Ponieważ przenosi się drogą kropelkową szacuje się, że jedna chora, nieleczona osoba, może zarazić nawet 15 innych.


SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE

Szczepionka meningokokowa – Armenia

Żółta gorączka (febra) – Burkina Faso, Ghana, Kamerun, Kenia, Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Ruanda, Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair

Tabletki przeciwko malarii – Kenia


SZCZEPIENIA ZALECANE

Kraje Unii Europejskiej – błonica, tężec, polio, WZW B

Grecja, Chorwacja, Azja – błonica, WZW A, WZW B, tężec, polio, dur brzuszny

Rosja – błonica, tężec, polio, WZW B

Egipt – WZW A, WZW B, błonica, polio, tężec, dur brzuszny, szczepionka przeciwgruźlicza

Ameryka Północna, Australia – błonica, tężec, polio

Gwatemala, RPA – WZW A, WZW B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny

Panama, Brazylia – WZW A, WZW B, żółta gorączka, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, szczepionka przeciwgruźlicza

Afryka – WZW A, WZW B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, szczepionka przeciwgruźlicza

Tunezja – WZW A, WZW B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny

Algieria, Angola, Albania – WZW A, WZW B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, wścieklizna

Burkina Faso – WZW A, WZW B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, szczepiona przeciwgruźlicza i meningokokowa

Nigeria – WZW A, WZW B, żółta gorączka, błonica, tężec, polio, dur brzuszny, szczepionka przeciwgruźlicza

Autor: Sybilla Walczyk