Klimat włoskiego uzdrowiska

Wysowa Zdrój to miejsce idealne dla osób chcących odzyskać radość życia i podreperować zdrowie. Podczas kuracji w tym uzdrowisku wykorzystuje się cieszące się wielką sławą wody lecznicze i mineralne z tutejszych krynic.

Wysowa Zdrój to miejsce idealne dla osób chcących odzyskać radość życia i podreperować zdrowie. Podczas kuracji w tym uzdrowisku wykorzystuje się cieszące się wielką sławą wody lecznicze i mineralne z tutejszych krynic.

Wysowa Zdrój to niewielkie, pełne uroku uzdrowisko położone w Beskidzie Niskim, w pobliżu granicy ze Słowacją. Usytuowanie w słonecznej, otoczonej niewielkimi wzgórzami dolinie rzeki Ropy nadaje mu kameralny, niemal „przytulny” charakter. Czyste powietrze, błoga cisza (w okolicy brak zakładów przemysłowych i ruchliwych tras), lasy porastające okoliczne zbocza i rozległa przestrzeń czynią z Wysowej Zdroju miejscowość wymarzoną dla zdrowotnych kuracji i wypoczynku.


Długie tradycje

Początki uzdrowiska sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Zbudowano wówczas pierwsze obiekty hotelowe i kąpielowe. Dziś Wysowa Zdrój jest uznanym ośrodkiem na uzdrowiskowej mapie Polski.

– Specjalizujemy się w leczeniu chorób układu pokarmowego, nerek i dróg moczowych, układu kostno-stawowego i mięśniowego, układu oddechowego i chorób metabolicznych, w tym cukrzycy i otyłości – informuje Wacław Furmanek, prezes zarządu „Uzdrowisko Wysowa" S.A. – Przyjeżdżają do nas między innymi osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy osoby z dolegliwościami nerek i układu moczowego. To właśnie u nas powstała i funkcjonuje pierwsza w rodzimych uzdrowiskach stacja dializ.


Ach, te wody

W kuracjach stosowanych w Wysowej Zdroju wykorzystuje się dobroczynne, cieszące się wielką sławą wody lecznicze i mineralne z tutejszych krynic bijących w Parku Zdrojowym. Z uwagi na swoją skuteczność są one dostępne i stosowane także w innych uzdrowiskach. Woda lecznicza „Józef" zalecana jest w kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych czy dnie moczanowej. Woda „Henryk" pomaga w przypadku chorób dwunastnicy, wrzodów żołądka, cukrzycy i schorzeniach dróg żółciowych, zaś podobna składem woda „Franciszek" dodatkowo likwiduje zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego i jest ponoć niezastąpiona na „kaca".
Szeroko dostępna i popularna jest też wysokozmineralizowana woda mineralna „Wysowianka" z naturalną zawartością jodu. Jod jest niezbędnym mikroelementem, potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.


Dziesiątki zabiegów

Wśród zabiegów stosowanych w beskidzkim zdroju warto zwrócić uwagę na kąpiele mineralne i perełkowe, kuracje pitne wodami mineralnymi, inhalacje z wód mineralnych, okłady borowinowe, bicze szkockie, masaż wirowy kończyn górnych i dolnych, masaże podwodne, masaż klasyczny, naświetlania lampą Sollux, biostymulację laserem podczerwieni czy biostymulację światłem spolaryzowanym, a także zabiegi ultradźwiękowe. Stosuje się tu także galwanizację, kąpiele elektryczno-wodne oraz różne formy gimnastyki.


Kieruje fundusz lub płacimy z własnej kieszeni

Do Wysowej Zdroju możemy jechać na typowe leczenie sanatoryjne i szpitalne na podstawie skierowania z NFZ, wczasy lecznicze i wypoczynkowe, turnusy dla emerytów i rencistów, turnusy rehabilitacyjne, wczasy odchudzające itp. Gdy przybędziemy na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, zaakceptowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponosimy jedynie część kosztów pobytu. W przypadku skierowania do szpitala pobyt w uzdrowisku będzie zupełnie bezpłatny. Możemy także wykupić turnus pełnopłatny w sanatorium. Wówczas sami decydujemy o terminie wyjazdu i miejscu kuracji.

W Wysowej Zdroju ceny podczas pobytów komercyjnych wynoszą z zależności od standardu pokoju od ok. 80 do ok. 150 zł za dobę. W tę kwotę wliczone są koszty zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, kilka zabiegów oraz całodzienna opieka lekarsko-pielęgniarska.


Nie tylko dla kuracjuszy

Wysowa Zdrój ma wiele do zaoferowania turystom, zwłaszcza preferującym wypoczynek aktywny. W rejonie wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, jest zalew nad zaporą wodną, kąpielisko otwarte w Parku Zdrojowym i stadnina koni. Goście zdroju mają do dyspozycji baseny w sanatoriach, kręgielnie i korty tenisowe. Zimą czynne są dwa wyciągi narciarskie, organizowane są tu także kuligi. Blisko stąd na Słowację. Warto dodać, że W Wysowej Zdroju panuje unikatowy w Polsce klimat zbliżony do klimatu słynnego włoskiego uzdrowiska Merano.

Autor: Zbigniew Dobrzyński