Kim będziesz w przyszłości?

To częste pytanie zadawane dzieciom. Już od najmłodszych lat przedszkolaki wybierają sobie przeróżne zawody, zazwyczaj nie zdając sobie do końca sprawy na czym polega ich wykonywanie.

W jaki sposób to robić?

Na przykład bawiąc się z dzieckiem w przeróżne zawody – fryzjera, ekspedienta, lekarza, aktora. Dziecko w ten sposób poznaje na czym polega praca w danym zawodzie. Ze starszym dzieckiem można rozmawiać o mocnych i słabych stronach danego zawodu oraz predyspozycjach, jakie są do jego wykonywania pożądane.


Obserwuj

Każdy zawód w mniejszym lub większym stopniu wymaga pewnych predyspozycji i zdolności do jego wykonywania. Obserwując co dziecku przychodzi z łatwością,a co sprawia trudności, można je w odpowiedni sposób ukierunkować i rozwijać talenty już od najmłodszych lat.


Dbaj o rozwój

Gdy dziecko często śpiewa i lubi to robić, a do tego słychać, że ma dobry głos, można je zapisać na lekcje śpiewu. Jeśli ładnie rysuje lub ma nadmiar energii i lubi tańczyć – więcej czasu należy poświęcać na rozwój w tym kierunku. Talenty rozwijane od najmłodszych lat procentują w przyszłości. Dziecko chętnie podejmie pracę w zawodzie, który jest mu bliski od dawna, lubi coś robić i sprawia mu to satysfakcje. Przede wszystkim, gdy będzie w czymś naprawdę dobre, praca stanie się pasją.


Inspirować, nie zmuszać

Należy jednak pamiętać, by nie „zamykać” dziecka na jeden rodzaj hobby. Warto inspirować do poznawania różnych i wzbudzać szerokie zainteresowania. Następnie obserwować i pytać, co najbardziej lubi robić. Nie można też wysyłać dziecka na dodatkowe zajęcia pod przymusem. Jeśli nawet ma talent w danym kierunku i lubi coś robić, niech samo zadecyduje ile czasu chce temu poświęcać. W przeciwnym razie można osiągnąć efekt odwrotny i coś, co mogło stać się jego pasją i zawodem na całe życie, stanie się zajęciem znienawidzonym.

Autor: Oprac.AŁ