Kiedy pali i piecze – żołądkowe dolegliwości

Kiedy jesteś pochłonięta rozmową, nie kontrolujesz, ile jesz, nic więc dziwnego, że narażona jesteś później na wzdęcia, bóle brzucha, zgagę i inne żołądkowe kłopoty.

Kiedy jesteś pochłonięta rozmową, nie kontrolujesz, ile jesz, nic więc dziwnego, że narażona jesteś później na wzdęcia, bóle brzucha, zgagę i inne żołądkowe kłopoty.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.


Kiedy pali i piecze

Jeśli po jedzeniu męczy cię ból w brzuchu mniej więcej nad pępkiem, pali cię w gardle, odbija ci się albo masz wzdęcia, a do tego szybko przychodzi uczucie sytości, to znaczy, że cierpisz na niestrawność. Właściwie ona sama w sobie nie jest chorobą, ale tak nazywamy te wszystkie przykre dolegliwości. To niestety właśnie z nią najczęściej wiąże się zgaga, czyli ból i nieprzyjemne pieczenie w przełyku lub za mostkiem. Niestrawność może cię dopaść szczególnie w święta, kiedy pofolgujesz sobie przy stole. Obfite posiłki długo zalegają w żołądku, a wtedy kwas żołądkowy może cofnąć się do przełyku. Przełyk jest nieodporny na działanie kwasu, dlatego taka wędrówka soku żołądkowego kończy się bólem i pieczeniem.

Jeśli zgaga występuje rzadko, możesz pomóc sobie lekiem zobojętniającym, np. Manti (US PHARMICA), 335 mi, ok. 16 zł, Gastal (PLIVA Kraków) 24 tabl., ok. 8 zł. Bardzo dobre są również preparaty zawierające alginiany, które działają osłaniająco, np. Gealcid (GlaxoSmithKline), 24 tabl., ok. 8 zł. Przy problemach ze zgagą i nadkwaśnością polecane są też leki, które hamują wydzielanie soku żołądkowego, np. Ranigast Max (Polpharma), 10 tabl., ok. 7 zł, Riflux (Polfarmex), 30 szt., ok. 15 zł, Famidyna (Jelfa), 10 tabl., ok. 7 zł. Poproś o radę farmaceutę, który dobierze preparat najbardziej odpowiedni dla ciebie. Pamiętaj, że leków tych nie wolno stosować dłużej niż przez trzy miesiące. Na ogół przyczyny niestrawności nie są poważne, ale czasami może się okazać, że nasze kłopoty są spowodowane wrzodami lub inną chorobą, której nie wolno lekceważyć. Dlatego jeśli te objawy zdarzają się często, koniecznie odwiedź lekarza, bo bez jego pomocy się nie obejdzie.


Sposoby na zaparcia

Zaparcia u każdego oznaczają co innego. Jeśli jednak czujesz, że wypróżniasz się rzadziej niż zwykle, to problem ten prawdopodobnie dotyczy także ciebie. Najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb życia i zła dieta, zwłaszcza jeśli brakuje w niej błonnika. W święta jesz dużo, ale zapominasz o warzywach i owocach, które są jego bogatym źródłem, a do tego przez wiele godzin nie odchodzisz od stołu. Nic więc dziwnego, że świąteczne biesiady kończą się zaparciami. W aptece jest wiele leków, które mogą ci pomóc. Te o działaniu osmotycznym pobudzają pracę jelit i upłynniają masy kałowe, a przy tym działają dość szybko - zwykle już po dwóch-czterech godzinach.

Najpopularniejsze z nich to Duphalac (SOLVAY), 150 mi, ok. n zł, Lactulol (Hasco-Lek), 150 mi, ok. 8 zł oraz sole magnezu. Często stosowane są też repa raty pobudzające pracę jelit, które działają drażniąco. I swoim składzie zawierają one liście senesu, np. Xenna (US PHARMICA), 10 tabl., ok. 8 zł, Senefol (Labofarm), 60 tabl., ok. 8 zł, korę kruszyny, np. Alax (Herbapol Poznań), 20 draż., ok. 7 zł, Rhelax (Herbapol), 129 g, ok. 8 zł albo alonę, czyli zagęszczony sok aloesu.

Przy długim stosowaniu leki te prowadzą do poważnych komplikacji, dlatego nie bierz ich dłużej niż przez siedem ni. Preparatów tych nie powinny jednak używać kobiety ciąży. Jeśli problem nie mija, skonsultuj się z lekarzem!


Biegiem do łazienki

Biegunkę najczęściej wywołują infekcje wirusowe i bakteryjne, dlatego z tym problemem spotykasz się częściej, kiedy jest ciepło i drobnoustroje mają wyśmienite warunki do rozwoju, niż zimą. Przyczyną może być również nietolerancja niektórych produktów (np. mleka). Problem może ci się przytrafić zwłaszcza po leczeniu antybiotykami, kiedy naturalna flora bakteryjna jelit jest zachwiana. okresie świątecznym bywasz zdenerwowana i przemęczona intensywnymi przygotowaniami do uroczystości, wtedy przyczyną biegunki mogą być nerwy.

Jeśli ten problem dotyczy właśnie ciebie, nie panikuj. Najważniejsze, to nie dopuścić do odwodnienia, dlatego powinnaś pić więcej niż zwykle. Oprócz wody razem z biegunką z organizmu uciekają także cenne pierwiastki. Dobrym rozwiązaniem są specjalne preparaty, które uzupełniają straty elektrolitów i wody. Skutecznym lekiem jest loperamid, np. Stopera n (US PHARRMICA), 8 kaps., ok. 8 zł, Laremid (polfa Warszawa), 10 szt., ok. 7 zł, który szybko hamuje objawy biegunki, albo Smecta (Beaufour Ips), 10 szaszetek, ok. 14 zł, która działa ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmoowego, lub preparaty z taniną, np. Taninal (Herbapol Wrocław), 20 tabl., ok. 9 zł czy Salotannal (Sanofi-Synth), 12 tabl., ok. 7 zł.

Jeśli cierpisz na biegunkę, możesz także sięgnąć po jogurty i kefiry, które zawierają żywe bakterie kwasu mlekowego. Są one bardzo pożywne, a przy tym udowodniono, że mają korzystne działanie na przewód pokarmowy i skracają czas trwania biegunki. U dzieci w walce z biegunką pomagają warzywa i owoce bogate w pektyny. Możesz ugotować tartą marchewkę albo przygotować starte jabłka.


Wstydliwa sprawa

Gazy gromadzące się w jelitach są powszechnie uważane za wstydliwy problem, o którym niechętnie się mówi. Niestety jest to nieuniknione, gdy jemy dużo potraw z warzyw, takich jak kapusta, fasola czy groch, które powodują silne wzdęcia i przykre konsekwencje. Przyczyną wzdęć może być też połknięte powietrze. Aby zapobiec połykaniu powietrza, jedz powoli i wolno przeżuwaj. Jeśli jednak stało się: twój brzuch jest duży i twardy, w środku czujesz przelewanie i zdarza ci się niekontrolowane oddawanie gazów, to możesz poratować się herbatką ziołową z kopru włoskiego. To najskuteczniejsze lekarstwo.


Połykanie powietrza

Kiedy za dużo mówisz przy jedzeniu i nałykasz się powietrza, to może się to skończyć nie tylko kłopotami z gazami, ale także odbijaniem. Powietrze gromadzi się w żołądku w szczególnie dużych ilościach, gdy pijesz napoje gazowane. Jak powietrza będzie już dosyć dużo, to nagle może ono wydostać się z żołądka. Na ogół wystarczy wolniej jeść i mniej mówić przy jedzeniu, żeby pozbyć się tego problemu, chociaż czasem odbijanie może być objawem chorób żołądka. Jednak powód do niepokoju możesz mieć dopiero wtedy, kiedy zdarza ci się to bardzo często.

Połykane w czasie jedzenia powietrze podrażnia też przeponę. Wtedy możesz złapać czkawkę. Na ogół czkawka mija sama, ale jeśli się przedłuża, możesz skorzystać z jednej z wielu domowych metod na jej przerwanie. Dobrym sposobem jest wstrzymanie na chwilę oddechu.


Gdy jest Ci niedobrze

Pewnie pierwsze twoje skojarzenie na myśl o mdłościach to ciąża. Rzeczywiście jest to jeden z jej pierwszych objawów, ale nudności mogą ci dokuczać również z całkiem innych powodów. To nieprzyjemne uczucie, które może czasem poprzedzać wymioty, jest najczęściej związane z nieżytem żołądka albo migreną. Jest też przykrym objawem choroby lokomocyjnej. Kiedy jest ci niedobrze, ulgę przyniesie herbata ze sproszkowanym imbirem. Kłącze imbiru słynie z właściwości przeciwwymiotnych i łagodzących mdłości, dlatego jest składnikiem wielu leków stosowanych w chorobie lokomocyjnej.


Zatrute jabłuszko

Jeśli czujesz silny ból brzucha ze skurczami, masz biegunkę albo mdłości i wymioty, a do tego gorączkujesz, to prawdopodobnie zjadłaś coś nieświeżego i właśnie dopadło cię zatrucie pokarmowe. Najlepszym lekarstwem na ostre zatrucia są leki, które pochłaniają drobnoustroje albo szkodliwe związki, takie jak toksyny bakteryjne czy trucizny. Najważniejszym preparatem z tej grupy, który działa najskuteczniej, jest węgiel leczniczy.

Pamiętaj jednak, że musisz zastosować od razu bardzo dużą dawkę - zwykle sześć tabletek, a jeśli dopadła cię biegunka, powinnaś wziąć jednorazowo nawet od ośmiu do dziesięciu tabletek. Rozkrusz je i zwilż wodą - to poprawi i przyspieszy ich działanie. Poza tym nie zapominaj o nawodnieniu i weź coś na biegunkę. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż jeden dzień albo są silniejsze, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Autor: Anna Piecuch