Kim będziesz w przyszłości?

To częste pytanie zadawane dzieciom. Już od najmłodszych lat przedszkolaki wybierają sobie przeróżne zawody, zazwyczaj nie zdając sobie do końca sprawy na czym polega ich wykonywanie.

To częste pytanie zadawane dzieciom. Już od najmłodszych lat przedszkolaki wybierają sobie przeróżne zawody, zazwyczaj nie zdając sobie do końca sprawy na czym polega ich wykonywanie.

W jaki sposób to robić?

Na przykład bawiąc się z dzieckiem w przeróżne zawody – fryzjera, ekspedienta, lekarza, aktora. Dziecko w ten sposób poznaje na czym polega praca w danym zawodzie. Ze starszym dzieckiem można rozmawiać o mocnych i słabych stronach danego zawodu oraz predyspozycjach, jakie są do jego wykonywania pożądane.


Obserwuj

Każdy zawód w mniejszym lub większym stopniu wymaga pewnych predyspozycji i zdolności do jego wykonywania. Obserwując co dziecku przychodzi z łatwością,a co sprawia trudności, można je w odpowiedni sposób ukierunkować i rozwijać talenty już od najmłodszych lat.


Dbaj o rozwój

Gdy dziecko często śpiewa i lubi to robić, a do tego słychać, że ma dobry głos, można je zapisać na lekcje śpiewu. Jeśli ładnie rysuje lub ma nadmiar energii i lubi tańczyć – więcej czasu należy poświęcać na rozwój w tym kierunku. Talenty rozwijane od najmłodszych lat procentują w przyszłości. Dziecko chętnie podejmie pracę w zawodzie, który jest mu bliski od dawna, lubi coś robić i sprawia mu to satysfakcje. Przede wszystkim, gdy będzie w czymś naprawdę dobre, praca stanie się pasją.


Inspirować, nie zmuszać

Należy jednak pamiętać, by nie „zamykać” dziecka na jeden rodzaj hobby. Warto inspirować do poznawania różnych i wzbudzać szerokie zainteresowania. Następnie obserwować i pytać, co najbardziej lubi robić. Nie można też wysyłać dziecka na dodatkowe zajęcia pod przymusem. Jeśli nawet ma talent w danym kierunku i lubi coś robić, niech samo zadecyduje ile czasu chce temu poświęcać. W przeciwnym razie można osiągnąć efekt odwrotny i coś, co mogło stać się jego pasją i zawodem na całe życie, stanie się zajęciem znienawidzonym.

Autor: Oprac.AŁ