Kichaj na katar!

Zużyłaś cały zapas chusteczek higienicznych, a nos jest cały czerwony i cię boli. Do tego czujesz się osłabiona i jesteś rozdrażniona. Masz już dosyć ciągłego kichania. Stop! Męczący wyciek z nosa nie musi zatruwać życia.

Zużyłaś cały zapas chusteczek higienicznych, a nos jest cały czerwony i cię boli. Do tego czujesz się osłabiona i jesteś rozdrażniona. Masz już dosyć ciągłego kichania. Stop! Męczący wyciek z nosa nie musi zatruwać życia.

Unikaj ludzi

Najczęstszą przyczyną kataru są wirusy, rzadziej bakterie. Atakują, gdy jesteś osłabiona, przemarzłaś albo wręcz przeciwnie – przegrzałaś się. Tak się zdarza zwłaszcza zimą, gdy wychodzisz z ciepłego domu na mróz.
Wirusy i bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi. Wystarczy, że kichniesz albo zaczniesz kaszleć, aby wszyscy w twoim otoczeniu wkrótce zaczęli pociągać nosem. Dlatego jeśli złapałaś katar, unikaj dużych skupisk ludzkich, takich jak na przykład centra handlowe. Katar rozwija się bardzo szybko. Pojawia się już w ciągu jednego do dwóch dni od kontaktu z osobą zakatarzoną.


Reakcja obronna

Powietrze, które wdychasz nosem, jest nawilżane, ogrzewane i oczyszczane z pyłu i kurzu, dzięki obecności drobnych włosków oraz warstwy śluzu. W normalnych warunkach wytwarza się go tyle, żeby wystarczyło do nawilżenia nosa i jego okolic, czyli zatok, jamy ustnej i gardła. Rzęski, którymi pokryty jest nabłonek nosa, działają jak szczoteczki, wymiatające wydzielinę wraz z zanieczyszczeniami do gardła. Jeśli do nosa dostanie się zakażenie, rzęskom coraz trudniej jest przesuwać śluz, co sprawia, że przestają one działać prawidłowo i nie mogą usuwać zalegającej wydzieliny.
Ciepłe i wilgotne środowisko jamy nosowej stwarza doskonałe warunki do rozwoju wirusów lub bakterii, które szybko rozmnażają się w zalegającym śluzie. Następuje przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, pojawia się coraz więcej wydzieliny.
Kiedy twój organizm zorientuje się, że wirusy lub bakterie wnikają przez błonę śluzową nosa, zostaje wysłany rozkaz do kontrataku. Przed drobnoustrojami bronią nas specjalne komórki odpornościowe. Przenikają one przez rozszerzone naczynia, ale wraz z nimi wydostaje się płyn, który cieknie ci z nosa. Powstający obrzęk razem z uciążliwą wydzieliną zatyka ci nos, utrudniając oddychanie.


Pierwsze objawy

Na początku czujesz drapanie w gardle i swędzenie w nosie. Potem przychodzi pierwsze kichnięcie, zaraz za nim kolejne. Często pojawia się także ból i uczucie ucisku w zatokach. Kolejnym etapem rozwijającej się infekcji jest wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Po kilku dniach staje się ona gęsta i przybiera żółtawą lub żółtozieloną barwę. Świadczy to o tym, że doszło do nadkażenia bakteriami, które są o wiele bardziej groźne niż wirusy.
Tym wszystkim przykrym objawom towarzyszy ból głowy, uczucie rozbicia i trudności w oddychaniu. Zatkany nos uniemożliwia normalne odczuwanie zapachów i smaków, dlatego zazwyczaj tracisz apetyt i opadasz z sił.


Siedem dni

Kiedyś mówiło się, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. Rzeczywiście nie znamy lekarstwa na wirusy, które są główną przyczyną kataru. Po leki warto sięgnąć, gdyż łagodzą one główne objawy. Zmniejszając obrzęk i ilość wydzieliny, sprawiają, że szybciej ustępuje uczucie zatkanego nosa. Jeśli wydzielina jest usuwana, bakteriom trudniej jest się w niej rozwijać. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak bakteryjne zapalenie ucha lub zatok.
Poproś lekarza lub farmaceutę o poradę, który preparat będzie najbardziej odpowiedni dla ciebie. Krople do nosa szybko przynoszą ulgę. Musisz pamiętać, że nie wolno ich stosować dłużej niż trzy dni. Po kilku dniach preparat przestaje działać i przynosi odwrotny skutek, gdyż wysusza nos. Wtedy zamiast pozbyć się kataru, wciąż będziesz mieć zatkany nos.
Jeśli męczy cię katar, lepiej zostań w domu. Pamiętaj, żeby dużo pić, aby nawadniać organizm. Drogi oddechowe skutecznie udrażniają inhalacje, dlatego możesz wdychać napar z ziołami, na przykład szałwią, rumiankiem albo tymiankiem.
Nie zapominaj o wietrzeniu i nawilżaniu mieszkania. Suche powietrze utrudnia oddychanie, dlatego warto umieszczać na kaloryferze pojemniki z wodą. Dobrze nawilżone i przewietrzone mieszkanie pozwoli ci uniknąć kataru oraz łatwiej usunąć już istniejącą wydzielinę.
Jeśli minął już ponad tydzień, a katar nie mija i pojawiła się gorączka, zwróć się o pomoc do lekarza. Zwykle katar jest niegroźny, ale czasem powodować powikłania.

Autor: Anna Piecuch